Oksykodon - opis substancji i lista leków

Oksykodon – silny, opioidowy lek przeciwbólowy należący do narkotycznych leków przeciwbólowych. Wykazuje również działanie uspokajające. Mechanizm działania oksykodonu nie jest do końca poznany, ale ma on powiązanie z pobudzaniem receptorów opioidowych, które znajdują się w organizmie. Wskazaniem do stosowania oksykodonu jest leczenie bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Lek sprawdza się we wszystkich typach bólu przewlekłego, takich jak ból neuropatyczny, trzewny, nowotworowy i neuropatyczny. 

Oksykodon dostępny jest w postaci doustnej i dożylnej. Dawkowanie i postać leku dobiera się indywidualnie do stanu pacjenta i nasilenia bólu. Lek należy stosować możliwie jak najkrócej. W przypadku, kiedy leczenie oksykodonem nie jest już konieczne, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku, aby uniknąć objawów odstawienia. 

Możliwe działania niepożądane: zmniejszenie apetytu, utrata apetytu, zaparcia, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, suchość w jamie ustnej, czkawka, niestrawność, osłabienie, zmiany nastroju i osobowości, niepokój, nadmierna aktywność psychoruchowa, bezsenność, splątanie, uspokojenie polekowe, ból głowy, zawroty głowy, drżenie mięśniowe, duszność, świąd, wysypka, nadmierna potliwość, bolesne oddawanie moczu, nagłe parcie na pęcherz.

Aktualności

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik