Harvoni

Harvoni to lek składający się z inhibitora białka HCV NS5A i nukleotydowego inhibitora polimerazy NS5B. Substancje czynne to ledipaswir i sofosbuwir. Jest stosowany w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C u dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku powyżej 3 lat. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Harvoni jest lekiem zawierającym substancje czynne – ledipaswir i sofosbuwir w jednej tabletce. Jest stosowany do leczenia przewlekłego (długotrwałego) zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C u dorosłych w wieku 18 lat i starszych.

Zapalenie wątroby typu C jest zakażeniem wątroby spowodowanym wirusem. Substancje czynne leku działają wspólnie, blokując dwa różne białka niezbędne wirusowi do wzrostu i namnażania, co umożliwia trwałe wyeliminowanie zakażenia z organizmu.

Lek Harvoni jest czasem przyjmowany razem z innym lekiem o nazwie rybawiryna.

Jest bardzo ważne, aby pacjent przeczytał również ulotki innych leków, przyjmowanych z lekiem Harvoni. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skład

Substancje czynne to ledipaswir i sofosbuwir. Każda tabletka powlekana zawiera 90 mg ledipaswiru i 400 mg sofosbuwiru.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Kopowidon, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka:
Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol 3350, talk, lak aluminiowy żółcieni pomarańczowej FCF (E110).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka
Zalecana dawka to jedna tabletka raz na dobę. Lekarz udzieli informacji przez ile tygodni należy przyjmować lek Harvoni.

Tabletkę należy połknąć w całości z pokarmem lub bez pokarmu. Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletki, ponieważ ma bardzo gorzki smak. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma problemy z połykaniem tabletek.

Jeśli pacjent przyjmuje lek zobojętniający sok żołądkowy, należy przyjmować go co najmniej 4 godziny przed lub co najmniej 4 godziny po leku Harvoni.

Jeśli pacjent przyjmuje inhibitor pompy protonowej, należy przyjmować go w tym samym czasie co lek Harvoni. Nie przyjmować przed lekiem Harvoni.

Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po przyjęciu leku, może to wpływać na stężenie leku Harvoni we krwi. Może to spowodować słabsze działanie leku Harvoni.

• Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty w ciągu 5 godzin od przyjęcia leku, należy przyjąć następną tabletkę.

• Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po upływie 5 godzin od przyjęcia leku, nie należy brać kolejnej tabletki aż do następnej tabletki według zwykłego schematu.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady. Należy zabrać ze sobą butelkę z tabletkami, aby móc łatwo opisać, jaki lek został przyjęty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża i antykoncepcja
Działanie leku Harvoni w czasie ciąży nie jest znane. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Należy unikać ciąży w przypadku stosowania leku razem z rybawiryną. Rybawiryna może być bardzo szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Dlatego pacjentka i jej partner muszą podjąć szczególne środki ostrożności podczas aktywności seksualnej, jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę.

• Pacjentka lub jej partner muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Harvoni w skojarzeniu z rybawiryną i przez jakiś czas po jego zakończeniu. Jest bardzo ważne, aby pacjentka bardzo dokładnie przeczytała punkt „Ciąża” w ulotce dla pacjenta dołączonej do rybawiryny. Należy zapytać się lekarza, jaka jest odpowiednia dla pacjentki skuteczna metoda antykoncepcji.

• Jeśli pacjentka lub partnerka pacjenta zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku i rybawiryny lub w kolejnych miesiącach po leczeniu, konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku Harvoni nie wolno karmić piersią. Nie wiadomo, czy ledipaswir lub sofosbuwir, dwie substancje czynne leku Harvoni przenikają do ludzkiego mleka.

Ulotka Harvoni

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Harvoni (forum)

Stosujesz Harvoni? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

45 komentarzy do “Harvoni”

 1. Hello ….po 25 latach choroba wyleczona 3 miesiace brania leku refundowany w Holandii skutki uboczne to bole miesni glowy i zmeczenie wczoraj wizyta w szpitalu wyniki dobre juz nie musze chodzic do szpitala no tak tutaj to jest nie wiem czy za rok czy pozniej nie powroci choroba trzeba prosic domowego lekarza by co jakis czas badal krew bilburyna aspat i alat…zycze wszystkim zdrowia i brania tego leku bo przedluzacie sobie zycie….pozdrawiam rodakow…

  Odpowiedz
 2. witam biorę harvoni 4dni czuję się dobrze.Odczuwam tylko lekką gorycz w ustach ale to nic. Wirusa mam od 22 lat dwa razy byłam leczona interferonem bez rezultatu.Teraz mam nadzieje na całkowite wyleczenie. Pozdrawiam wszystkich.

  Odpowiedz
 3. Po 20 latach zmagania się z WZWC lek Harvoni uratował mnie.Terapia się powiodła mimo bardziej opornego genotypu.Jedynym dyskomfortem leczenia bylo lęk przed połykaniem dośc dużej tabletki ponieważ mam z tym kłopoty ale chęć wyzdrowienia i radośc iż się doczekałam na lek skuteczny, pozwolily mi szybko nayczyć się połykać tabletkę. Mimo mojej małej wagi ciała dobrze tolerowałam lek, jedynym skutkiem ubocznym było lekkie zmęczenie i spadki temperatury ciała ale zbytnio mi to nie przeszkadzało.Teraz jestem szczęśliwa a moja wątroba się regeneruje z włóknienia 4 po roku jest 3 . Wdzięczna jestem mojemu lekarzowi co 20 lat podtrzymywał moją wątrobę i za skuteczne leczenie wspomnianym lekiem .

  Odpowiedz
 4. Cud mniamy , za miłe powitania z Lekarką i uśmiech od Ucha do Ucha , prezent oczekiwalem tylko na Lek 1 rok i 6 miesiecy i to w „wiosce z Tramwajami”
  Zażyte już 3 tabletki i nic ubocznych.

  Odpowiedz
 5. Jestem w trakcie 8 tygodniowej kuracji , dokładnie 21 -y dzień. Mam lekkie zawroty głowy lekke bóle tejże i od tygodnia wypadają mi garściami włosy.Trochę się niepokoję.

  Odpowiedz
 6. Witam
  Jestem w trakcie terapii Harwoni po pierwszej dawce leków było w miarę w porządku, nie licząc częstych bóli głowy niestety przy kolejnej zaczęły się schody bóle brzucha, nudności duże osłabienie. Niestety dość skutecznie umożliwiają normalne funkcjonowanie.

  Odpowiedz
 7. Kończę pierwsze opakowanie .Czasem boli mnie głowa ,miewam mdłości ale już nie takie jak po pierwszych tabletkach.Czuje bóle mięśni i szybciej się męczę .Nie chodzę do pracy ze względu na to ,że spawam.Juz niedługo będę zdrowy to wspaniałe uczucie.Zostalo mi jeszcze 60 tabletek.Z Wirusem żyje 14 lat.

  Odpowiedz
 8. Kończę pierwsze opakowanie .Czasem boli mnie głowa ,miewam mdłości ale już nie takie jak po pierwszych tabletkach.Czuje bóle mięśni i szybciej się męczę .Nie chodzę do pracy ze względu na to ,że spawam.Juz niedługo będę zdrowy to wspaniałe uczucie.Zostalo mi jeszcze 60 tabletek.Z Wirusem żyje 14 lat.

  Odpowiedz
 9. Moje leczenie harvoni skonczyłem 14 marca gdzie 15 marca byłem wyniki zrobic i 18 kwietnia wynik był taki ze virus znikł kopletny brak .na początku czerwca robie 2 wynik i w lipcu wynik.i 3 badanie w przyszłym roku badanie na obecnosc virusa .samopoczucie lepsze inne rewelacja .pozdrawiam

  Odpowiedz
 10. Jesteś w trakcie terapii 2 miesięcznej, właśnie kończę pierwszy miesiąc terapii praktycznie, poza lekkim zmęczeniem, bez skutków ubocznych. Wczoraj usłyszałem od Pani Prof. że wyniki są idealne, także jestem dobrej myśli i trzymam kciuki za z pozostałych.

  Odpowiedz
 11. Jestem po zakończonej 2-miesięcznej terapii, bez skutków ubocznych.Badania po 12 tygodniach od zakończenia leczenia pokazały ,że jestem zdrowa.

  Odpowiedz
 12. Jestem po drugim opakowaniu , i są wyniki zaskakujące pozytywnie , jedyny mankament to bóle mięśni i odczuwanie zmęczenia .Terapia bez interferonowa ,osoby które poznałem i przyjmują ten sam lek są również zadowoleni . W tym momencie podziękowania za refundacje leku,gdyż jest masakrycznie drogi .

  Odpowiedz
 13. Mój niepełnosprawny intelektualnie brat zażywa Harvoni już 3 miesiąc ..nie odczuł żadnych skutków ubocznych i czuje się dobrze ..Po zażyciu pierwszego opakowania był u lekarza ,wynik wyszedł ujemny ! Jego wątroba jest zdrowa! Kilka lat temu zażywał Interferon ,jednak wtedy wirus powrócił po 6 miesiącach . Całą rodziną jesteśmy dobrej myśli!Wszystkim chorym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia ,ducha walki i wiary ,bo bez niej byłoby ciężko !!!

  Odpowiedz
 14. Wziąłem pierwsze opakowanie 28 tabletek jestem od tygodnia zmęczony a tak jest dobrze to moja druga terapia tamta nie skutecznia i bardzo źle się czułem

  Odpowiedz
 15. Dzis rozpoczynam 3 opakowanie jestem juz po 8 tyg brania harvoni i jest lepiej .sporadycznie boli głowa ale niejestem pewny czy to po harvoni .wyniki na obecnosc virusa przed lekiem 440 tys jednostek zeszłem w trakcie brania na 15 tys j.czyli duzy sukces zobaczymy za 4 tyg robie kolejne test nahcv i 18 kwietnia wizyta w poradni.pozdrawiam i zdrowia zycze .

  Odpowiedz
 16. Witam ja już dwa miesiące na terapi Harvoni ,czytając odp, dużo u mnie znajduje potwierdzenia. a więc bóle głowy które są nieraz nie do zniesienia, mam straszne spięcia mięśni , co lekarz prowadzący powiedział, ze trzeba to skonsultować z lekarzem neurologem, więc oczekuję na wizytę. Co do reszty to na pewno swiadomość ,pamięć mam bardziej słabe reakcje.Pierwszy miesiąc miałam straszne bóle jelit i wymioty więc z poranego brania Harvonit zostao mi przeniesione na wieczór , więc jak wezmę idę spać od razu by nie zwymiotować. Tak więc jest lepiej bo najgorsze przesypiam dosłownie , za to rano mam spięcia mięśni budze się z bólem głowy i od miesiaca mam słaby wzrok. Obraz mam w 5 D oczywiście konsultacja u okulistybyła jest wada stwierdzona czekam na odbiór okularów ,ale powiedziano mi ze na pewno bede miała problem z akceptacją okularów ,zobaczymy . W trakcie leczenia wyszła mi nadłytkowość duża i niedokrwistość ,rozpoczęte diagnozowanie przyczyny na onkologi hematologicznej. Myślę ,że każdy organizm będzie inacze przyswajał ten lek i nie ma co czytac posługiwac się info z internetu. Jeśli ktoś ma leczenia tym lekiem niech nawet nie zastanawia się 5 minut ,bo on daje szansę by byc zdrowym. Więc do boju i nie bazujcie się na internecie, lekarz prowadzący wszystko wam powie… Aaaa i eszcz ejedno STRACH MA TYLKO WIELKIE OCZY :) Pozdrawiam ciepło ,ja mam dostać szansę uleczneia na swoje urodziny więc twardo się tego trzymam ,że na nowo się narodze i robię co dusza zapragnie :D

  Odpowiedz
 17. Witam serdecznie ja przyjmuje Ledifos z Indii już mam za sobą 60dni jeszcze 30, jak Na razie żadnych skutków ubocznych, po 50 dniach zrobiłem test RNA jakościowy i wynik ujemny, alt i ASP wróciło do normy, uwagi lekarza to w trakcie leczenia i pół roku po nie mogę powiększyć rodziny.

  Odpowiedz
 18. Piotrek wziełem 28 Tabletek i jest super wszystko ok. Byłem wczoraj na Badaniach i u Lekarza wszystko jest w porządku i Pani Doktor jest dobrej myśli. Nie Mam żadnych skutków ubocznych. Jestem

  Odpowiedz
 19. Witam, biorę Harwoni od 10 dni, nie jest źle, bałam się że będzie gorzej. Czasami trochę mnie podjudzasz i mam takie dziwne skurcze jelit, ból głowy tak. Ale nasilenie bardzo różne, w sumie do wytrzymania, Przede mną jeszcze 50 tabl. Dam radę i po 15 latach będę zdrowa. hura,

  Odpowiedz
   • Dobra wiadomość. W listopadzie ub. roku rozpocząłem terapię lekiem Harvoni (oryginalny; producent Wielka Brytania) i po zużyciu 1 op.(28 tabl) tego leku wyniki okazały się niesamowite- wirus został wyeliminowany- czyli nie mam już wirusa, jestem zdrowy!!! Bądź dobrej mysli:). Pozdrawiam.

    Odpowiedz
 20. Leczenie Harvoni rozpoczęłam w grudniu 2017r a skończyłam w marcu. Nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych oprócz lekkiego zmęczenia,ale dało się iść do pracy. Wyleczono mnie,ale jest listopad a ja od 3 miesięcy tracę włosy tzw.pasmami czyli odkleja mi się przy myciu i czesaniu po 10 włosów z jednego miejsca. Nie wiem czy są to opóźnione skutki brania leku bo szukamy z dermatologiem i endokrynologiem przyczyny i nie możemy dojść dlaczego. Lekarz prowadzący leczenie hcv twierdzi że to nie po leku ale też100 % pewności nie ma
  Jestem załamana bo nie wiem jak ratować włosy

  Odpowiedz
 21. biore harvoni ledipaswir/sofosbuwir mam kuracje 8 mia tygodniowa biore od 1 02 2017 r i koncze 28 marca ogolnie dobrze tolerowalam do tej pory a obecnie od okolo3 tygodni mam bardzo suchy meczacy kaszel i poddusza mnie w gardle jakby mnie za chwile mialo udusic jest to dyskofort codziennego zycia mam poprostu niesamowity lek ze mnie udusi ale mysle ze jakos przetrwam bo mi zostalo tylko juz 10 dni pozdrawiam

  Odpowiedz
 22. Jestem w trakcie leczenia 8 tygodniowej terapi dokladnie w polowie.W moim przypadku skutkiem ubocznym jest wieksze zmeczenie niz normalnie poza tym czasami odczuwami klucia w glowie.Mieszkam w Niemczech i nie place za lek.

  Odpowiedz
 23. Stosuje lek Harvoni od 2 miesiecy,zostal mi jeszcze miesiac do konca kuracji.Czuje sie bardzo dobrze,jedeynie przez pierwszych kilka dni czulam sie bardziej zmeczona niz zwylke i mialam lekkie nudnosci,ale objawy same ustapily.Jestem dobrej mysli.

  Odpowiedz
 24. W tym miesiacu koncze szesciomiesieczna kuracje lekiem harvoni nie wiem jaki bedzie efekt. Wiem natomiast.ze nalezy bardzo uwazac z innymi lekami nawet nie wymienionymi w ulotce.Moze wystapic bardzo silna interakcja z zanikiem swiadomosci wlacznie. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 25. Zaczynam od jutra nową metodą leczenia bez i nterferonu .Mam nadzieję że zwalcza intruza w 100%.Jak skończę to opiszę pozdrawiam wszystkich i namawiam do tego samego .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Harvoni. Podziel się doświadczeniami na forum.