Konsultacja merytoryczna:

Monkasta

Lek Monkasta jest antagonistą receptora leukotrienowego, który blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami. Leukotrieny powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych. Przez zablokowanie działania leukotrienów lek Monkasta łagodzi objawy astmy i pomaga kontrolować astmę.

Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia
Lekarz zalecił stosowanie leku Monkasta w leczeniu astmy u dziecka, w celu zapobiegania występowaniu objawów astmy w ciągu dnia i w nocy. Lek Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia stosuje się w leczeniu pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli astmy za pomocą dotychczas stosowanych leków i konieczne jest zastosowanie dodatkowego leczenia. Lek Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia może być też stosowany zamiast wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, którzy ostatnio nie przyjmowali doustnie kortykosteroidów z powodu astmy, i którzy nie potrafią stosować wziewnych kortykosteroidów. Lek Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia pomaga także zapobiegać zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu przez wysiłek fizyczny u pacjentów w wieku 2 lat i starszych. Lekarz określi, jak stosować lek Monkasta w zależności od występujących u dziecka objawów i stopnia nasilenia astmy.

Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia
Lek Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia stosuje się w leczeniu pacjentów w wieku od 6 do 14 lat, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli astmy za pomocą dotychczas stosowanych leków i konieczne jest zastosowanie dodatkowego leczenia. Lek Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia może być też stosowany zamiast wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku od 6 do 14 lat, którzy ostatnio nie przyjmowali doustnie kortykosteroidów z powodu astmy, i którzy nie potrafią stosować wziewnych kortykosteroidów. Lek Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia pomaga także zapobiegać zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu przez wysiłek fizyczny u pacjentów w wieku 6 lat i starszych.

Jaki jest skład Monkasta, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest montelukast.

Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia
Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 4 mg montelukastu (w postaci montelukastu sodowego).
Pozostałe składniki to mannitol (E 421), celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza, aspartam (E 951), żelaza tlenek czerwony (E 172), aromat wiśniowy (zawiera także triacetynę (E 1518)) i magnezu stearynian (patrz punkt 2 załączonej poniżej ulotki).

Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia
Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 5 mg montelukastu (w postaci montelukastu sodowego).
Pozostałe składniki leku to mannitol (E 421), celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza, aspartam (E 951), żelaza tlenek czerwony (E 172), aromat wiśniowy (zawiera także triacetynę (E 1518)) i magnezu stearynian (patrz punkt 2 załączonej poniżej ulotki).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Monkasta – jak stosować ten lek?

– Lek ten należy podawać dziecku pod nadzorem osoby dorosłej.
– Dziecku należy podawać tylko jedną tabletkę leku Monkasta raz na dobę, zgodnie z zaleceniem lekarza.
– Lek należy podawać nawet wówczas, gdy u dziecka nie występują objawy astmy, a także gdy wystąpi ostry napad astmy.
– Ten lek należy zawsze stosować u dziecka zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
– Lek należy przyjmować doustnie.

Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia
Stosowanie u dzieci w wieku od 2 do 5 lat
Jedna tabletka do rozgryzania i żucia, 4 mg przyjmowana raz na dobę, wieczorem. Leku Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia
Stosowanie u dzieci w wieku od 6 do 14 lat
Jedna tabletka do rozgryzania i żucia, 5 mg przyjmowana raz na dobę, wieczorem.
Leku Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Jeśli dziecko przyjmuje ten lek, należy upewnić się, czy nie przyjmuje innych leków, które zawierają tę samą substancję czynną, montelukast.

Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat dostępny jest lek Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Dla dzieci w tym wieku mających problem z przyjmowaniem tabletek do rozgryzania i żucia dostępna jest inna postać farmaceutyczna – granulat 4 mg. Dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat dostępny jest lek Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia.

Lek Monkasta, 4 mg lub 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W celu uzyskania porady należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W większości przypadków przedawkowania nie zaobserwowano działań niepożądanych.

Do najczęściej zgłaszanych objawów przedawkowania u pacjentów dorosłych i dzieci należą: ból brzucha, senność, nadmierne pragnienie, ból głowy, wymioty i nadmierna ruchliwość.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Monkasta – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Monkasta, nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Monkasta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ten podpunkt nie dotyczy leku Monkasta, 4 mg, 5 mg tabletki do rozgryzania i żucia, ponieważ jest on przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 5 lat oraz 6 do 14 lat, jednak poniższe informacje są istotne w odniesieniu do substancji czynnej leku, montelukastu.

Ciąża
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz oceni, czy można przyjmować lek Monkasta w tym okresie.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek Monkasta przenika do mleka kobiecego. Jeżeli kobieta karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Monkasta.

Ulotka Monkasta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 125.24 KB


Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 125.40 KB


Monkasta, 10 mg, tabletki powlekane Dla dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 38 razy

Rozmiar plku 117.13 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Monkasta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 177.83 KB


Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 176.86 KB


Monkasta, 10 mg, tabletki powlekane Dla dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 175.90 KB

Cena - ile kosztuje Monkasta?

Cena Monkasta i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Monkasta.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Monkasta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz