Montelukast Farmax

Co to jest Montelukast Farmax
Lek Montelukast Farmax jest antagonistą receptora leukotrienowego, który blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami.

Jak działa Montelukast Farmax
Leukotrieny powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych w płucach. Poprzez blokowanie działania leukotrienów Montelukast Farmax łagodzi objawy astmy i pomaga kontrolować astmę.

Kiedy należy stosować Montelukast Farmax
Lekarz zalecił stosowanie leku Montelukast Farmax w leczeniu astmy u dziecka, aby zapobiegać występowaniu objawów astmy w ciągu dnia i w nocy.
• Lekstosowany jest w leczeniu pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli astmy za pomocą stosowanych dotychczas leków i konieczne jest zastosowanie dodatkowych leków.
• Lek może być także stosowany jako leczenie alternatywne zamiast wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, którzy ostatnio nie przyjmowali kortykosteroidów doustnie w leczeniu astmy i którzy nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych.
• Lek pomaga także zapobiegać zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu wysiłkiem fizycznym u pacjentów w wieku 2 lat i starszych.

Lekarz określi, jak stosować lek Montelukast Farmax w zależności od występujących u dziecka objawów i stopnia nasilenia astmy.

Co to jest astma?
Astma jest chorobą przewlekłą.

W astmie występują:
• Trudności w oddychaniu spowodowane zwężeniem dróg oddechowych. Zwężenie to nasila się i zmniejsza w odpowiedzi na różne czynniki.
• Wrażliwość dróg oddechowych, które reagują na wiele czynników, takich jak dym papierosowy, pyłki roślin, zimne powietrze lub wysiłek fizyczny.
• Obrzęk (stan zapalny) błony śluzowej wyściełającej drogi oddechowe.

Do objawów astmy należą: kaszel, świszczący oddech i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Jaki jest skład Montelukast Farmax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest montelukast. Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 4 mg montelukastu w postaci montelukastu sodowego.

Pozostałe składniki to: mannitol, suszony rozpyłowo (E 421), celuloza mikrokrystaliczna, aspartam (E 951), hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, żelaza tlenek czerwony (E 172), kroskarmeloza sodowa, aromat wiśniowy (zawiera: substancje zapachowe, gumę arabską (E 414), maltodekstrynę i glikol propylenowy (E 1520)), magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Montelukast Farmax – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

• Lek ten należy podawać dziecku pod nadzorem osoby dorosłej. Dla dzieci, które mają problemy w przyjmowaniu tabletki do rozgryzania i żucia, dostępna jest postać granulatu do stosowania doustnego.
• Dziecku należy podawać tylko jedną tabletkę do rozgryzania i żucia leku Montelukast Farmax raz na dobę, zgodnie z zaleceniem lekarza.
• Lek należy podawać nawet wówczas, gdy u dziecka nie występują objawy astmy, a także w przypadku nagłego napadu astmy.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat
Zalecana dawka leku Montelukast Farmax to jedna tabletka do rozgryzania i żucia 4 mg raz na dobę, wieczorem.
Należy upewnić się, że dziecko, które przyjmuje Montelukast Farmax, nie przyjmuje innych leków, które zawierają tę samą substancję czynną – montelukast.

Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Tabletki przed połknięciem należy rozgryźć i przeżuć.

Leku Montelukast Farmax 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym dziecka.

W większości zgłoszonych przypadków przedawkowania nie zaobserwowano działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania u osób dorosłych i dzieci najczęściej obserwowano objawy: ból brzucha, senność, nadmierne pragnienie, ból głowy, wymioty oraz nadpobudliwość ruchową.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Montelukast Farmax – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Montelukast Farmax 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Montelukast Farmax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ten podpunkt nie dotyczy leku Montelukast Farmax tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg, ponieważ lek ten przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Ten podpunkt nie dotyczy leku Montelukast Farmax 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, ponieważ lek ten przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 5 lat, jednak poniższe informacje są istotne w odniesieniu do substancji czynnej – montelukastu.

Nie przewiduje się, że Montelukast Farmax będzie wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Niemniej jednak u poszczególnych osób reakcja na lek może się różnić. Niektóre działania niepożądane (takie jak zawroty głowy i senność), które zgłaszano podczas stosowania montelukastu, mogą u niektórych pacjentów wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Montelukast Farmax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Montelukast Farmax, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)


Montelukast Farmax, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)


Montelukast Farmax, 10 mg, tabletki powlekane (Montelukastum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Montelukast Farmax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Montelukast Farmax, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)


Montelukast Farmax, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)


Montelukast Farmax, 10 mg, tabletki powlekane (Montelukastum)

Opinie o Montelukast Farmax - forum pacjentów

Stosujesz Montelukast Farmax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz