Badanie profilaktyczne – bezstresowe wykonanie urogramu

Krocze składa się z zestawu mięśni rozciągających się od kości łonowej do kości krzyżowej i zapewnia utrzymanie narządów miednicy w dobrej pozycji. Jego rozciągliwość może być z czasem zmniejszona. Urogram to badanie rentgenowskie jest zalecane w celu zdiagnozowania pewnych nieprawidłowości w drogach moczowych. Wykorzystuje promienie rentgenowskie i jodowany środek kontrastowy.

Jak przebiega badanie?

Pacjent leży oparty plecami o stół rentgenowski. Na tym etapie, przed wprowadzeniem jodu do żyły, wykonywane jest wstępne zdjęcie rentgenowskie. Następnie przychodzi pielęgniarka i umieszcza cewnik (małą plastikową rurkę) w jednej z żył ramienia, aby można było wstrzyknąć produkt. Następnie lekarz wykonuje kilka zdjęć w różnych pozycjach (na plecach, z profilu, na brzuchu lub w widoku 3/4) i w regularnych odstępach czasu, aby śledzić postęp płynu kontrastowego w drogach moczowych. Ważne jest, aby pamiętać, aby wstrzymać oddech i nie poruszać się podczas każdego zdjęcia, aby zapewnić dobrą jakość obrazu. Czasami stosuje się niewielki ucisk na brzuch, aby lepiej uwidocznić nerki. Na koniec wykonywane jest ostatnie zdjęcie po opróżnieniu pęcherza moczowego z środka kontrastowego.

Zobacz także:

Badanie profilaktyczne – bezstresowe wykonanie urogramu

W jakim celu przeprowadza się urogram?

Badanie to jest nieinwazyjnym sposobem zbadania dróg moczowych, od nerek do pęcherza moczowego i cewki moczowej (ujścia pęcherza), w celu oceny ich funkcjonowania. Środek kontrastowy opalizuje całe drogi moczowe, ujawniając nieprawidłowości, takie jak przeszkoda w przepływie moczu, kamień w cewce moczowej lub nerce, wady rozwojowe lub guzy.

Reklama

Czy badanie jest bolesne lub szkodliwe?

Podczas wstrzykiwania jodu może być odczuwalne mrowienie, uczucie ciepła w ciele lub gorzki smak w ustach. Te nieprzyjemne odczucia znikają w ciągu kilku minut. W miejscu wstrzyknięcia może również pojawić się niewielki krwiak, który zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli chodzi o promieniowanie rentgenowskie, całkowita dawka promieniowania i związane z nią ryzyko są stosunkowo niskie.

Jak się przygotować?

Jeśli pacjent ma niewydolność nerek, cukrzycę lub alergię na jod, powinien poinformować o tym ośrodek podczas umawiania się na wizytę, aby przed badaniem można było podjąć pewne środki ostrożności (przyjmowanie leków przeciwalergicznych, badania krwi, odstawienie doustnych leków przeciwcukrzycowych na dwa dni przed badaniem). W dniu badania należy przyjść do centrum radiologii na czczo i udać się do toalety w celu całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

Co dalej?

Badanie trwa średnio 45 minut. Czasami jednak radiolog chce wykonać dodatkowe zdjęcie, aby obserwować pęcherz moczowy i cewkę moczową podczas oddawania moczu. W takim przypadku pacjent zostanie poproszony o wypicie wody i poczekanie w poczekalni przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego. Dlatego najlepiej jest przewidzieć dodatkowy czas (co najmniej godzinę) w swoim kalendarzu.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.