Losartan – informacje o substancji czynnej

Losartan (łac. losartanum) – lek stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jego zadaniem jest hamowanie angiotensyny II poprzez blokowanie receptora AT1. Angiotensyna II znana jest jako substancja, która odgrywa ważną rolę w patofizjologii nadciśnienia. Poprzez wiązanie się z receptorem AT1 powoduje ona kurczenie się błony mięśniowej naczyń krwionośnych, podnosząc tym samym ciśnienie tętnicze krwi, a także zwiększając częstotliwość pracy serca.

Losartan stosuje się, by przeciwdziałać efektom działania angiotensyny II, czyli w celu obniżenia ciśnienia tętniczego bez wywierania nadmiernego wpływu na częstotliwość pracy serca. Preparat wskazany jest także w leczeniu przewlekłej niewydolności pracy serca, a także w przypadku, gdy mamy do czynienia z przerostem lewej komory serca. Lek występuje w farmacji najczęściej w postaci losartanu potasowego.

Możliwe działania niepożądane: niedokrwistość, palpitacja, zawroty głowy, ból głowy, zaburzenia snu.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu: ciąża i okres karmienia piersią, alergia na którykolwiek składnik preparatu, ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

Zapoznaj się z listą leków zawierających substancję czynną losartan.