Metformina – informacje o substancji czynnej

Metmorfina jest organicznym związkiem chemicznym (dimetylowa pochodna biguanidu) stosowanym diabetologii.  Jest to lek przeciwhiperglikemiczny.  Stosowany jako doustny lek przeciwcukrzycowy. Substancja jest wykorzystywana w celu leczenia cukrzycy typu 2. Lek wykorzystywany jest w  farmacji najczęściej w postaci chlorowodorku metmorfiny.

Metmorfina może być stosowana zarówno  w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, jak insuliną.

Wskazania: niepowikłana cukrzyca typu 2 przede wszystkim u osób otyłych, gdy stosowana dieta i wysiłek fizyczny jest niewystarczający dla uzyskania właściwego stężenia glukozy we krwi.

Dawkowanie: Zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych początkowo wynosi 500–850 mg (2 lub 3 razy dziennie. Po 10 dniach powinno zostać przeprowadzone badanie stężenia glukozy we krwi i na tej podstawie dostosowanie odpowiedniej dawki.

Uwagi: Lek jest przeznaczony do stosowania łącznie z dietą cukrzycową. Skutkiem ubocznym leczenia metforminą jest kwasica mleczanowa,

Zapoznaj się z listą leków zawierających substancję czynną metforminę.