Aminoplasmal 15%

AMINOPLASMAL 15% jest to roztwór do żywienia pozajelitowego (dożylnego). Lek ten podawany jest przez małą rurkę wprowadzoną do żyły (infuzja/kroplówka dożylna).

Lek ten stanowi dla pacjenta źródło aminokwasów w sytuacjach, w których pacjent nie jest w stanie lub nie może przyjmować normalnych posiłków, a także nie może być odżywiany przez przewód wprowadzony do żołądka.

Jaki jest skład Aminoplasmal 15%, jakie substancje zawiera?

1000 ml roztworu zawiera:
Izoleucyna 5,85 g
Leucyna 11,4 g
Lizyna jednowodna 8,93 g
(zawartość równ. lizyny:) (7,95 g)
Metionina 5,7 g
Fenyloalanina 5,7 g
Treonina 5,4 g
Tryptofan 2,1 g
Walina 7,2 g
Arginina 16,05 g
Histydyna 5,25 g
Glicyna 19,2 g
Alanina 22,35 g
Prolina 7,35 g
Kwas asparaginowy 7,95 g
Acetylocysteina 0,5 g
(zawartość równ. cysteiny) (0,37 g)
Kwas glutaminowy 16,2 g
Seryna 3 g
Tyrozyna 0,5 g

Pozostałe składniki to: wodorotlenek sodu, kwas cytrynowy jednowodny i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Aminoplasmal 15% – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Ilość roztworu, jaką będzie otrzymywać pacjent zależy od indywidualnego zapotrzebowania na aminokwasy, jak również od aktualnego stanu i choroby pacjenta.

Dorośli
Zwykle stosowana dawka to 6,7 ml do maksymalnie 13,3 ml na kg masy ciała na dobę.
Odpowiada to dawce 1,0 – 2,0 g aminokwasów na kg masy ciała na dobę
Roztwór należy podawać z maksymalną szybkością 0,67 ml na kg masy ciała na godzinę.

Stosowanie u dzieci
Nie wolno podawać leku AMINOPLASMAL 15% dzieciom w wieku poniżej 2 lat (patrz punkt 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku AMINOPLASMAL 15%”).

Dawkowanie u dzieci jest ustalane indywidualnie w zależności od wieku, etapu rozwoju oraz stanu klinicznego dziecka.

Poniższe informacje mogą być użyte jako wytyczne co do dawki dobowej:
– Dla dzieci i młodzieży wieku od 2 do 17 lat: 6,7 – 13,3 ml na kg masy ciała na dobę, co odpowiada dawce 1,0 – 2,0 g aminokwasów na kg masy ciała na dobę.
– Dzieci w stanie krytycznym: w przypadku dzieci w stanie krytycznym, wymagana dawka aminokwasów może być większa (do 3,0 g aminokwasów/kg masy ciała na dobę).
– Szybkość infuzji nie powinna przekraczać 0,67 ml na kg masy ciała na godzinę.

Pacjenci z chorobą nerek lub wątroby
Jeśli pacjent ma chorobę nerek lub wątroby, dawka zostanie dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania.

Czas stosowania
Lek ten może być stosowany tak długo, jak długo pacjent wymaga żywienia pozajelitowego.

Sposób podawania
Lek ten podaje się pacjentowi w infuzji dożylnej (kroplówce) do dużej żyły centralnej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie lub zbyt szybka infuzja może być źle tolerowana i pacjent może odczuwać mdłości, wymiotować, odczuwać dreszcze i ból głowy. Ponadto we krwi pacjenta może zebrać się zbyt wiele substancji kwasowych i pacjent może tracić aminokwasy z moczem.

W takiej sytuacji infuzja zostanie wstrzymana i wznowiona po pewnym czasie z mniejszą szybkością.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aminoplasmal 15% – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aminoplasmal 15% w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Brak danych dotyczących stosowania leku AMINOPLASMAL 15% u kobiet w okresie ciąży. Jeżeli pacjentka jest w ciąży, lek ten zostanie zastosowany tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to niezbędnie konieczne. AMINOPLASMAL 15% powinien być podawany kobietom w ciąży jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Karmienie piersią
Przy stosowaniu leku AMINOPLASMAL 15% w dawkach leczniczych nie należy spodziewać się żadnego wpływu na karmionego piersią noworodka/niemowlę. Jednakże nie zaleca się karmienia piersią w okresie, w którym pacjentka wymaga odżywiania dożylnego.

Ulotka Aminoplasmal 15% – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

AMINOPLASMAL 15% roztwór do infuzji - Aminokwasy

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aminoplasmal 15% m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

AMINOPLASMAL 15% roztwór do infuzji - Aminokwasy

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Aminoplasmal 15% - forum pacjentów

Stosujesz Aminoplasmal 15%? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz