Lek Co-Prenessa jest przeznaczony do leczenia nadciśnienia tętniczego (podwyższonego ciśnienia krwi), w przypadkach gdy leczenie samym peryndoprylem jest nieskuteczne. Lek Co-Prenessa zawiera połączenie dwóch substancji czynnych: peryndoprylu i indapamidu.
Peryndopryl należy do grupy inhibitorów enzymu przekształcającego angiotensynę (inhibitorów ACE).
Indapamid należy do leków moczopędnych, to znaczy zwiększających wydalanie moczu.
Więcej informacji na temat leku Co-Prenessa:
Jaki jest skład Co-Prenessa, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: peryndopryl z tert-butyloaminą i indapamid.
Każda tabletka zawiera 2 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą (co odpowiada 1,67 mg peryndoprylu) oraz 0,625 mg indapamidu.
Każda tabletka zawiera 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą (co odpowiada 3,34 mg peryndoprylu) oraz 1,25 mg indapamidu.
Każda tabletka zawiera 8 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, co odpowiada 6,68 mg peryndoprylu oraz 2,5 mg indapamidu.
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, sodu wodorowęglan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Co-Prenessa – jak stosować ten lek?
Lek stosowany jest zwykle w dawce 1 tabletka na dobę, przyjmowana najlepiej rano, przed śniadaniem.
Tabletkę należy połknąć, popijając pełną szklanką wody.
Czas trwania leczenia zależy od decyzji lekarza.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tego leku nie było oceniane u dzieci i młodzieży. Z tego też względu lek Co-Prenessa nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Najczęstszym objawem przyjęcia zbyt dużej dawki leku jest nadmierny spadek ciśnienia krwi (niedociśnienie). Inne mogące się pojawić objawy przedawkowania to: nudności, wymioty, kurcze mięśniowe, zawroty głowy, senność, dezorientacja, problemy w oddawaniu moczu. W takim przypadku należy położyć się na wznak (bez podkładania poduszki pod głowę) i skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Co-Prenessa – czy mogę spożywać alkohol?
Zaleca się przyjmowanie leku Co-Prenessa przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Co-Prenessa w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Należy poinformować lekarza o ciąży, podejrzeniu lub planowaniu ciąży. Lekarz zwykle zaleca odstawienie leku Co-Prenessa przed planowaną ciążą lub tak szybko jak tylko możliwe zaraz po stwierdzeniu ciąży oraz zaleca przyjmowanie innego leku zamiast leku Co-Prenessa. Lek Co-Prenessa nie jest zalecany do stosowania we wczesnej ciąży i nie należy go przyjmować powyżej 3 miesiąca ciąży, ponieważ może mieć bardzo szkodliwy wpływ na rozwój dziecka, jeżeli jest stosowany po 3 miesiącu ciąży.
Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub o zamiarze karmienia piersią. Lek Co-Prenessa jest przeciwwskazany do stosowania w czasie karmienia piersią. Lekarz może przepisać inne leczenie, jeżeli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza jeżeli jej dziecko jest noworodkiem lub wcześniakiem.
Ulotka Co-Prenessa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Co-Prenessa, 8 mg + 2,5 mg, tabletki (tert-Butylamini perindoprilum +Indapamidum)
Pobrano 32 razy
Rozmiar plku 133.52 KB
Co-Prenessa 2 mg /0,625 mg tabletki (tert-Butylamini perindoprilum +Indapamidum)
Pobrano 21 razy
Rozmiar plku 133.95 KB
Co-Prenessa 4 mg/1,25 mg tabletki (tert-Butylamini perindoprilum +Indapamidum)
Pobrano 64 razy
Rozmiar plku 136.95 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Co-Prenessa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Co-Prenessa, 8 mg + 2,5 mg, tabletki (tert-Butylamini perindoprilum +Indapamidum)
Pobrano 32 razy
Rozmiar plku 273.31 KB
Co-Prenessa 2 mg /0,625 mg tabletki (tert-Butylamini perindoprilum +Indapamidum)
Pobrano 8 razy
Rozmiar plku 256.49 KB
Co-Prenessa 4 mg/1,25 mg tabletki (tert-Butylamini perindoprilum +Indapamidum)
Pobrano 22 razy
Rozmiar plku 254.30 KB
Cena - ile kosztuje Co-Prenessa?
Cena Co-Prenessa i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Co-Prenessa.
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Co-Prenessa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.
Początkowo obniżało ciśnienie do 105-110 x 70-65. Po kilku miesiącach zażywania wartości zmienne, a nawet podwyższone do 150 skurczowe przy normie rozkurczowego. Doszedł szum w uszach i wahania nastroju. Niektóre skutki uboczne przerażające. Odstawiam, bo nie chcę stracić życia. Mam zamiar przejść na leczenie ziołami.
Witam, mam 57- lat od 2-ch miesięcy biorę Co-Prenessa 8mg+2,5 mg. Pół na dobę. Od pewnego czasu zauważyłem spadek potencji. Czy to może mieć związek z przyjmowanym lekiem ?. Pytam mimo, iż w ulotce właśnie o tym piszą. Kardiolog to panna w moim wieku. Jak mam jej o tym powiedzieć ? Do tego jeszcze żona siedzi obok.