Benzydamina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Benzydamina – lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ponadto działa odkażająco, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Mechanizm działania benzydaminy to m.in. hamowanie produkcji cytokin prozapalnych. Wskazaniem do jej stosowania jest leczenie objawów (takich jak ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, w stanach po zabiegach stomatologicznych, w zapaleniu dziąseł, języka, chorobach przyzębia, w stanach zapalnych sromu i pochwy, przed i po zabiegach ginekologicznych oraz podczas połogu.
Benzydamina występuje w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej, pastylek i tabletek do ssania, płynu do płukania jamy ustnej oraz roztworu do irygacji.
Możliwe działania niepożądane: występują rzadko, mają łagodny charakter, przemijają samoistnie i dotyczą miejsca podania. Po podaniu doustnym może wystąpić utrata czucia, drętwienie, kłucie i mrowienie. Podanie dopochwowe może powodować pieczenie błony śluzowej pochwy oraz wysypkę lub pokrzywkę.
Uwaga: Długotrwałe stosowanie leków o działaniu miejscowym, takich jak benzydamina może spowodować reakcję alergiczną.