Leki dla kobiet w ciąży

Lista leków dopuszczonych do stosowania w czasie ciąży i porodzie np. w czasie karmienia piersią. Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie należy o siebie zadbać bardziej niż zwykle, gdyż przekłada się to bezpośrednio na zdrowie dziecka. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które są konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka. Okres ten wiążę się także z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, np. ze strony układu pokarmowego. W ciąży jednak wiele medykamentów jest zabronionych. Które można, a które należy stosować, będąc w tym stanie?

Zobacz także:

Alergia w ciąży
Ból w ciąży
Hemoroidy w ciąży
Infekcje intymne w ciąży
Nudności i wymioty w ciąży
Podtrzymanie ciąży
Przeziębienie w ciąży
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży

Niezbędne minerały i witaminy

W czasie ciąży zarówno ciało kobiety, jak i rozwijającego się dziecka wymaga zwiększonej podaży wielu witamin i składników mineralnych. Często nie ma szans dostarczyć ich w odpowiedniej ilości z pożywienia. W takiej sytuacji warto posiłkować się suplementami, które zapewnią codzienną, optymalną dawkę składników. Witaminy i minerały szczególnie potrzebne w czasie ciąży to:

kwas foliowy – przyjmowanie go zalecane jest jeszcze przed zajściem w ciążę, gdyż ma on kluczowe znacznie w początkowych tygodniach ciąży. Wtedy kształtuje się mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka. Jest to składnik niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Niedobór kwasu foliowego może skutkować wadami cewy nerwowej,
żelazo – pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej budowy ośrodkowego układu nerwowego oraz rozwoju płodu. Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza może powodować niską masę urodzeniową dziecka, która wynika z przedwczesnego porodu,
jod – jego niedobór może skutkować uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego oraz niedosłuchem albo głuchotą u dziecka.
witamina D3 – odpowiada za utrzymanie gospodarki mineralno-wapniowej oraz fosforowej na optymalnym poziomie, a także prawidłowy rozwój kości, zapobiega wystąpieniu krzywicy u dzieci i osteoporozy u matki, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
kwasy DHA – ich niedobór może spowodować poronienie lub przedwczesny poród, a także nieprawidłowy rozwój siatkówki oka.

Leki bez recepty

Wiele kobiet ciężarnych skarży się na nieprzyjemne dolegliwości, typu zgaga czy zaparcia. Zgaga jest najczęściej niegroźna, jednak bardzo dokuczliwa. Aby sobie z nią poradzić, stosuje się zazwyczaj leki zobojętniające miejscowo, zawierające węglan magnezu lub węglan wapnia. Posiadają one zdolność wiązania kwasu solnego i w przypadku, kiedy treść żołądka cofnie się, to nie spowoduje pieczenia w przełyku.

Z kolei przy zaparciach można stosować specjalnie skomponowane mieszanki ziół w formie herbatek. Często zawierają one nasiona babki jajowatej lub babki płesznik. Aby poradzić sobie z uciążliwymi zaparciami, warto także zadbać o prawidłową mikroflorę, przyjmując probiotyki. Zawierają one żywe kultury bakterii, takie jak kwas mlekowy, które korzystnie wpływają na pracę jelit.

W czasie ciąży zwiększa się ryzyko infekcji intymnych. W przypadku infekcji poleca się przede wszystkim utrzymanie prawidłowej higieny, stosując żele specjalnie przeznaczone do pielęgnacji okolic intymnych. W czasie ciąży dopuszcza się także stosowanie probiotyków, które zawierają bakterie ze szczepu Lactobacillus. Przyjmuje się je doustnie lub dopochwowo.

Przeziębienie w ciąży może mieć negatywne skutki, takie jak przedwczesny poród. Również stres odczuwany przez matkę może źle wpłynąć na dziecko. W tym okresie najbezpieczniejszym składnikiem przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym jest paracetamol. Z kolei w przypadku kataru, bezpiecznie można stosować sól fizjologiczną oraz wodę morską. Można ich używać bez ograniczeń, pod różnymi postaciami – nebulizacji, inhalacji lub zakraplając bezpośrednio do nosa. Natomiast na kaszel oraz ból gardła w ciąży, najlepiej stosować preparaty na bazie ziół, np. propolisu, szałwii, rumianku czy miodu, a także z witaminą C.

W celu podtrzymania ciąży bezpiecznie stosuje się magnez, który działa rozkurczowo. Często używa się także luteiny, będącej potoczną nazwą hormonu płciowego, który jest niezbędny do zapłodnienia. Nie należy jednak nadużywać tego rodzaju preparatów i najlepiej ich stosowanie zawsze skonsultować z lekarzem.

Z kolei nudności w ciąży hamują środki na bazie imbiru, dostępne w formie herbatek lub tabletek. Imbir posiada silne właściwości przeciwwymiotne. Mdłości w ciąży skutecznie hamują także napary z mięty, rumianku lub melisy. Wykazują one działanie wspomagające trawienie, a także uspokajające organizm.