Epclusa

Działanie i wskazania

Epclusa jest lekiem zawierającym substancje czynne – sofosbuwir i welpataswir w jednej tabletce. Jest stosowany do leczenia przewlekłego (długotrwałego) wirusowego zakażenia wątroby nazwanego zapaleniem wątroby typu C u dorosłych w wieku 18 lat i starszych.

Substancje czynne leku działają wspólnie, blokując dwa różne białka niezbędne wirusowi do wzrostu i namnażania, co umożliwia trwałe wyeliminowanie zakażenia z organizmu.

Lek Epclusa jest czasem przyjmowany razem z innym lekiem o nazwie rybawiryna.

Jest bardzo ważne, aby pacjent przeczytał również ulotki innych leków przyjmowanych z lekiem Epclusa. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Epclusa cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Epclusa:

 • cena leku Epclusa (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
 • interakcje leku Epclusa z innymi lekami
 • lista leków refundowanych oraz leków 75+
 • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Epclusa - cena leku.

Skład

Substancjami czynnymi leku są sofosbuwir i welpataswir. Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg sofosbuwiru i 100 mg welpataswiru.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki:
Kopowidon, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian

Otoczka:
Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, glikol polietylenowy, talk, żelaza tlenek czerwony

Zobacz listę preparatów zawierających: , .

Dawkowanie

Zalecana dawka
Zalecana dawka to jedna tabletka raz na dobę przez 12 tygodni.

Tabletkę należy połknąć w całości z pokarmem lub bez pokarmu. Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletki, ponieważ ma bardzo gorzki smak.

Jeśli pacjent przyjmuje lek zobojętniający sok żołądkowy, należy przyjmować go co najmniej 4 godziny przed lub co najmniej 4 godziny po przyjęciu leku Epclusa.

Jeśli pacjent przyjmuje inhibitor pompy protonowej, lek Epclusa należy przyjmować w trakcie posiłku.

Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po przyjęciu leku, może to wpływać na stężenie leku Epclusa we krwi. Może to spowodować słabsze działanie leku Epclusa.

– Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty w ciągu 3 godzin od przyjęcia leku, należy przyjąć następną tabletkę.
– Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po upływie 3 godzin od przyjęcia leku, nie należy przyjmować kolejnej tabletki aż do następnej tabletki według zwykłego schematu.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady. Należy zabrać ze sobą butelkę z tabletkami, aby móc łatwo opisać, jaki lek został przyjęty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tabletkę należy połknąć w całości z pokarmem lub bez pokarmu.

Jeśli pacjent przyjmuje inhibitor pompy protonowej, lek Epclusa należy przyjmować w trakcie posiłku.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża i antykoncepcja
Działanie leku w czasie ciąży nie jest znane. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Lek jest czasem stosowany razem z rybawiryną. Rybawiryna może być szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby pacjentka (lub partnerka pacjenta) nie zaszła w ciążę podczas leczenia oraz przez pewien okres po zakończeniu leczenia. Należy przeczytać punkt „Ciąża” w ulotce dla pacjenta dołączonej do rybawiryny. Należy zapytać się lekarza, jaka jest odpowiednia dla pacjentki oraz jej partnera skuteczna metoda antykoncepcji.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku nie wolno karmić piersią. Nie wiadomo, czy sofosbuwir lub welpataswir (dwie substancje czynne leku) przenikają do mleka ludzkiego.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Epclusa - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(7 ocen, średnia: 5,14 na 10)
Loading...

14 KOMENTARZE

 1. Ja wlasnie od jutra zaczynam brac lek. 17 lat temu zarazilem sie przy zdawaniu krwi, ale czy napewno to nigdy sie nie dowiem. Na poczatku dostalem interferon co jak dla mnie poza 42 stopnie goraczki nic nie zmienilo ale podobno wirus byl uspiony. Teraz jestm w uk i tu odrazu skierowali mnie do kliniki i zgodzili sie refundowac ten lek. Zobaczymy co bedzie.

 2. Witam od jutra zaczynam leczenie😁😁w koncu od 2016 czekalam.wystarczylo zmienic poradnie i ciach jest i dla mnie bardzo się ciesze 🙂

 3. Dzis polknelam pierwsza tabletke leku EPCLUSA,zglosilam sie do poradni i po badaniach zakwalifikowano mnie do leczenia.Pierwszy szczesliwy dzien od roku.Badajcie sie,wielu ludzi nie wie o swojej chorobie.Pozdrawiam.

 4. Przypadkiem trafilem na swoj komentarz z lutego. Musze powiedziec, ze myslilem sie. Jak widac po mojej niezrozumialej wypowiedzi-bylo mi ciezko. Po kilku tygodniach skontaktowalem sie z lekarzem bo przestalem jesc, zacząłem pić i palić i mialem mysli samobojcze. Po konsultacji psychologicznej okazalo sie, ze mam depresje i nerwice… po odstawieniu lekow (9 dni przed czasem) polepszylo się i depresje odeszła. Potem powoli nerwica też ustąpila. Nie obyło się bez skutków ubocznych leków i nerwicy. Dowiedzialem się, że bardzo rzadko pacjenci muszą przerwać terapie ale zdarza się to i to zdarzyło się mnie. Wirus był nie wykrywalny we krwi już po 4 tygodniach terapii a było 2,5 miliona jednostek, mój organizm dobrze zareagował na leki, bez wymiotów zawrotów głowy itp. zawroty miałem zanim zacząłem terapie. w sześć miesięcy wirus się rozszalał tak, że nie było żadnych objawów i później (odkąd się dowiedziałem) przez 6 mies. z miesiąca na miesiąc było coraz gorzej, myślę, że dostałem leki w ostatniej chwili ale w moim przypadku miało wpływ jeszcze pare innych czynników- miałem inne problemy zdrowotne ze wzrokiem, byłem poszukiwany eropejskim nakazem aresztowania za coś, czego nie zrobiłem, miałem długi i zostawiła mnie dziewczyna. lekko nie było ale da sie, polak potrafi. ps. na depresje polecam czytanie książek (Wayne W. Dyer-a), ćwiczenia na siłowni, bieganie, medytacje i joge i pamietać, że te myśli to choroba a nie rzeczywistość. powodzenia

 5. Tez mi sie tak złożyło, że w kraju, w którym żyje od początku 2017r leczenie hcv jest refundowane wholandii w połowie 2017 się dowiediałem. Ja miałem ponad 2 miliony hep.C gen. 3 i lekarze mówili że to dużo ale nie bardzo a wątroba cała i nie spieszyli się. Jestem po tygodniu brania tego leku, troche bylem nerwowy ale ogolnie nie ma odczuwalnych skutków ubocznych trochę zmęczenie ale to nic. Myślałem że będzie reklamówka tabletek a tu jedna dziennie, żadnej diety i mogę nawet pić. lekarz tłumaczył to tak, że alkoholicy chorujący na hepatitis C muszą wypić bo umrą a nie ma to wpływu na działanie TEGO leku.

 6. Witam Państwa.Na jesieni ubiegłego roku,zakończyłem kurację tym lekiem.12 tygodni,1tabletka dziennie.Poza HCV jestem człowiekiem relatywnie zdrowym,więc nie było przeciwwskazań do natychmiastowego rozpoczęcia terapii,zwłaszcza,że jak powiedzieli lekarze,wirus nie zdążył jeszcze wyrządzić trwałych szkód w organiźmie.Nie było więc na co czekać,a względy finansowe leczenia nie stanowiły żadnej przeszkody,gdyż mieszkam w Niemczech. Masę się naczytałem o chorobie i dramatach ludzi nią dotkniętych i fakt,że Epclusa została wprowadzona do obrotu właśnie teraz,był dla mnie swego rodzaju ukłonem od losu,gdyż wiadomość o zakażeniu spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Zdiagnozowano u mnie genotyp 1b,z dość dużym i do tego szybko rosnącym stężeniem(1,37mln.), czas więc grał na moją niekorzyść.Według wyników badań krwi,lek zbił stężenie wirusa we krwi do niewykrywalnego w ciągu niecałych 3tygodni.Nie odczuwałem raczej żadnych skutków ubocznych,zakołowało mi się może w głowie 2 czy 3 razy,jakieś delikatne osłabienie,jadnak pozostałem do końca leczenia aktywny zawodowo.Lekarz mówi,ż naturalną rzeczą jest,iż po tak poważej infekcji i tak mocnych lekach,organizm będzie potrzebował miesiące,aby dojść do siebie,jednak dyskomfort ten jest niczym w porównaniu z ewentualnym niepodjęciem leczenia.Póki co,3 kwartały po zakończeniu ostatniej tabletce,brak oznak wirusa i skutków ubocznych w organiźmie. Nie zapeszając przed czasem,nasuwa mi się jedyny wniosek tylko z mojej całej historii z. HCV,iż dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia i co waże-dostępowi do odpiwiedniego leku,byłem w stanie przejść przez całe to nieszczęście „suchą nogą”,czego wszystkim zakażonym z całego serca życzę i proszę trzymajcie się zasady,że najtańsza i najmniej skomplikowana jest profilaktyka,później już tylko zaczynają się schody.
  Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

  • Jestem właśnie po badaniach i mam identyczną historię, to niesamowite…czekam na genotyp i za dokładnie miesiąc będę wiedziała.Troche jestem zagubiona gdzie mam kupić legalnie.Mam info od profesora że na Liki z Indii, ale nie widzę tego leku.
   Pozdrawiam cieplutko.Bożena

   • ANIA, TE LEKI KOSZTUJĄ 80 TYS EURO NA 12 TYGODNI. ZAMIAST JE KUPYWAĆ TO SIĘ IDZIE DO LEKARZA I SIE JE DOSTAJE, SĄ REFUNDOWANE. CHYBA, ŻE CHCESZ SOBIE KUPIĆ I CIĘ STAĆ TO PROPONUJE ZAPYTAĆ LEKARZA HEPATOLOGA ALBO SPRAWDZ STRONE FIRMY, KTÓRA JE PRODUKUJE – GILEAD SCIENCES INTERNATIONAL LTD. CAMBRIDGE, UK

   • zamienniki z Indi mozna kupic i kosztuja do 1000dolarow za cala kuracje. Epclusa to tylko z dofinansowania brac, kupowac samemu nie warto za drogo w stanach kosztuje 75tys dolarow z zamiennik w Indiach nawet za 600sie znajdzie

Please enter your comment!
Please enter your name here