Epclusa

Ostatnia aktualizacja: 18-12-2024

Podmiot odpowiedzialnyGilead Sciences Ireland UC
Kod ATCJ05AP55
ProceduraCEN
SubstancjaSofosbuwir, Welpataswir

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Epclusa?

Epclusa jest lekiem zawierającym substancje czynne – sofosbuwir i welpataswir w jednej tabletce. Jest stosowany do leczenia przewlekłego (długotrwałego) wirusowego zakażenia wątroby nazwanego zapaleniem wątroby typu C u dorosłych w wieku 18 lat i starszych.

Substancje czynne leku działają wspólnie, blokując dwa różne białka niezbędne wirusowi do wzrostu i namnażania, co umożliwia trwałe wyeliminowanie zakażenia z organizmu.

Lek Epclusa jest czasem przyjmowany razem z innym lekiem o nazwie rybawiryna.

Jest bardzo ważne, aby pacjent przeczytał również ulotki innych leków przyjmowanych z lekiem Epclusa. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaki jest skład Epclusa, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są sofosbuwir i welpataswir. Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg sofosbuwiru i 100 mg welpataswiru.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki:
Kopowidon, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian

Otoczka:
Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, glikol polietylenowy, talk, żelaza tlenek czerwony

Dawkowanie preparatu Epclusa – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka
Zalecana dawka to jedna tabletka raz na dobę przez 12 tygodni.

Tabletkę należy połknąć w całości z pokarmem lub bez pokarmu. Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletki, ponieważ ma bardzo gorzki smak.

Jeśli pacjent przyjmuje lek zobojętniający sok żołądkowy, należy przyjmować go co najmniej 4 godziny przed lub co najmniej 4 godziny po przyjęciu leku Epclusa.

Jeśli pacjent przyjmuje inhibitor pompy protonowej, lek Epclusa należy przyjmować w trakcie posiłku.

Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po przyjęciu leku, może to wpływać na stężenie leku Epclusa we krwi. Może to spowodować słabsze działanie leku Epclusa.

– Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty w ciągu 3 godzin od przyjęcia leku, należy przyjąć następną tabletkę.
– Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po upływie 3 godzin od przyjęcia leku, nie należy przyjmować kolejnej tabletki aż do następnej tabletki według zwykłego schematu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady. Należy zabrać ze sobą butelkę z tabletkami, aby móc łatwo opisać, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epclusa – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletkę należy połknąć w całości z pokarmem lub bez pokarmu.

Jeśli pacjent przyjmuje inhibitor pompy protonowej, lek Epclusa należy przyjmować w trakcie posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Epclusa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża i antykoncepcja
Działanie leku w czasie ciąży nie jest znane. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Lek jest czasem stosowany razem z rybawiryną. Rybawiryna może być szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby pacjentka (lub partnerka pacjenta) nie zaszła w ciążę podczas leczenia oraz przez pewien okres po zakończeniu leczenia. Należy przeczytać punkt „Ciąża” w ulotce dla pacjenta dołączonej do rybawiryny. Należy zapytać się lekarza, jaka jest odpowiednia dla pacjentki oraz jej partnera skuteczna metoda antykoncepcji.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku nie wolno karmić piersią. Nie wiadomo, czy sofosbuwir lub welpataswir (dwie substancje czynne leku) przenikają do mleka ludzkiego.

Ulotka Epclusa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Epclusa przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Epclusa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Epclusa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Epclusa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Epclusa w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Epclusa - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

28 komentarzy do “Epclusa”

  1. Chciałabym podzielić się moją historią leczenia lekiem Epclusa. Moja przygoda z WZW zaczęła się w 1984 roku, kiedy przeszłam ostrą fazę choroby wymagającą miesięcznej hospitalizacji. Pamiętam doskonale objawy – silne bóle stawów, znacznie powiększony obwód brzucha przypominający zaawansowaną ciążę, drastycznie podwyższony poziom ALAT przekraczający 1000 jednostek oraz prawie całkowity brak możliwości przyjmowania pokarmów. Mimo wielokrotnych badań antygen HBS pozostawał ujemny. Warto wspomnieć, że testy na antygen HCV stały się dostępne w Polsce dopiero osiem lat po moim zachorowaniu.

    Obecna terapia lekiem Epclusa jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla pacjenta niż wcześniejsze metody leczenia. Jedynym zauważalnym skutkiem ubocznym były bóle w okolicy krzyżowej między drugim a trzecim miesiącem kuracji, które częściowo ustąpiły po zabiegach masażu. Po 40 latach od zachorowania wreszcie otrzymałam skuteczne i znacznie mniej obciążające leczenie. Z niecierpliwością oczekuję na wyniki testów zaplanowanych na styczeń.

    Odpowiedz
  2. Poszukuję pilnie informacji dotyczących skutków ubocznych leku Epclusa, szczególnie w kontekście wypadania włosów. Z dostępnych komentarzy wynika, że niektórzy pacjenci doświadczyli znacznej utraty włosów podczas terapii. Szczególnie interesuje mnie, czy proces ten jest odwracalny po zakończeniu leczenia. Jest to dla mnie niezwykle istotna kwestia w kontekście planowania terapii. Byłabym bardzo wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami osób, które zakończyły już leczenie tym preparatem i mogą powiedzieć coś więcej o procesie regeneracji włosów po terapii.

    Odpowiedz
    • Chciałam podzielić się moimi doświadczeniami z terapii lekiem Epclusa. Rzeczywiście, po około miesiącu stosowania zauważyłam zwiększone wypadanie włosów, jednak nie był to proces drastyczny. Mam naturalnie długie włosy i na szczęście proces wypadania z czasem się ustabilizował. Po zakończeniu kuracji zdecydowałam się na suplementację wzmacniającą włosy, co przyniosło pozytywne efekty – ich kondycja znacznie się poprawiła. Najważniejsze jest jednak to, że terapia okazała się skuteczna i udało mi się pokonać chorobę. Dziś mogę powiedzieć, że przejściowe skutki uboczne były warte osiągniętego rezultatu zdrowotnego.

      Odpowiedz
      • Chcę podzielić się ważną obserwacją dotyczącą wypadania włosów w kontekście różnych terapii. W moim przypadku problem z wypadaniem włosów pojawił się bezpośrednio po przechorowaniu COVID-19. Natomiast podczas terapii lekiem Epclusa, którą rozpoczęłam około 3 lata później, nie zaobserwowałam tego niepokojącego objawu. Jest to istotna informacja dla osób obawiających się skutków ubocznych tego leku.

        Odpowiedz
  3. Po dzisiejszej wizycie u kardiologa, podczas której zdiagnozowano u mnie tachykardię oraz przetłuszczenie mięśnia sercowego, stoję przed decyzją o rozpoczęciu terapii. Moja historia medyczna obejmuje wcześniejszą konsultację z dietetykiem klinicznym, który przeprowadził badania krzywej cukrowej i poziomu insuliny, diagnozując hiperinsulinemię. Mimo wprowadzenia zaleceń dietetycznych, nie uzyskałam zadowalającej poprawy. Wyniki wskazują na specyficzny mechanizm – podczas gdy poziom cukru wzrasta stosunkowo wolno, mam do czynienia z nadmiernym wyrzutem insuliny. Kardiolog, biorąc pod uwagę całość obrazu klinicznego, zaleciła rozpoczęcie terapii iniekcyjnej. Mimo profesjonalnej opieki i zaufania do kompetencji lekarza, odczuwam pewien niepokój przed rozpoczęciem leczenia. Mam jednak nadzieję, że terapia przyniesie oczekiwane efekty w postaci redukcji masy ciała i poprawy ogólnego samopoczucia.

    Odpowiedz
  4. Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem z leczeniem wirusowego zapalenia wątroby typu C, genotyp 3. Zakończyłam terapię w 2020 roku i choć proces leczenia był wymagający, ostatecznie zakończył się sukcesem. Moja droga do wyleczenia składała się z dwóch programów lekowych. Początkowo zastosowano u mnie lek Maviret, który mimo wysokiej, 98-procentowej skuteczności, w moim przypadku nie przyniósł oczekiwanych rezultatów – znalazłam się niestety w grupie 2% pacjentów, u których terapia nie powiodła się. Dopiero drugi program leczenia, połączenie Epclusa z Rebetolem, okazał się skuteczny. Podczas kuracji doświadczałam znaczących skutków ubocznych: przewlekłego zmęczenia, nadmiernej senności i ogólnego osłabienia organizmu. Mimo tych trudności, najważniejszy jest końcowy rezultat – całkowite wyleczenie. Trzymam kciuki za wszystkich pacjentów przechodzących podobną terapię.

    Odpowiedz
  5. Od 15 lat mieszkam w Irlandii i chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z dostępem do leku Epclusa. System opieki zdrowotnej w tym kraju zapewnia bardzo sprawny dostęp do terapii – lek otrzymałem już po trzech tygodniach od pierwszej wizyty, co więcej, jest on całkowicie bezpłatny i dostępny dla wszystkich potrzebujących pacjentów. Obecnie jestem w siódmym dniu kuracji i moje pierwsze wrażenia są generalnie pozytywne. Jedynymi zauważalnymi skutkami ubocznymi są wzmożona senność w ciągu dnia oraz uczucie lekkiego zmęczenia. Poza tym nie zaobserwowałem żadnych innych niepokojących objawów.

    Odpowiedz
  6. Przeżyłem dość złożoną reakcję na lek podczas terapii rozpoczętej pod koniec sierpnia 2020 roku. Pierwsze dwa tygodnie były naprawdę obiecujące – zauważyłem znaczną poprawę samopoczucia i ogólnej jakości życia. Niestety, w trzecim tygodniu pojawiły się niepokojące objawy. Początkowo była to podwyższona temperatura oscylująca wokół 37°C oraz dotkliwe bóle kostno-stawowe przypominające objawy grypowe. Sytuacja pogorszyła się po kilku dniach, gdy gorączka wzrosła do 38°C. Dodatkowo pojawiły się: całkowity brak apetytu, uporczywe uczucie zablokowania głowy, znaczne problemy ze snem oraz wszechogarniające zmęczenie. Te dolegliwości znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie. Dzielę się tymi szczegółowymi obserwacjami z nadzieją, że osoby z podobnymi doświadczeniami będą mogły się do nich odnieść i podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie radzenia sobie z podobnymi skutkami ubocznymi podczas terapii.

    Odpowiedz
    • Czwarty dzień mojej terapii lekiem przynosi mieszane odczucia. W ciągu dnia funkcjonuję całkiem dobrze i mam dość dobre samopoczucie, jednak pojawiają się okresowe bóle głowy. Dodatkowo zauważyłem, że mój sen stał się nieco płytszy i bywa przerywany. Pomimo tych niedogodności, obserwuję stopniową adaptację organizmu do leczenia. Jest to zdecydowanie lepsze samopoczucie niż w pierwszych dniach terapii.

      Odpowiedz
  7. Dzień dobry! Od trzech dni przyjmuję lek Epclusa i zaobserwowałam niepokojący objaw w postaci podwyższonej temperatury ciała, która waha się w przedziale od 37.1 do 37.7 stopni Celsjusza. Jest to dla mnie sytuacja stresująca, ponieważ nie wiem, czy taka reakcja organizmu jest typowa podczas stosowania tego leku. Czy ktoś z przyjmujących ten preparat doświadczył podobnych objawów? Czy podwyższona temperatura w pierwszych dniach kuracji jest czymś, czym powinnam się martwić?

    Odpowiedz
  8. Od trzech dni rozpocząłem terapię lekiem Epclusa w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Mój przypadek dotyczy genotypu 4D, który jest stosunkowo rzadko spotykany. Bardzo pozytywnym aspektem jest fakt, że jak dotąd nie zaobserwowałem żadnych niepożądanych skutków ubocznych terapii, co napawa mnie optymizmem odnośnie całego procesu leczenia.

    Wirusa WZW C zdiagnozowano u mnie stosunkowo niedawno, bo w lipcu. Teraz z nadzieją patrzę w przyszłość, wierząc że dwunastotygodniowa kuracja przyniesie oczekiwane rezultaty i pozwoli mi całkowicie pozbyć się wirusa. Jestem dobrej myśli i pełen pozytywnego nastawienia wobec procesu leczenia. Wszystkim pacjentom zmagającym się z podobnym problemem zdrowotnym życzę wytrwałości w terapii i jak najszybszego powrotu do pełni zdrowia.

    Odpowiedz
  9. Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z diagnozą i leczeniem HCV. Około 8 miesięcy temu zdiagnozowano u mnie wirusowe zapalenie wątroby typu C, którego główne objawy obejmowały znaczącą utratę masy ciała oraz przewlekłe problemy z biegunką. W szpitalu, gdzie postawiono diagnozę, zostałem wpisany na listę oczekujących z przewidywanym czasem oczekiwania 2-3 lata. Po 7 miesiącach frustrującego czekania, postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząłem aktywne poszukiwania placówek w Polsce specjalizujących się w leczeniu HCV, gdzie kolejki nie są tak długie.

    Udało mi się znaleźć szpital, który mimo znacznej odległości (około 300 km od mojego miejsca zamieszkania), oferuje znacznie szybszy dostęp do terapii. Już podczas drugiej wizyty otrzymałem przepisany lek. U mnie zdiagnozowano genotyp 1b wirusa. Jestem obecnie na początku terapii – minęły dopiero dwa dni od rozpoczęcia przyjmowania leku. Pierwszy dzień przebiegł bez większych problemów, jednak drugi poranek przyniósł już pewne skutki uboczne. Doświadczam szumu w uszach, uczucia ciężkości głowy oraz pewnych trudności z koncentracją. Mimo tych niedogodności, jestem zdeterminowany, by kontynuować leczenie. Moim głównym celem jest powrót do zdrowia i tego samego życzę wszystkim pacjentom zmagającym się z HCV.

    Odpowiedz
  10. Od miesiąca jestem w trakcie terapii lekiem Epclusa, podczas której regularnie, co dwa tygodnie, poddaję się badaniom krwi w celu monitorowania postępów leczenia. Moje samopoczucie w trakcie przyjmowania leku jest generalnie zadowalające, jednak występują dni, w których odczuwam skrajne zmęczenie i wyczerpanie, co zmusza mnie do pozostania w łóżku i odpoczynku. Mimo tych okresowych trudności, pozostaję pełna optymizmu i wiary w skuteczność terapii. Głęboko wierzę, że leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty, a mój organizm odzyska dawną witalność i energię. To naturalne, że w trakcie tak intensywnej terapii pojawiają się pewne skutki uboczne, jednak długoterminowa perspektywa powrotu do pełni zdrowia daje mi motywację do kontynuowania leczenia.

    Odpowiedz
  11. Od jutra rozpoczynam terapię tym lekiem. Moja historia z wirusem sięga 17 lat wstecz, gdy prawdopodobnie zostałem zakażony podczas oddawania krwi, choć całkowitej pewności co do źródła zakażenia nigdy nie uzyskałem. Pierwsza próba leczenia interferonem, pomimo bardzo wysokiej gorączki sięgającej 42 stopni, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, jednak lekarze twierdzili, że wirus pozostał w stanie uśpienia.

    Obecnie przebywam w Wielkiej Brytanii, gdzie system opieki zdrowotnej działa bardzo sprawnie – zostałem szybko skierowany do specjalistycznej kliniki, gdzie zaproponowano mi nowoczesną terapię z pełną refundacją leku. Z niecierpliwością i nadzieją oczekuję na efekty rozpoczynającego się leczenia, mając świadomość, że dostępne obecnie terapie są znacznie bardziej zaawansowane niż te sprzed lat.

    Odpowiedz
  12. Z ogromną radością rozpoczynam jutro długo wyczekiwaną terapię lekiem Epclusa. Po ponad trzyletnim okresie oczekiwania (od 2016 roku), zmiana poradni okazała się kluczowym krokiem w uzyskaniu dostępu do leczenia. Decyzja o zmianie placówki medycznej przyniosła natychmiastowy efekt w postaci zakwalifikowania mnie do terapii. Ta możliwość rozpoczęcia leczenia jest dla mnie przełomowym momentem, na który tak długo czekałam. Jestem pełna nadziei i optymizmu związanego z rozpoczęciem kuracji.

    Odpowiedz
  13. Rozpoczęłam terapię lekiem Epclusa wczoraj i niestety moje samopoczucie znacząco się pogorszyło. Odczuwam silne osłabienie organizmu i ogólne złe samopoczucie, które bardzo utrudnia mi codzienne funkcjonowanie. Stan, w którym się znajduję, jest na tyle uciążliwy, że pojawiają się wątpliwości odnośnie mojej zdolności do kontynuowania tej terapii. Intensywność objawów niepożądanych znacząco wpływa na moją jakość życia już od pierwszego dnia przyjmowania leku.

    Odpowiedz
    • Jestem w końcowej fazie terapii lekiem Epclusa i chcę podzielić się swoim pozytywnym doświadczeniem. Cała kuracja przebiegła pomyślnie, a efekty leczenia są zadowalające. Z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że mimo początkowych obaw, terapia jest do przejścia. Systematyczne przyjmowanie leku i właściwe podejście do leczenia są kluczowe w osiągnięciu zamierzonych rezultatów. Wytrwałość w kontynuowaniu terapii z pewnością się opłaca.

      Odpowiedz
  14. Dzisiaj rozpoczęłam terapię lekiem Epclusa, co stanowi dla mnie przełomowy moment po przeprowadzeniu kompleksowych badań w poradni. Jest to pierwszy dzień od roku, w którym czuję prawdziwą nadzieję na poprawę mojego stanu zdrowia. Korzystając z okazji, chciałabym gorąco zachęcić wszystkich do regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Z mojego doświadczenia wiem, że wiele osób może nieświadomie zmagać się z chorobą, nie mając o tym pojęcia. Wczesne wykrycie schorzenia znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

    Odpowiedz
  15. Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z terapii lekiem Epclusa i uzupełnić mój wcześniejszy komentarz z lutego. Z perspektywy czasu widzę, jak bardzo byłem wtedy zdezorientowany, co odzwierciedlało się w moich niezrozumiałych wypowiedziach. Sytuacja znacząco się pogorszyła – straciłem apetyt, zacząłem nadużywać alkoholu, zwiększyłem palenie i pojawiły się myśli samobójcze. Po konsultacji psychologicznej zdiagnozowano u mnie depresję i nerwicę.

    Zdecydowałem się przerwać terapię 9 dni przed planowanym zakończeniem. Po odstawieniu leków mój stan psychiczny zaczął się poprawiać – najpierw ustąpiła depresja, a następnie powoli zaczęła ustępować nerwica. Dowiedziałem się, że przerwanie terapii jest rzadkie, ale w niektórych przypadkach konieczne – tak jak w moim.

    Co ciekawe, pod względem wirusologicznym terapia była skuteczna – już po 4 tygodniach wirus stał się niewykrywalny we krwi, mimo początkowego poziomu 2,5 miliona jednostek. Mój organizm dobrze tolerował lek pod względem fizycznym – nie występowały typowe skutki uboczne jak wymioty czy zawroty głowy (te ostatnie miałem jeszcze przed rozpoczęciem leczenia).

    Historia mojej choroby była dość dynamiczna – przez pierwsze 6 miesięcy wirus rozwijał się bezobjawowo, następnie przez kolejne pół roku mój stan systematycznie się pogarszał. Uważam, że leczenie rozpocząłem w ostatnim możliwym momencie.

    Na pogorszenie mojego stanu psychicznego wpłynęło również nagromadzenie innych problemów – problemy ze wzrokiem, nieuzasadniony europejski nakaz aresztowania, trudności finansowe i rozstanie z partnerką. Mimo tych wszystkich przeciwności, udało się przetrwać ten trudny okres.

    Z mojego doświadczenia w walce z depresją szczególnie pomocne okazały się: literatura (szczególnie książki Wayne’a W. Dyera), regularna aktywność fizyczna (siłownia i bieganie), medytacja oraz joga. Najważniejsze było zrozumienie, że depresyjne myśli są objawem choroby, a nie odzwierciedleniem rzeczywistości.

    Odpowiedz
    • Serdecznie dziękuję za podzielenie się tak szczerym i osobistym doświadczeniem. Twój wpis daje wiele nadziei i motywacji innym pacjentom. W moim przypadku sytuacja jest nieco trudniejsza, ponieważ zmagam się jednocześnie z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, jednak Twoja historia dodaje mi sił w walce z chorobą. Mimo przeciwności nie tracę pozytywnego nastawienia i determinacji w dążeniu do wyzdrowienia. Ta droga nie jest łatwa, ale historie takie jak Twoja pokazują, że warto walczyć. Życzę Ci dużo zdrowia i dziękuję jeszcze raz za dodanie otuchy innym pacjentom swoją historią.

      Odpowiedz
  16. Moje doświadczenia są następujące: od początku 2017 roku mieszkam w Holandii, gdzie leczenie HCV jest refundowane, o czym dowiedziałem się w połowie roku. Mój wynik wykazywał ponad 2 miliony kopii wirusa HCV genotypu 3. Lekarze twierdzili, że to wysoki, ale nie alarmujący poziom, a ponieważ wątroba była w dobrym stanie, nie spieszyli się z terapią. Jestem po pierwszym tygodniu przyjmowania leku. Początkowo odczuwałem pewną nerwowość, ale poza lekkim zmęczeniem nie występują żadne zauważalne skutki uboczne. Spodziewałem się skomplikowanego schematu dawkowania, a tymczasem przyjmuję tylko jedną tabletkę dziennie, bez konieczności przestrzegania specjalnej diety. Co ciekawe, lekarz wyjaśnił, że nawet spożywanie alkoholu nie wpływa na działanie tego konkretnego leku, co jest istotne w przypadku pacjentów z uzależnieniem.

    Odpowiedz
  17. Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z terapią Epclusa, którą zakończyłem jesienią ubiegłego roku. Kuracja trwała 12 tygodni, przyjmowałem jedną tabletkę dziennie. Poza HCV byłem w dobrym stanie zdrowia, więc nie było przeciwwskazań do natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Lekarze podkreślali, że wirus nie zdążył jeszcze wyrządzić trwałych szkód w organizmie. Mieszkając w Niemczech, nie musiałem martwić się o koszty terapii.

    Po zdiagnozowaniu u mnie genotypu 1b z wysokim i szybko rosnącym stężeniem (1,37 mln), wprowadzenie Epclusa na rynek było dla mnie prawdziwym zrządzeniem losu. Lek okazał się niezwykle skuteczny – już po trzech tygodniach stężenie wirusa spadło do poziomu niewykrywalnego. Skutki uboczne były minimalne – sporadyczne zawroty głowy i lekkie osłabienie, co nie przeszkodziło mi w kontynuowaniu pracy zawodowej.

    Lekarz uprzedził mnie, że po tak poważnej infekcji i silnej terapii organizm będzie potrzebował kilku miesięcy na regenerację, ale to nic w porównaniu z konsekwencjami nieleczenia. Trzy kwartały po zakończeniu terapii nie ma śladu wirusa ani skutków ubocznych. Moja historia pokazuje, jak ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i dostęp do odpowiedniego leczenia.

    Odpowiedz
    • Jestem w podobnej sytuacji i również czekam na wyniki genotypu, które będą gotowe za miesiąc. Czuję się nieco zagubiona w kwestii legalnego zakupu leku Epclusa. Profesor wspomniał o możliwości zamówienia z Indii przez stronę Liki, ale nie mogę znaleźć tego preparatu w ich ofercie. Bardzo docenię wszelkie sprawdzone informacje na ten temat.

      Odpowiedz
    • Chciałabym dowiedzieć się szczegółowych informacji odnośnie procesu zamawiania leku Epclusa. Interesują mnie w szczególności procedury zakupu oraz kwestia ewentualnych wymaganych zgód z Ministerstwa Zdrowia. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki dotyczące formalności, jakie należy spełnić, aby móc rozpocząć terapię tym lekiem. Jest to dla mnie bardzo istotna sprawa związana z moim leczeniem.

      Odpowiedz
      • Rozpocząłem terapię lekiem Epclusa, który otrzymałem podczas hospitalizacji. Obecnie jest to mój piąty dzień przyjmowania leku i jestem zadowolony z przebiegu leczenia. Nie zaobserwowałem żadnych niepokojących objawów ani skutków ubocznych, a mój organizm dobrze toleruje preparat. Systematyczne przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami szpitalnymi przynosi oczekiwane efekty w moim procesie leczenia.

        Odpowiedz
    • Czy mógłby ktoś podzielić się informacjami na temat możliwości i procedury zakupu leku Epclusa? Bardzo zależy mi na uzyskaniu szczegółowych wskazówek dotyczących procesu nabywania tego leku, ponieważ jest to istotna kwestia w kontekście mojego leczenia.

      Odpowiedz
      • Szanowna Pani Aniu, odnośnie kwestii finansowych związanych z terapią – koszt pełnej 12-tygodniowej kuracji wynosi około 80 tysięcy euro. Jest to znacząca kwota, dlatego warto wiedzieć, że leki te są objęte refundacją w ramach świadczeń NFZ. Zamiast decydować się na zakup prywatny, zdecydowanie bardziej opłacalne jest skorzystanie ze ścieżki refundacyjnej poprzez konsultację lekarską. Jeśli jednak rozważa Pani zakup komercyjny, rekomendowanym krokiem jest wcześniejsza konsultacja z hepatologiem. Szczegółowe informacje o preparacie można znaleźć na oficjalnej stronie producenta – firmy Gilead Sciences International Ltd. z siedzibą w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

        Odpowiedz
      • W Indiach można nabyć zamienniki leku w cenie do 1000 dolarów za pełną kurację. Oryginalna Epclusa jest dostępna tylko z dofinansowaniem, ponieważ jej zakup w pełnej cenie jest bardzo kosztowny – w USA kosztuje około 75 tysięcy dolarów. Tymczasem indyjskie zamienniki można znaleźć nawet za 600 dolarów.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz