Konsultacja merytoryczna:

Kisqali

Lek Kisqali zawiera substancję czynną rybocyklib, która należy do grupy leków zwanych inhibitorami kinaz zależnych od cyklin (ang. cyclin-dependent kinase, CDK).

Lek Kisqali jest stosowany u kobiet po menopauzie z pewnym typem raka piersi zwanym rakiem piersi z obecnością receptorów hormonalnych, bez nadekspresji receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2, który jest w stadium zaawansowanym lub który rozprzestrzenił się do innych części ciała (z przerzutami). Lek jest stosowany w skojarzeniu z innym rodzajem leku zwanym inhibitorem aromatazy.

Lek działa przez blokowanie białek zwanych zależnymi od cyklin kinazami 4 i 6, które są istotne dla wzrostu i podziału komórek. Blokowanie tych białek może spowolnić wzrost komórek rakowych i opóźnić postęp choroby nowotworowej.

W razie pytań o sposób działania leku lub przyczyny, dla których ten lek został przepisany pacjentowi, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Jaki jest skład Kisqali, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest rybocyklib. Każda tabletka powlekana zawiera bursztynian rybocyklibu odpowiadający 200 mg rybocyklibu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna; krospowidon typu A; niskopodstawiona hydroksypropyloceluloza; magnezu stearynian; krzemionka koloidalna bezwodna.

Materiał otoczki: żelaza tlenek czarny (E172); żelaza tlenek czerwony (E172); lecytyna sojowa (E322); alkohol poliwinylowy (częściowo hydrolizowany); talk; tytanu dwutlenek (E171); guma ksantanowa.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Kisqali – jak stosować ten lek?

Jaką ilość leku Kisqali należy przyjąć
– Zalecana dawka początkowa leku to 600 mg (3 tabletki po 200 mg) raz na dobę. Lekarz prowadzący powie pacjentowi ile dokładnie tabletek leku należy przyjąć; w pewnych sytuacjach lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi przyjmowanie mniejszej dawki leku , np. 400 mg (2 tabletki po 200 mg) raz na dobę lub 200 mg (1 tabletka po 200 mg) raz na dobę.
– Cykl leczenia trwa 28 dni. Należy przyjmować lek raz na dobę tylko od 1. do 21. dnia 28-dniowego cyklu. Pudełko tekturowe z lekiem Kisqali zawiera kalendarzyk dawkowania, umożliwiający śledzenie codziennego przyjmowania dawki leku poprzez odznaczanie kółka za każdą przyjętą tabletkę w całym 28-dniowym cyklu. Leku nie należy przyjmować od 22. do 28. dnia cyklu.
– Lekarz prowadzący powie pacjentowi jaką dawkę inhibitora aromatazy należy zażywać w skojarzeniu z lekiem Kisqali i kiedy należy ją przyjmować.

Bardzo ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Jeśli u pacjenta wystąpią pewne działania niepożądane, lekarz może zalecić pacjentowi przyjmowanie mniejszej dawki, przerwanie leczenia lub całkowite zakończenie leczenia.

Kiedy przyjmować lek Kisqali
Lek należy przyjmować raz na dobę, codziennie o tej samej porze, najlepiej rano. Pomoże to pacjentowi pamiętać o przyjmowaniu leku.

Jak przyjmować lek Kisqali
Tabletki leku należy połykać w całości (tabletek nie należy ssać, rozkruszać ani dzielić przed połknięciem). Nie należy przyjmować tabletki, jeśli jest ona połamana, pęknięta lub uszkodzona w inny sposób.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zażyje zbyt dużo tabletek lub jeśli ktoś inny zażyje ten lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub ze szpitalem. Należy pokazać opakowanie z lekiem. Może zajść konieczność leczenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kisqali – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować raz na dobę, codziennie o tej samej porze, najlepiej rano. Lek można przyjmować z pokarmem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kisqali w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek powinien być przyjmowany wyłącznie przez kobiety po menopauzie.

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Kisqali lekarz prowadzący może wymagać od pacjentki uzyskania negatywnego wyniku testu ciążowego.

Ulotka Kisqali – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Kisqali 200 mg tabletki powlekane (rybocyklib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 172 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Kisqali m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Kisqali 200 mg tabletki powlekane (rybocyklib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 122 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Kisqali?

Cena Kisqali i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Kisqali.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Kisqali? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

2 komentarze do “Kisqali”

  1. Przy 3 tabletkach bardzo spadają leukocyty, najbardziej neutrofile. Przyjmuję 0,5 roku. Po 3 miesiącach zmiana zmniejszyła się o 2mm. Odczuwam pieczenie w gardle. Ogólnie czyję się dobrze. Czekam na wynik drugiego tomografu.

    Odpowiedz
  2. Witam lek kiskali biorę już drugi rok początkowo stosowałam 3tab przez 3tyg.potem 1tydzien pauzy ale bardzo zle się czułam i onkolog zmienił dawkowanie na2 tabletki jest o wiele lepiej ale po przyjęciu tabletek około 2h mam nudnosci potem przechodzi i jest ok

    Odpowiedz

Dodaj komentarz