Montelukast
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Montelukast – lek przeciwastmatyczny o silnym działaniu przeciwzapalnym. Mechanizm działania montelukastu polega na hamowaniu skurczu oskrzeli, obrzęku błony śluzowej oraz nadmiernej produkcji wydzieliny śluzowej. Dzięki temu poprawia się drożność dróg oddechowych i wentylacja płuc. Lek stosowany w leczeniu astmy przewlekłej o nasileniu łagodnym i umiarkowanym oraz w zapobieganiu astmie u osób z objawem skurczu oskrzeli wywołanym wysiłkiem fizycznym (tzw. astma wysiłkowa). Stosowany również w łagodzeniu objawów alergii sezonowej. Montelukast może być używany w monoterapii lub łączy się z innymi lekami przeciwzapalnymi np. kortykosteroidami.
Montelukast dostępny jest w formie tabletek do rozgryzania i żucia, tabletek powlekanych i granulatu. Występuje w postaci montelukastu sodowego. Należy go przyjmować raz na dobę, wieczorem, na 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Możliwe działania niepożądane: Montelukast odznacza się dobry profilem bezpieczeństwa i nieznacznymi działaniami niepożądanymi. Do najczęściej występujących należą ból głowy, ból brzucha i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego, pragnienie, wypryskowe zapalenie skóry, wysypka, zakażenie górnych dróg oddechowych.
Uwaga: Montelukast u niektórych osób może powodować zmiany zachowania i nastroju takie jak pobudzenie, lęk, wrogość, depresja. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.