Konsultacja merytoryczna:

Montelukast Farmax

Co to jest Montelukast Farmax
Lek Montelukast Farmax jest antagonistą receptora leukotrienowego, który blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami.

Jak działa Montelukast Farmax
Leukotrieny powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych w płucach. Poprzez blokowanie działania leukotrienów Montelukast Farmax łagodzi objawy astmy i pomaga kontrolować astmę.

Kiedy należy stosować Montelukast Farmax
Lekarz zalecił stosowanie leku Montelukast Farmax w leczeniu astmy u dziecka, aby zapobiegać występowaniu objawów astmy w ciągu dnia i w nocy.
• Lekstosowany jest w leczeniu pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli astmy za pomocą stosowanych dotychczas leków i konieczne jest zastosowanie dodatkowych leków.
• Lek może być także stosowany jako leczenie alternatywne zamiast wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, którzy ostatnio nie przyjmowali kortykosteroidów doustnie w leczeniu astmy i którzy nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych.
• Lek pomaga także zapobiegać zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu wysiłkiem fizycznym u pacjentów w wieku 2 lat i starszych.

Lekarz określi, jak stosować lek Montelukast Farmax w zależności od występujących u dziecka objawów i stopnia nasilenia astmy.

Co to jest astma?
Astma jest chorobą przewlekłą.

W astmie występują:
• Trudności w oddychaniu spowodowane zwężeniem dróg oddechowych. Zwężenie to nasila się i zmniejsza w odpowiedzi na różne czynniki.
• Wrażliwość dróg oddechowych, które reagują na wiele czynników, takich jak dym papierosowy, pyłki roślin, zimne powietrze lub wysiłek fizyczny.
• Obrzęk (stan zapalny) błony śluzowej wyściełającej drogi oddechowe.

Do objawów astmy należą: kaszel, świszczący oddech i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Jaki jest skład Montelukast Farmax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest montelukast. Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 4 mg montelukastu w postaci montelukastu sodowego.

Pozostałe składniki to: mannitol, suszony rozpyłowo (E 421), celuloza mikrokrystaliczna, aspartam (E 951), hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, żelaza tlenek czerwony (E 172), kroskarmeloza sodowa, aromat wiśniowy (zawiera: substancje zapachowe, gumę arabską (E 414), maltodekstrynę i glikol propylenowy (E 1520)), magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Montelukast Farmax – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

• Lek ten należy podawać dziecku pod nadzorem osoby dorosłej. Dla dzieci, które mają problemy w przyjmowaniu tabletki do rozgryzania i żucia, dostępna jest postać granulatu do stosowania doustnego.
• Dziecku należy podawać tylko jedną tabletkę do rozgryzania i żucia leku Montelukast Farmax raz na dobę, zgodnie z zaleceniem lekarza.
• Lek należy podawać nawet wówczas, gdy u dziecka nie występują objawy astmy, a także w przypadku nagłego napadu astmy.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat
Zalecana dawka leku Montelukast Farmax to jedna tabletka do rozgryzania i żucia 4 mg raz na dobę, wieczorem.
Należy upewnić się, że dziecko, które przyjmuje Montelukast Farmax, nie przyjmuje innych leków, które zawierają tę samą substancję czynną – montelukast.

Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Tabletki przed połknięciem należy rozgryźć i przeżuć.

Leku Montelukast Farmax 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym dziecka.

W większości zgłoszonych przypadków przedawkowania nie zaobserwowano działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania u osób dorosłych i dzieci najczęściej obserwowano objawy: ból brzucha, senność, nadmierne pragnienie, ból głowy, wymioty oraz nadpobudliwość ruchową.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Montelukast Farmax – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Montelukast Farmax 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Montelukast Farmax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ten podpunkt nie dotyczy leku Montelukast Farmax tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg, ponieważ lek ten przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Ten podpunkt nie dotyczy leku Montelukast Farmax 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, ponieważ lek ten przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 5 lat, jednak poniższe informacje są istotne w odniesieniu do substancji czynnej – montelukastu.

Nie przewiduje się, że Montelukast Farmax będzie wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Niemniej jednak u poszczególnych osób reakcja na lek może się różnić. Niektóre działania niepożądane (takie jak zawroty głowy i senność), które zgłaszano podczas stosowania montelukastu, mogą u niektórych pacjentów wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Montelukast Farmax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Montelukast Farmax, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 194.11 KB


Montelukast Farmax, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 193.77 KB


Montelukast Farmax, 10 mg, tabletki powlekane (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 223.74 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Montelukast Farmax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Montelukast Farmax, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 121.07 KB


Montelukast Farmax, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 112.24 KB


Montelukast Farmax, 10 mg, tabletki powlekane (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 111.43 KB

Cena - ile kosztuje Montelukast Farmax?

Cena Montelukast Farmax i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Montelukast Farmax.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Montelukast Farmax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Elastyczna opaska z gazy 4mx6cm (Opakowanie: 1 szt.)Elastyczna opaska z gazy 4mx6cm (Opakowanie: 1 szt.) są niezbędne w każdym domu. Wie o tym każdy, kto choć raz doznał urazu ręki, nogi lub jakiejkolwiek innej części ciała. Idealnie nadają się także do usztywniania stawów – na przykład kolan. Każdy opatrunek powinien trzymać się dobrze na naszym ciele, w czym pomogą…

4.99 

Zastosowanie Excipial U Lipolotio balsam do skóry suchej (Opakowanie: 200 ml)Excipial U Lipolotio zawiera urea, czyli mocznik. Preparat normalizuje wydzielanie łoju, zmiękcza naskórek, zapobiega powstawaniu zaskórników i nadmiernej keratynizacji mieszków włosowych. Hamuje odczyny zapalne. Utrzymuje prawidłową wilgotność i elastyczność skóry. 1 ml Excipial U Lipolotio zawiera 40 mg mocznika.
4% mocznik
Do pielęgnacji bardzo suchej, swędzącej, łuszczącej się skóry…

70.99 

Zastosowanie Dentosept Probiodent Kid (Opakowanie: 30 ml)Dentosept Probiodent Kid (Opakowanie: 30 ml) to suplement diety zawierający bakterie probiotyczne, działające pozytywnie na stan flory bakteryjnej w jamie ustnej, którego równowaga może być zaburzona z uwagi na czynniki środowiskowe. Regularnie stosowanie produktu zapewnia uzupełnienie naturalnej flory bakteryjnej w jamie ustnej oraz jej zrównoważoną stabilizację. Preparat zawiera także witaminę D, która wspiera zdrowie…

36.75 

SEPTORAL MED Żel d/stos.w j.ustnej (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

18.75 

Zastosowanie Gehwol balsam rozgrzewający (Opakowanie: 75 ml)Balsam rozgrzewający GEHWOL działa tak, jak obiecuje to jego nazwa: jest rozgrzewającym balsamem dla wszystkich, którzy uskarżają się często na zimne stopy. Papryka, imbir, kamfora, lawenda i rozmaryn pobudzają przepływ krwi i przywracają dobroczynne uczucie ciepła.

Oprócz tego olejek z owoców awokado, wosk pszczeli, lanolina, aloes, mocznik i gliceryna nawilżają i pielę…

30.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief