Jak rozsądnie się odchudzać?

Prawidłowa masa ciała jest ważna przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Jeśli mamy nadprogramowe kilogramy, dobrze jest się odchudzić, ale trzeba robić to rozsądnie, tak by efekt był zadowalający i długoterminowy, a proces redukcji wagi bezpieczny. Dowiedz się, kiedy warto podjąć decyzję o odchudzaniu i jak to zrobić za pomocą diety i stylu życia oraz jakie leki wybrać, by wspomóc proces zmniejszania masy ciała.

Kiedy i dlaczego należy schudnąć?

Odchudzanie to decyzja, która powinna być podjęta na podstawie obliczenia wskaźnika BMI, określającego to, czy masa ciała jest prawidłowa. BMI wylicza się według wzoru:

BMI (kg/m2) = masa ciała (kg) podzielona przez wzrost podniesiony do kwadratu (m).

Jeśli wynik mieści się w granicach 19-24, nie ma potrzeby, by się odchudzać, a chęć zrzucenia określonej ilości kilogramów może świadczyć o zaburzonym sposobie postrzegania własnej sylwetki. Natomiast gdy wskaźnik BMI zbliża się do 25 lub go przekracza, to sygnał, że pojawiła się nadwaga i warto podjąć kroki, by się jej pozbyć. BMI równe lub większe niż 30 oznacza otyłość. W takim przypadku odchudzenie się jest wręcz konieczne. Nadmierna masa ciała jest niekorzystna dla kręgosłupa i całego organizmu. Może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, zwłaszcza cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Nadwaga i otyłość ujemnie wpływają na sprawność fizyczną, samoocenę i nastrój, co ma związek z tym, jak jest się odbieranym przez otoczenie. Najważniejsze jest jednak to, że nadmierna masa ciała powoduje liczne problemy natury zdrowotnej i dlatego warto ją zredukować.

odchudzanie

Jakie są przyczyny nadmiernej masy ciała?

Tyjemy z różnych powodów. Najczęściej jest to brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta. Łatwy dostęp do wysokokalorycznej żywności sprawia, że jemy więcej, niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne, a nadmiar kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Siedzący tryb życia, stres i zbyt mała ilość snu sprzyjają zaburzeniom metabolizmu, co dodatkowo powoduje przybieranie na wadze. Nadwaga i otyłość mogą być też powiązane z chorobami metabolicznymi i innymi schorzeniami, dlatego w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania kontrolne.

Reklama

Jak się rozsądnie odchudzać?

Jeśli chcemy zredukować masę ciała, przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie, temu, co, w jakiej ilości i jak często jemy. Warto zapoznać się z zasadami piramidy żywieniowej i przestrzegać ich. Zaleca się jeść kilka mniejszych porcji dziennie, pić odpowiednią ilość wody i zadbać o włączenie do diety produktów stanowiących źródła błonnika pokarmowego. Nie zaleca się natomiast stosowania głodówek i innych modnych diet odchudzających, ponieważ wiele z nich ma niekorzystne efekty uboczne, a większość powoduje efekt jo-jo. W odchudzaniu pomocne są ćwiczenia fizyczne, które pozwalają spalić tkankę tłuszczową. W procesie odchudzania ważny jest też sen oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. To właśnie stres powoduje, że chętniej sięgamy po słodkie przekąski i tłuste potrawy.

Leki na odchudzanie – jakie wybrać

Wybierając preparaty na odchudzanie, warto sięgnąć po te sprawdzone pod względem medycznym, dostępne w aptece, nie w serwisach internetowych. To bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie produkty dostępne na rynku są w pełni przebadane i bezpieczne. Warto też wiedzieć, czym różnią się leki i suplementy diety. Te pierwsze dostępne są czasem na receptę i spełniają bardziej restrykcyjne wymogi odnośnie do składu i badań klinicznych. Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, nie leczą, a jedynie uzupełniają niektóre składniki diety. Leki na odchudzanie mogą działać na ośrodek głodu i sytości i hamować apetyt lub przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrym wyborem jest lek z substancją czynną o nazwie liraglutyd, który działa podobnie jak hormon GLP-1 uwalniany po posiłku w jelitach i powodujący uczucie sytości. Dzięki jego zastosowaniu łatwiej jest zmniejszyć ilość przyjmowanego pokarmu i zredukować masę ciała.