Dlaczego warto regularnie robić badania krwi?

Podstawowe badanie krwi to jedno z najprostszych i najtańszych narzędzi diagnostycznych, które dają informacje o stanie zdrowia. Regularne testy powinny być wpisane w kalendarz, a im będziemy starsi, tym panel powinien obejmować kolejne elementy. Wiele także zależy od kondycji, dolegliwości, na jakie się uskarżamy oraz innych problemów. W ten sposób niezmiennie odbywa się na przykład diagnostyka chorób tarczycy, a badania genetyczne są w stanie pokazać przyczyny rozmaitych trudności. Są też informacją, że o pewne rzeczy w życiu należy mocniej zadbać.

Podstawowe badanie krwi

Oczywiście badania krwi mają przede wszystkim funkcję profilaktyki. Dlatego właśnie warto je systematycznie wykonywać, nawet jeśli teoretycznie nic nam nie jest. Dla lekarza podstawowe badania krwi są oczywiście narzędziem, które sprawia, że diagnostyka infekcji jest zdecydowanie łatwiejsza. Można ocenić, dlaczego pojawiają się  na przykład zaburzenia miesiączkowania, a próby wątrobowe dają informację nie tylko na temat funkcjonowania samego narządu, ale również mogą pokazać choroby, które nie dają jeszcze objawów.  Badania podstawowe – czyli pobranie krwi i analizę moczu powinno się wykonywać raz w roku. To najlepszy sposób na to, by chronić się przed długoletnim leczeniem i zahamować chorobę we wczesnym jej stadium. Oczywiście w ten sposób przeprowadzana jest także diagnostyka anemii i innych dolegliwości.

Sprawdź: Badania krwi, jak analizować podstawowe wyniki

Najlepsza diagnostyka chorób tarczycy

Do podstawowych badań krwi należy oczywiście morfologia. Jest dostępna, szybka i tania, więc bez problemu można ją wykonać w laboratorium diagnostycznym. To także panel, który najczęściej zlecają lekarze, ponieważ w ten sposób mogą sprawdzić, na co chorujemy czy też obrać kierunek  do dalszej diagnostyki. Morfologia jest badaniem, które pokazuje ilość i jakość występujących elementów. Pobieranie krwi najczęściej z żyły łokciowej odbywa się na czczo. W efekcie laborant będzie oznaczać poziom czerwonych krwinek  (erytrocytów), białych krwinek  (leukocytów) oraz trombocytów, czyli płytek krwi. Często wykonuje się również pomiar glukozy i dlatego właśnie szczególnie istotny jest czas, jaki minął od ostatniego posiłku.

Reklama

Zainwestuj w podstawowe badania krwi oraz badania genetyczne

Badanie krwi jest podstawowym sposobem na ocenę kondycji organizmu. Dlatego mówi się tym, że zakresy wyników powinny się mieścić w pewnych normach zależnych od płci, a także wieku pacjenta. Niedobór poszczególnych elementów morfotycznych lub ich nadmiar stają się sygnałem, że coś dzieje się źle w organizmie. To informacja, że organizm może walczyć z przewlekłą chorobą, stanem zapalnym, infekcją wirusową lub bakteryjną, zakażeniem pasożytami. Wczesne wykrycie pozwala działać efektywnie oraz dobrać optymalną dawkę leku. Czasem należy wykonać badania krwi, by zdiagnozować anemię niedożywienie, zaostrzenie choroby przewlekłej. Zbyt niski poziom hemoglobiny i niska liczba erytrocytów mogą być także informacją dla lekarza o prawdopodobnej ciąży. W tym stanie oczywiście badania serologiczne przeprowadza się jeszcze częściej.

Poza podstawową morfologią warto również wykonać inne badania profilaktyczne – OB (odczyn Biernackiego), który wskazuje na stan zapalny w organizmie. W tym zakresie jeszcze bardziej miarodajny jest wskaźnik CRP – tzw. białka ostrej fazy. Ten wynik pozwala szybciej ocenić, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną czy wirusową. Systematycznie w punkcie pobrań warto również sprawdzać hormony tarczycy, określać poziom glukozy we krwi – co jest istotne w profilaktyce cukrzycy. Ważna jest także diagnostyka osteoporozy.

Artykuł sponsorowany