Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie

Ponad 60% Polaków cierpi na choroby zębów i przyzębia. Przyczynia się do tego przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nieleczone schorzenia mogą doprowadzić nawet do problemów z sercem, dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty dentystyczne. Wśród najczęstszych chorób zębów i przyzębia wymienia się paradontozę. Co to jest paradontoza? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak leczy się paradontozę?

Co to jest paradontoza?

Paradontoza, inaczej zapalenie przyzębia, to choroba tkanek otaczających zęby, tj.: dziąsła, ozębna, okostna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Funkcją tkanek jest ochrona, stabilizacja i utrzymywanie zębów w zębodole. Wyróżnia się 4 rodzaje paradontozy: typową, młodzieńczą, gwałtownie postępującą i przedpokwitaniową. Choroba dotyka najczęściej osoby po 40 roku życia, ale zdarzają się przypadki również wśród młodszych osób i kobiet w ciąży. Na paradontozę szczególnie narażone są osoby, których bliscy zmagają się z tą chorobą. 

Przyczyny paradontozy

Do paradontozy dochodzi najczęściej na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale również z powodu urazu mechanicznego, infekcji jamy ustnej oraz niektórych chorób hormonalnych, metabolicznych oraz immunologicznych. Chorobie sprzyja również palenie papierosów

Objawy paradontozy

Paradontoza najczęściej rozwija się powoli. Nagromadzony kamień nazębny wywołuje stan zapalny, który powoduje powstawanie kieszonek przyzębnych, niszczenie tkanek otaczających zęby, co w konsekwencji prowadzi do ruchomości zębów i ich wypadania. Oprócz dwóch najbardziej charakterystycznych objawów dochodzą również inne, które występują na początku rozwijającej się choroby takie jak:

  • nieświeży zapach z ust,
  • opuchnięte i zaczerwienione dziąsła,
  • nadwrażliwość dziąseł na temperaturę, słodki i kwaśny smak, 
  • ból i krwawienie dziąseł podczas szczotkowania,
  • nawracające zapalenia dziąseł,
  • ropna wydzielina zlokalizowana między zębami.

Wystąpienie 1 lub kilku objawów należy skonsultować z lekarzem, ponieważ brak leczenia może doprowadzić do utraty zębów. 

Leczenie paradontozy

Najważniejszą zasadą leczenia jest jak najszybsze jego podjęcie. Tylko szybka diagnoza może powstrzymać rozwijający się stan zapalny i uratować nasze zęby. Leczeniem paradontozy zajmuje się periodontolog, czyli stomatolog specjalizujący się w leczeniu chorób przyzębia. W zależności od stadium choroby dobiera najwłaściwszą metodę terapii. Początek rozwoju choroby można opanować usuwając nagromadzony kamień i płytkę nazębną (zabieg piaskowania) oraz przestrzegając zasad higieny jamy ustnej. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego (antybiotyki, chemioterapeutyki), które niszczy bakterie powodujące stan zapalny przyzębia. Niekiedy konieczna jest również interwencja chirurgiczna, podczas której oczyszcza się powierzchnię korzeni zębów lub uzupełnia ubytki kostne. 

Sprawdź leki stosowane w ochronie i higienie jamy ustnej oraz produkty stomatologiczne.

Aby uniknąć chorób przyzębia, należy przede wszystkim dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów można również użyć specjalistycznych past (np. Lacalut, Sensodyne) i żeli przeciwzapalnych, jednak nic nie zastąpi profilaktyki i kontrolnych wizyt u dentysty.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.