Kofeina – informacje o substancji czynnej

Kofeina – organiczny związek chemiczny, który znajduje się w ziarnach kawy jak również innych surowcach roślinnych, gdzie wykorzystywana jest jako naturalny pestycyd. Zamiennie nazywana także teiną, guaraną i mateiną w zależności od źródła jej pochodzenia. Często występuje jako dodatek w niektórych produktach spożywczych (głównie w napojach gazowanych i energetyzujących).

Kofeina znana jest na całym świecie jako środek o działaniu psychoaktywnym, który stymuluje działanie ośrodkowego układu nerwowego, a także zwiększa metabolizm. Stosowana jest nie tylko w celach konsumpcyjnych, ale również leczniczych. Związek chemiczny powoduje pobudzenie, zmniejsza odczucia zmęczenia fizycznego, polepsza nastrój, przywraca ostrość umysłu, zwiększając funkcje kognitywne polepsza koncentrację i uwagę.

Kofeina często występuje w środkach przeciwbólowych, stosuje się ją również w leczeniu astmy oskrzelowej. Niekiedy z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości dot. poprawy krążenia, wykorzystywana jest w preparatach przeznaczonych do walki z cellulitem i wiotczeniem skóry.

Objawy zatrucia kofeiną (przedawkowania): silne pobudzenie psychoruchowe, rozkojarzenie, kłopoty ze skupieniem uwagi, bezsenność, nudności, wymioty, osłabienie organizmu, przyśpieszenie akcji serca, nerwowość, uderzenia gorąca.

 

Zapoznaj się z listą leków zawierających substancję czynną kofeinę.