Capecitabine Accord

Capecitabine Accord to lek przeciwnowotworowy, który zawiera substancję czynną kapecytabinę. Jest stosowany w leczeniu raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka i piersi. Lek ten hamuje wzrost komórek nowotworowych. Capecitabine Accord jest również stosowany w celu zapobiegania nawrotom raka okrężnicy po całkowitym chirurgicznym usunięciu guza. Jest to lek na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Capecitabine Accord jest lekiem należącym do „cytostatyków”, hamujących wzrost komórek nowotworowych. Capecitabine Accord zawiera kapecytabinę, która sama nie jest lekiem cytotostatycznym. Dopiero po przyswojeniu przez organizm chorego zmienia się ona w aktywny lek przeciwnowotworowy (więcej tego związku gromadzi się w tkance guza niż w zdrowych tkankach).

Capecitabine Accord stosuje się w celu leczenia raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka i piersi. Co więcej, jest ona przepisywana przez lekarzy w celu zapobiegania nawrotom raka okrężnicy po całkowitym chirurgicznym usunięciu guza.

Capecitabine Accord może być stosowana jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami.

Skład

Substancją czynną leku jest kapecytabina.
Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg kapecytabiny
Każda tabletka powlekana zawiera 300 mg kapecytabiny
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg kapecytabiny

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, sodu kroskarmeloza, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki (150 mg): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), tlenek żelaza żółty, tlenek żelaza czerwony (E172), talk
Otoczka tabletki (300 mg): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), talk
Otoczka tabletki (500 mg): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), tlenek żelaza żółty, tlenek żelaza czerwony (E172), talk

Dawkowanie

Lek Capecitabine Accord może być przepisany wyłącznie przez lekarza doświadczonego w zakresie stosowania leków przeciwnowotworowych.

Tabletki leku Capecitabine Accord powinny być połykane w całości z wodą, w ciągu 30 minut po posiłku.

Lekarz prowadzący ustala dawkę leku i sposób leczenia odpowiedni dla danego pacjenta. Dawka leku Capecitabine Accord została ustalona na podstawie powierzchni ciała. Tę ostatnią oblicza się na podstawie wzrostu i masy ciała. Dawka stosowana zazwyczaj u dorosłych wynosi 1250 mg/m2 powierzchni ciała dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Oto dwa przykłady: osoba o masie ciała 64 kg i wzroście 1,64m ma powierzchnię ciała 1,7 m2, w związku z czym powinna przyjmować 4 tabletki po 500 mg i 1 tabletkę 150 mg dwa razy na dobę. Osoba o masie ciała 80 kg i wzroście 1,80m ma powierzchnię ciała 2,00 m2 i powinna przyjmować 5 tabletek po 500 mg dwa razy na dobę.

Tabletki produktu Capecitabine Accord są zazwyczaj przyjmowane przez 14 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa (kiedy nie przyjmuje się żadnych tabletek). Ten 21-dniowy okres nazywa się jednym cyklem leczenia.

W skojarzeniu z innymi lekami zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych może być niższa od 1250 mg/m2 powierzchni ciała, oraz okres przyjmowania tabletek może być różny (np. codziennie, bez przerwy).

Lekarz określa jaką dawkę należy przyjmować, kiedy i jak długo kontynuować przyjmowanie tabletek.

Lekarz zaleca przyjmowanie kombinacji tabletek zawierających 150 mg, 300 mg i 500 mg leku na każdą dawkę.
• Należy przyjmować tabletki, w kombinacji i w dawkach przepisanych przez lekarza, rano i wieczorem.
• Należy przyjmować tabletki w ciągu 30 minut po zakończeniu posiłku (śniadanie i kolacja).
• Ważne jest, aby wszystkie leki przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza.

Przedawkowanie

W przypadku wzięcia większej ilości leku Capecitabine Accord niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem kolejnej dawki.

W razie przyjęcia znacznie większej niż zalecana dawki kapecytabiny mogą wystąpić następujące działania niepożądane: nudności lub wymioty, biegunka, zapalenie lub owrzodzenie jelit lub jamy ustnej, ból lub krwawienie z jelit lub żołądka, albo depresja szpiku kostnego (zmniejszenie liczby niektórych rodzajów komórek krwi). Należy natychmiast poinformować lekarza w przypadku wystąpienia jakichkolwiek z tych objawów.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Capecitabine Accord powinno się przyjmować nie później niż 30 minut po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Przed rozpoczęciem leczenia pacjentka zobowiązana jest do poinformowania lekarza prowadzącego: jeśli jest w ciąży, jeśli przypuszcza, że jest w ciąży lub zamierza zajść w ciążę. Nie wolno przyjmować leku Capecitabine Accord w ciąży lub jeśli istnieje podejrzenie ciąży. W okresie leczenia lekiem Capecitabine Accord nie wolno karmić piersią. Przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Capecitabine Accord

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Capecitabine Accord (forum)

Stosujesz Capecitabine Accord? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

6 komentarzy do “Capecitabine Accord”

 1. Capecitabine Accord 500mg biorę już od roku .Jedynym skutkiem ubocznym jest duże osłabienie,pęknięcia naskórka na palcach dłoni i zmarszczenie skóry na stopach. Życzę wszystkim dużo zdrowia , wiary i wytrwałości. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. po pierwszej dawce 2 dni biegunki ,osłabienie ostrości wzroku, odnowiły się hemoroidy (parę lat miałem spokój). Po drugiej nie pełnej dawce ból podeszwy stóp (chodzisz przesuwając stopy)bolą hemoroidy(trochę pomaga Procto -Glyvenol) ,jednym słowem sama „radość „.

  Odpowiedz
 3. Dzien dobry

  Czy orientuja sie Państwo czy ten lek mozna uzywac z ziołami gdyz nigdzie nie moge znalesc takiej informacji

  Odpowiedz
 4. zile sie czuje zaczełem trzecia edycie boli mnie brzuchjestem osłabiony biore chemie dorzylnie wlew co trzy tygodnie a przez dwa tygodnie doustnie capecitabine accord 500mg mam raka jelita grubego

  Odpowiedz
  • Gosia
   leczona w Irlandii na raka piersi potrojnie ujemny juz jestem po chemioterapi i radioterapi ,teraz jestem na etapie 3 cyklu z 8 zadnych powaznych objawow nie mam….na poczatku troche nudnosci ale odkad zaczelam brac tabletki wraz z pokarmem wszystko jest ok

   Odpowiedz
 5. w moim przypadku lek spowodował tak ostrą biegunkę, ż musiałem skontaktować się z lekarzem i odstawić lek, straciłem w ciągu tygodnia ok 5 kg wagi. Dostałem Kapecitabine innej firmy która nie wywołuje takich skutków

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Capecitabine Accord. Podziel się doświadczeniami na forum.