Jak wybrać najlepszy magnez w tabletkach?

Niedobór magnezu jest popularnym problemem w dzisiejszych czasach. Aby zapewnić organizmowi niezbędną jego dawkę, należy zastosować odpowiednią dietę, a jeżeli okaże się ona niewystarczająca – poddać się suplementacji. Czym kierować się kupując magnez w tabletkach? Garść przydatnych porad na ten temat – poniżej.

Jak uniknąć niedoboru magnezu?

Dzienne zalecane spożycie magnezu powinno wynosić około 250 – 400 mg. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż ilość ta zależy od płci, wieku, stanu zdrowia oraz masy ciała (przyjmuje się, że na każdy 1 kilogram masy ciała, przypada 5 – 6 mg magnezu). W przypadku stwierdzenia objawów niedoboru, w szczególności gdy niemożliwe jest utrzymanie odpowiednio zbilansowanej diety, konieczne może okazać się przyjmowanie specjalnych suplementów. Dostępne na rynku preparaty tego typu różnią się od ciebie zarówno ceną, jakością, jak i postacią – do wyboru mamy kapsułki, tabletki, tabletki do ssania, tabletki musujące czy syropy (ostatnie z nich są tworzone z myślą o najmłodszych pacjentach. Takie suplementy diety często wzbogacone są innymi substancjami aktywnymi, na przykład cynkiem, wapniem, potasem czy witaminami z grupy B, które cechuje różna wielkość dawki wybranego mikroelementu (od 100 do 1000 mg na jedną porcję).

magnez tableki

Bioretencja i przyswajanie magnezu

Wybierając magnez w tabletkach, należy zwracać uwagę przede wszystkim na formę chemiczną, w jakiej występuje oraz jakie jest źródło jej pochodzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest jego wersja naturalna, czyli pochodząca z minerałów. Taki magnez pozyskuje się z wody morskiej oraz solanek występujących przy złożach soli kamiennej. Jest to niezwykle ważny czynnik, jako że źródło w znaczący sposób wpływ na stopień przyswajalności suplementu. Proces jego wchłaniania zachodzi głównie w jelicie cienkim, a im dłużej trwa, tym jest bardziej efektywne.

Kolejna ważna kwestia to czynnik bioretencji, czyli zdolności organizmu do wykorzystania składników odżywczych i mineralnych. O jego stopniu decyduje to, jaka część określonego składnika została wydalona razem z kałem i moczem. Im mniejsza jest utrata dostarczonego magnezu, tym wyższy jest wskaźnik jego bioretencji. O dobrym jego stopniu świadczyć może również jego wysoki poziom w czerwonych krwinkach oraz osoczu.

Możemy wyróżnić połączenia nieorganiczne oraz organiczne magnezu. Sole organiczne cechują się budową najbardziej zbliżoną do związków magnezu, które występują w żywności, a rozpuszczalne w treści pokarmowej są lepiej tolerowane przez organizm. Do grupy tego zaliczyć można mleczan magnezu, cytrynian magnezu, asoaraginan, wodocytrynian, askorbinian, laktoglukonian czy wodoasparginian. Nieorganiczne formy magnezu takie, jak węglan magnezu, są zalecane nie tylko w przypadku jego niedoborów, lecz także w celu neutralizacji objawów nadkwasoty u pacjentów cierpiących na niestrawność oraz reflus (związane jest to z faktem, iż posiadają one właściwości zobojętniające kwas żołądkowy). Na rynku spotkać można się także z chelatami magnezu, czyli kompleksami zawierającymi glicynę.

Reklama

Najlepszy magnez w tabletkach, czyli jaki?

Najlepszy magnez w tabletkach to taki, który jest dopasowany pod kątem dawki do indywidualnego zapotrzebowania pacjenta. Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz niepowodzenia w doustnej suplementacji tym pierwiastkiem często są związane z przyjmowaniem za niskich porcji leku. O tym, w jaki magnez należy się zaopatrzyć nie może decydować wyłącznie liczba miligramów pierwiastka w tabletce determinująca częstość ich przyjmowania, lecz także wspomniana powyżej postać farmaceutyczna oraz pochodzenie. Bardzo ważne jest także, by magnez w tabletkach w znaczącym stopniu wiązał się z białkami krwi tak, by przez odpowiednio długi czas pozostawać w organizmie. Bioretencja magnezu pozwala zatrzymać w krwi oraz tkankach ten cenny składnik i odpowiedni sposób wykorzystać go przez organizm.

Sporą zaletą preparatów z magnezem jest posiadanie otoczki, która chroni przed kwasem żołądkowym oraz pozwala na ich dotarcie w niezmienionej formie do właściwego miejsca wchłaniania. Dobrym rozwiązaniem jest magnez z witaminą B6, która ułatwia transport, wchłanianie i utrzymywanie wewnątrzkomórkowe jonów magnezu.

Magnez w tabletkach najlepiej zażywać około 1 – 2 godziny po jedzeniu, nigdy w trakcie posiłki. Suplement powinien być przyjmowany przez dłuższy czas, bez przerw, nawet przy braku szybkich efektów leczenia.


Przykładowe produkty zawierające magnez: Magne B6 ForteTestomagAsmagAsmag BAsmag ForteAspafar FarmapolMagne B6, Wamag, Magsolvit B6, Slow-Mag, Zdrovit Skurcz Plus.


Czy możliwe jest przedawkowanie magnezu?

Hipermagnezemia, czyli nadmiar magnezu, to zjawisko spotykane znacznie rzadziej niż hipomagnezemia (jego brak). Mamy z nim do czynienia jedynie w sytuacji, gdy dojdzie do świadomego przyjmowania dużych jego ilości drogą pozajelitową, na przykład na skutek niewłaściwej suplementacji przy problemach z właściwą pracą nerek czy w terapii rzucawki poporodowej. Za wysoki poziom tego pierwiastka odpowiadać mogą niekiedy także fizjologiczne zaburzenia regulacji jego poziomu w organizmie. Hipermanezemia może się objawiać zawrotami głowy, obniżonym ciśnieniem i osłabieniem.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.