RutinaC forte

RutinaC forte jest lekiem złożonym o połączonym działaniu witaminy C i rutozydu.

Witamina C (kwas askorbowy) jest niezbędna w różnych procesach przebiegających w organizmie człowieka, m.in. w tworzeniu uzębienia i układu kostnego, syntezie hemoglobiny, powstawaniu krwinek czerwonych oraz w przyswajaniu żelaza. Jest „wymiataczem” wolnych rodników.

Rutozyd działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza ich przepuszczalność, jest też silnym przeciwutleniaczem.

RutinaC forte jest lekiem stosowanym:
– w stanach niedoboru witaminy C;
– w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C (przeziębienia, zakażenia wirusowe w tym grypa);
– pomocniczo w nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Jaki jest skład RutinaC forte, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są kwas askorbowy i rutozyd trójwodny.
1 tabletka drażowana zawiera 200 mg kwasu askorbowego, 50 mg rutozydu trójwodnego

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon 30, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, sacharoza, guma arabska, talk, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171), żółcień chinolinowa (E104), substancja poprawiająca smak i zapach cytrynowa AR 0886 A, Capol 1295.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu RutinaC forte – jak stosować ten lek?

Lek należy stosować doustnie.

Zalecana dawka

Leczniczo:
Dzieci powyżej 6 lat: 1 do 2 tabletek na dobę lub wg wskazań lekarza.
Dorośli: 2 do 5 tabletek na dobę lub wg wskazań lekarza.

Profilaktycznie:
Dorośli: 1 tabletkę na dobę.

Dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat bez porozumienia z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić objawy przedawkowania: duże dawki witaminy C (powyżej 1g dziennie) mogą powodować powstawanie kamieni szczawianu wapnia w drogach moczowych. Sporadycznie po podaniu pojedynczej dawki witaminy C ponad 3 g – a niemal zawsze po podaniu dawki 10 g i większej występuje przemijająca biegunka osmotyczna, której towarzyszą odpowiednie objawy brzuszne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania RutinaC forte – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować RutinaC forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje RutinaC forte i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka RutinaC forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka RutinaC forte. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

RutinaC forte 200 mg + 50 mg, tabletki drażowane (Acidum ascorbicum + Rutosidum trihydricum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat RutinaC forte m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

RutinaC forte 200 mg + 50 mg, tabletki drażowane (Acidum ascorbicum + Rutosidum trihydricum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz RutinaC forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.