Fenylefryna – informacje o substancji czynnej

Fenylefryna – organiczny związek chemiczny, wykazujący działanie podobne do pseudoefedryny i efedryny. Jest syntetyczną aminą sympatykomimetyczną, wykazującą pobudzające działanie na układ adrenergiczny.

Substancja ta poprzez pobudzenie receptorów powoduje rozszerzenie oskrzeli oraz skurcz naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wpływa na zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego. W farmacji lek ten występuje najczęściej w postaci chlorowodorku fenylefryny.

Fenylefryna stosowana jest głównie w leczeniu kataru i nieżytów nosa. Występuje jako składnik preparatów znajdujących swe zastosowanie w leczeniu przeziębienia i grypy, w związku z tym często jest łączona z lekami o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwkaszlowym.

Leków zawierających fenylefrynę nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni.

Możliwe działania niepożądane: bóle głowy, zdenerwowanie, pobudzenie, niepokój, bezsenność, zaburzenia oddychania, duszności, omamy, drgawki, senność, pogorszenie przepływu moczu (dotyczy zwłaszcza osób cierpiących na przerost prostaty).

Przeciwwskazania do stosowania preparatu: ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne aminy sympatykomimetyczne, niedokrwienna choroba serca, cukrzyca, jaskra, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze.

Zapoznaj się z listą leków zawierających substancję czynną fenylefrynę.