Jak poprawić jakość snu? Przegląd leków i suplementów na sen

Sen odgrywa bardzo ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, poziom energii, a nawet na zawartość tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że około 25% populacji cierpi na zaburzenia snu. Najczęściej są to krótkotrwałe epizody, trwające kilka lub kilkanaście dni. Nawet tak krótkie kłopoty ze snem potrafią mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pierwszym miejscem, w którym szukamy pomocy jest apteka. Jakie preparaty na sen znajdziemy w aptece? Czy lepiej wybierać produkty z jedną substancją czy te złożone z kilku? Lepszy lek czy suplement diety?

Preparaty na sen z apteki

Preparaty ułatwiające zasypianie i wpływające na zdrowy sen stanowią mocny segment aptecznych półek. Codziennie, od kilku do nawet kilkudziesięciu ludzi przychodzi o pomoc właśnie w tej sprawie. Bez recepty możemy kupić przede wszystkim preparaty ziołowe. W przypadku krótkotrwałych zaburzeń są skuteczne, szczególnie jeśli połączy się je z naturalnymi sposobami jak: przewietrzenie pokoju przed snem, wcześniejsze wyłączenie urządzeń elektronicznych, które emitują światło czy wykonanie relaksujących ćwiczeń w ciągu dnia. 

Suplementy na sen

W suplementach diety wspomagających sen znajdziemy zarówno melatoninę, ekstrakty ziołowe, aminokwasy (L-tryptofan, L-teanina) jak i podstawowe witaminy i minerały – magnez, cynk, witaminę B6 (Relamax B6). Najczęściej są to produkty złożone, składające się z kilku ziół (Destresan Noc, Tonaxinum Forte na Noc) lub ziół połączonych z melatoniną i aminokwasami (Forsen Forte z melatoniną, Novanoc). Takie kompleksowe preparaty korzystnie wpływają na układ nerwowy, dobre samopoczucie, wspomagają zasypianie i przyczyniają się do poprawy jakości snu. 

Reklama

Leki nasenne bez recepty

Leki na sen stanowią o wiele mniejszą grupę od suplementów. Wśród nich znajdziemy produkty z melatoniną (Melatonina LEK-AM) oraz typowo ziołowe leki składające się z kilku roślin leczniczych m.in. kozłka lekarskiego, szyszek chmielu, passiflory (np. Valused Noc Plus, Extraspasmina, Persen Noc). Melatoninę powinny wybierać osoby po 60 roku życia i pracujące na zmiany, które mają zaburzone wydzielanie tego hormonu w organizmie. Leki ziołowe są w zasadzie dla wszystkich. Pomagają się wyciszyć, działają odprężająco i ułatwiają zasypianie.  

Lek czy suplement diety?

Wiele osób kupując preparat na sen nie zastanawia się czy jest to lek, czy suplement diety. Zazwyczaj wybierany produkt to ten, który doradza nam farmaceuta lub poleca znajomy. Lek różni się od suplementu diety przede wszystkim udowodnionym działaniem i potwierdzoną ilością substancji leczniczej w tabletce. Wybierając lek możemy być pewni składu produktu i jego działania leczniczego. Nie oznacza to jednak, że na pewno wyleczy nasz problem ze snem. Suplement nie zawsze jest gorszym wyborem, ale warto porównać kilka z nich pod kątem składników, ilości substancji czy standaryzacji na zawartość składników. Następnie spośród nich wybrać ten najlepszy. Warto również spojrzeć na cenę, dobry produkt nie będzie kosztował kilku złotych. 

Jeśli nie wiesz jaki preparat będzie dla Ciebie dobry, zapytaj farmaceuty w aptece, który po krótkim wywiadzie farmaceutycznym dobierze odpowiedni produkt dopasowany do Twojego problemu.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.