Artykuł sponsorowany

Czy kolagen działa na stawy? Jaki produkt wybrać?

Kolagen niekiedy nazywany jest „białkiem młodości”. Ten włóknisty składnik występuje w wielu odmianach i stanowi około 30% wszystkich białek zgromadzonych w ciele człowieka. Ze względu na swoje unikalne właściwości kolagen jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym, ale także jako składnik odżywczy w suplementach diety. Czy kolagen działa na stawy, a jeśli tak, jak go wybierać?

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen to główne białko budulcowe, które występuje w organizmie człowieka oraz zwierząt. Jest produkowany do 25. roku życia (w ilości około 3 kg na rok!), po czym stopniowo jego synteza zaczyna się zmniejszać, zatrzymując się zupełnie w szóstej dekadzie życia. Białko kolagenowe składa się z szeregu aminokwasów, w tym:

  • glicyny;
  • proliny;
  • hydroksyproliny;
  • hydroksylizyny.

Unikalne połączenie tych związków sprawia, że kolagen przyjmuje postać wytrzymałych i elastycznych „lin” złożonych z trzech splecionych ze sobą helis.

Obecnie znanych jest aż 29 typów kolagenu [1], które różnią się między sobą strukturą przestrzenną i lokalizacją. Białko to można odnaleźć m.in. w skórze, ścięgnach i tkance łącznej kości, chrząstkach oraz tkance wyściełającej naczynia krwionośne.

Kolagen pełni w ludzkim organizmie wiele funkcji, spośród których najważniejszą jest funkcja budulcowa. Zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej skóry. Stymuluje też aktywność komórek chrzęstnych.

kolagen

W jaki sposób kolagen działa na stawy?

Kolagen w stawach jest przede wszystkim składową mazi stawowej, która stanowi swego rodzaju „smar” zapewniający płynną pracę kończyn.

Utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu w stawach jest istotne ze względu na ich integralność, ponieważ białko pomaga utrzymać prawidłowy kształt chrząstek.

Reklama

Czy suplementacja kolagenem jest potrzebna?

Zasadność stosowania suplementów diety zawierających kolagen w dużej mierze zależy od tego, czy zawarta w nich forma tego związku jest łatwo przyswajalna. W składzie suplementów diety najczęściej wykorzystuje się kolagen hydrolizowany, w tym peptydy kolagenowe. Są to krótkie, peptydowe łańcuchy wyekstrahowane z pełnych łańcuchów kolagenowych metodą hydrolizy enzymatycznej.

W związku z faktem, że ilość kolagenu w organizmie maleje wraz z wiekiem, warto rozważyć jego codzienną suplementację.

Czy można wesprzeć działanie suplementów diety z kolagenem?

Warto zauważyć, że w suplementach diety zawierających kolagen producenci często stosują również:

  • witaminy A, E oraz C;
  • miedź, cynk, selen i żelazo.

Dzięki temu organizm oprócz kolagenu otrzymuje również witaminy i składniki mineralne ważne dla normalnego funkcjonowania organizmu. Warto wspomnieć, że witamina C wspomaga prawidłową produkcję kolagenu w celu zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania chrząstki oraz kości.

Komu zaleca się sięgnięcie po suplement diety z kolagenem?

Nadal jeszcze można spotkać się z przekonaniem, że spożywanie takich produktów jak ryby w galarecie czy wywar z gotowanych chrząstek pomagają uzupełnić naturalne zapasy kolagenu. Należy mieć na uwadze, że w wyniku obróbki termicznej pożywienia pewna jego część może być mniej przyswajalna dla człowieka. Z tego względu osobom o zwiększonym zapotrzebowaniu na kolagen zaleca się rozważyć sięgnięcie po suplementy diety z tym składnikiem.

Wysokiej jakości suplement diety z kolagenem z kategorii produktów na stawy jest wskazany osobom w starszym wieku. Stosowanie takich suplementów diety mogą rozważyć także sportowcy, którzy trenują dyscypliny wymagające utrzymania długotrwałego i powtarzalnego wzorca ruchu, jak biegacze długodystansowi lub kolarze.

Sięgając po suplement diety z kolagenem z kategorii na stawy, można wspomóc swoją sprawność na co dzień.

Bibliografia:

  1. Czubak, Kamila A., and Halina M. Żbikowska. „Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów.” Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 4. No. 68. 2014.
  2. Zuchowska-Nowicka A. i in.; Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru; Lek w Polsce; Vol. 29 Nr 11/12’19 (342/343);
  3. Kaziród K. i in.; Suplementacja kolagenem – czy przynosi realne korzyści?; Quality in Sport. 2023;13(1):88-107;
  4. Khatri M, Naughton RJ, Clifford T, Harper LD, Corr L. The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review. Amino Acids. 2021;53(10):1493-1506.