AdolsepJak działa i kiedy stosujemy Adolsep?

Lek Adolsep zawiera substancję czynną benzydaminy chlorowodorek, który należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Lek Adolsep hamuje ból i obrzęk (stan zapalny). Jest stosowany w leczeniu wielu bolesnych zaburzeń jamy ustnej lub gardła, takich jak:
owrzodzenia w jamie ustnej,
– ból gardła,
– ból wnętrza jamy ustnej lub dziąseł,
– ból zęba.

Jaki jest skład Adolsep, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek (1,5 mg na 1 ml leku). Każda dawka aerozolu zawiera 0,225 mg benzydaminy chlorowodorku.

Pozostałe składniki: glicerol, etanol, metylu parahydroksybenzoesan (E218), sacharyna sodowa (E954), sodu wodorowęglan, polisorbat 20, aromat miętowy SC-5230-AT (maltodekstryna i mentol), woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Adolsep – jak stosować ten lek?

Nie stosować leku Adolsep do oczu ani w okolicy oczu. Jeśli dawka aerozolu dostanie się do oka, należy natychmiast przemyć je zimną wodą.

Dawkę leku należy rozpylić bezpośrednio na zmieniony obszar jamy ustnej lub gardła w następujący sposób:
– dorośli, osoby starsze i dzieci powyżej 12 lat: 4 do 8 dawek aerozolu, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny;
– dzieci (6-12 lat): 4 dawki aerozolu, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny;
– dzieci poniżej 6 lat: 1 dawka aerozolu na każde 4 kg masy ciała, maksymalnie 4 dawki, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny.

Należy skontaktować się z lekarzem, lekarzem dentystą lub farmaceutą, jeśli objawy nasilą się lub stan pacjenta nie poprawi się.

Jak używać aerozolu
1. Podczas użycia aerozolu należy trzymać butelkę pionowo.
2. Obróć ramię aplikatora w dowolnym kierunku, aż znajdzie się pod kątem prostym (90 stopni) do korpusu pojemnika aerozolu, jak pokazano na rysunku 1. Nie używać ramienia aplikatora w żadnej innej pozycji, ponieważ lek może być podany niewłaściwie.
3. Przy pierwszym użyciu aerozolu odwrócić ramię aplikatora od siebie i innych osób. Następnie wcisnąć mocno biały tłoczek pompki kilka razy, do pojawienia się mgiełki na końcu ramienia aplikatora. Aerozol jest teraz gotowy do użycia.

4. Skierować ramię aplikatora na bolącą część gardła lub jamy ustnej i mocno wcisnąć biały tłoczek pompki . Jedno wciśnięcie tłoczka uwalnia jedną dawkę leku.
5. Zastosować odpowiednią liczbę dawek aerozolu, jak opisano powyżej. Następnie wytrzeć koniec ramienia aplikatora chusteczką jednorazową. Ułatwi to utrzymanie drożności ramienia aplikatora.
6. Obrócić ramię aplikatora do pozycji zamkniętej (rysunek 3). W ten sposób zapobiegnie się przypadkowemu rozpyleniu leku.

7. Jeśli aerozol zablokuje się lub przestanie prawidłowo działać, należy zwrócić go do apteki. Nie wolno niczym przepychać ramienia aplikatora w przypadku jego zablokowania. Podczas korzystania z produktu nie jest wymagane dodatkowe czyszczenie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia dużej ilości leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, lekarzem dentystą lub farmaceutą w celu uzyskania porady.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Adolsep – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Adolsep w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna zwrócić się do lekarza, lekarza dentysty lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Adolsep i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz także czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji) - sprawdź cenę leku.

Ulotka Adolsep – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Adolsep. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Adolsep m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Adolsep? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.