Substancja czynna: Kapecytabina

Kapecytabina – lek cytostatyczny stosowany w nowotworach przewodu pokarmowego oraz w przypadku raka piersi. Mechanizm działania kapecytabiny polega na zahamowaniu podziałów komórkowych co blokuje wzrost i dalszy rozwój nowotworu. Dokładnym wskazaniem do przyjmowania kapecytabiny jest leczenie raka żołądka, raka jelita grubego z przerzutami, leczenie pacjentów po operacji raka okrężnicy w III stadium oraz leczenie pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem piersi lub rakiem piersi z przerzutami.

Kapecytabina dostępna jest w postaci tabletek i należy przyjmować ją zawsze po posiłku. Preparat może być stosowany w monoterapii jak i w terapii skojarzonej – chemioterapii wielolekowej.

Podczas przyjmowania leku należy wykonywać regularne badania laboratoryjne krwi oraz badania czynności nerek i wątroby. Złe wyniki mogą być powodem przerwania terapii.

Możliwe działania niepożądane: najczęściej zgłaszane są nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, jadłowstręt, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, nosa i gardła, zmęczenie, osłabienie, duszność, zaburzenia czynności nerek, niedokrwistość, bezsenność, zmniejszenie masy ciała, bóle stawów.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik