Escitalopram – informacje o substancji czynnej

Escitalopram jest organicznym związkiem chemicznym – S-enancjomer citalopramu, j selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny, klasyfikowany jako allosteryczny inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny (ASRI). Lek charakteryzuje się silnym działaniem antydepresyjnym. Stosowany jest w leczeniu depresji o dużym nasileniu przebiegających z lękiem, z agorafobią lub bez agorafobii.

Wskazania: epizody ciężkiej depresji, zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,

Dawkowanie: Zazwyczaj stosowaną dawką leku jest 10 mg dziennie. Dawka może być zwiększana maksymalnie do 20 mg dziennie. Jest to uzależnione od indywidualnej reakcji pacjenta. W przypadku leczenia zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii zaleca się zastosowanie początkowej dawki 5 mg dziennie.

Uwagi: Lek wykazuje działanie psychoaktywne, może wpływać na sprawność intelektualną lub psychomotoryczną. Odradza się prowadzenie pojazdów i obsługi maszyn.

 

Zapoznaj się z listą leków zawierających substancję czynną escitalopram.