Leki na choroby kości

Encyklopedia leków stosowanych w leczeniu chorób mięśni, stawów i kości. Znajdują się tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach. Powyższa lista zawiera nie tylko leki, ale także wyroby medyczne oraz suplementy diety, które mogą być stosowane na wzmocnienie kości i stawów, a także w zapobieganiu oraz leczeniu niedoborów wapnia, w szczególności u osób dorosłych. Nasz spis uwzględnia także preparaty przeznaczone do objawowego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego, zakażeń kości i stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz wielu innych chorób kości.

Zobacz także:

Dna moczanowa
Osteoporoza
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Zwyrodnienia stawów

Układ kostny – podstawowe informacje

Szkielet człowieka inaczej zwany układem kostnym lub kośćcem, stanowi podporę organizmu. Tkanka kostna to natomiast naturalny materiał budulcowy szkieletu. Kiedy układ kostno-stawowy zaczyna szwankować, wówczas mogą pojawić się różne uciążliwe objawy. Sprawdź, jakie funkcje w procesie poruszania się pełni układ kostny, a także jakie leki mogą być stosowane w leczeniu chorób kości.

Z jakich kości składa się szkielet człowieka?

Ze względu na kształt i budowę, kości podzielono na różne grupy:

  • kości płaskie kości czaszki
  • kości pneumatyczne kość czołowa
  • kości długie. kość udowa
  • kości krótkie kości nadgarstka
  • kości różnokształtne kręgi kręgosłupa

Układ kostny pełni istotne funkcje w procesie poruszania się, funkcję podporową i amortyzacyjną, a także funkcję ochronną (kości chronią wiele narządów wewnętrznych np. mózg, serce, czy rdzeń kręgowy). Ruchome połączenia pomiędzy kośćmi nazywane są stawami, natomiast nieruchome połączenia nazywane są połączeniami ścisłymi. Kościec jest także miejscem zmagazynowania istotnych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania np. wapnia, fosforu, magnezu.

Czy wiesz że… szkielet u człowieka dorosłego składa się z 206 kości? Co ciekawe, dzieci mają więcej kości, niż dorośli.

Przykładowe choroby kości

Schorzenia kości mogą mieć różne przyczyny. Często podłożem wystąpienia chorób układu kostnego jest niewłaściwy tryb życia np. brak aktywności ruchowej. Jednakże mogą one mieć także podłoże genetyczne lub hormonalne. Co więcej, można również wyróżnić schorzenia, w których dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń i złamań – wówczas z pomocą przychodzą odpowiednie leki przyspieszające zrastanie się kości.

Przykładowe schorzenia układu kostnego to:

osteoporoza – podstawową przyczyną występowania tej choroby jest niedobór wapnia, który jest głównym budulcem kości. Choroba powoduje zwiększenie łamliwości kości i ryzyka złamań. Grupą szczególnie narażoną na wystąpienie tej dolegliwości są kobiety po menopauzie. Objawami osteoporozy jest duża podatność na złamania – gdy dojdzie do uszkodzenia którejś z kości, wówczas lekarz powinien przepisać lek przyspieszający jej zrost,
Zapalenie stawów – Dolegliwość związana jest ze zmiany zwyrodnieniowymi i reumatycznymi. Ból spowodowany stanem zapalnym, często występującym obrzękiem, utrudniający poruszanie się.
Zniekształcające zapalenie kości (choroba Pageta) – Przewlekła choroba kości o podłożu metabolicznym. Jest to schorzenie nieuleczalne. Następuje zmiana struktury kości (deformacje i zniekształcenia), co w efekcie powoduje zmniejszenie wytrzymałości i zwiększa ryzyko złamań. Ta dolegliwość dotyka najczęściej mężczyzn.
Krzywica – Choroba powodująca skrzywienie kręgosłupa i deformację klatki piersiowej. Występuje głównie u dzieci i spowodowana jest niedoborem witaminy D3 (cholekalcyferolu), która uczestniczy w procesie wchłaniania wapnia (ważny składnik budulcowy kości).

Leki stosowane w chorobach układu kostnego

Istnieją rozmaite leki pomagające wyleczyć choroby kości lub zniwelować dolegliwości.

Oczywiście stosowane leki różnią się w zależności od rodzaju dolegliwości. Przykładowo w przypadku osteoporozy stosowana jest terapia hormonalna, a skutecznym lekiem jest hormon kalcytonina. Terapia polega na uzupełnianiu niedoborów wapnia lub fluoru. W przypadku innych dolegliwości stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki zmniejszających ból. W przypadku wielu chorób jak na przykład chorób stawów, bardzo ważna jest fizykoterapia. Oprócz Witaminy D3, często stosowaną substancją stosowaną w leczeniu chorób kości jest kwas zoledronowy.

Substancje czynne stosowane do leczenia chorób kości i stawów:

Adalimumab
Deksametazon
Diklofenak
Ibuprofen
Ketoprofen
Kwas acetylosalicylowy
Leflunomid
Meloksykam
Metotreksat
Metyloprednizolon
Naproksen
Pokrzywa
Rytuksymab
Salicylan metylu

Substancje czynne stosowane w leczeniu osteoporozy:

Estradiol
Kwas alendronowy
Kwas ibandronowy
Kwas zoledronowy
Laktoglukonian wapnia
Węglan wapnia
Witamina D3 (cholekalcyferol)