Artykuł sponsorowany

Pracujesz głosem? Oto sposoby na najczęstsze problemy z gardłem

Problemy z gardłem mogą dotknąć każdego. Jednak szczególnie uciążliwe są dla osób pracujących głosem – nauczycieli, lektorów i wielu innych, którzy na co dzień używają głosu wykonując swoje obowiązki. W końcu każdy z nas chce mieć sprawny głos, a problemy z gardłem zdecydowanie do utrudniają. Jak zatem radzić sobie z gardłowymi problemami?

Gardłowe problemy – dlaczego cierpi głos?

Dolegliwości ze strony gardła często wiążą się z takim objawem jak chrypka czy problemy z mówieniem. Wynika to wprost z anatomicznej budowy gardła. Struny głosowe ukryte w skrzynce, zwanej nagłośnią, są integralną częścią krtani. A to właśnie krtań cierpi najbardziej w stanach zapalnych.

U osób pracujących głosem dochodzi do nadwyrężenia strun głosowych i gardła. Ciągłe wibracje strun głosowych podczas mówienia, czy śpiewania powodują ich zmęczenie, a dodatkowym czynnikiem prowokującym podrażnienia jest znaczne przesuszenie gardła i krtani, do którego dochodzi w trakcie ciągłego mówienia. Zwłaszcza gdy praca głosem odbywa się w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym powietrze jest suche[2].

Jak poradzić sobie z problemem podrażnionego gardła?

kobieta boli ją gardło

Proste sposoby na gardłowe problemy

Głos jest podstawową formą komunikacji, dlatego nie należy lekceważyć nawet najmniejszych symptomów związanych z gardłem lub krtanią. Przedsięwzięcie odpowiednich kroków pozwoli złagodzić dolegliwości i zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się problemu.
Co można zastosować gdy pojawi się chrypka, łaskotanie lub inne kłopoty z gardłem?

Odpoczynek

Osoby pracujące głosem powinny wyrobić w sobie nawyk odpoczynku głosowego. Oszczędzanie się poza pracą wspomoże regenerację podrażnionego gardła i nadwyrężonych strun głosowych. Wiadomo – nie zawsze jest to możliwe, jednak warto wyrobić u siebie pewną higienę mówienia, jak chociażby unikanie podnoszenia głosu.

Unikanie środków drażniących gardło

Nie za wiele można poradzić na wszechobecny smog, zwłaszcza w większych miejscowościach czy w okresie zimowym. Tym bardziej warto unikać takich zanieczyszczeń, jak dym tytoniowy czy kurz. Wpływają one drażniąco na śluzówkę gardła i krtani, co może prowokować problemy z mówieniem.

Do podrażnień może dochodzić również podczas spożywania napojów alkoholowych, kawy, herbaty (i innych napojów zawierających kofeinę), a także napojów gazowanych. Osoby mające tendencje do podrażnień gardła powinny zatem ich unikać[3].

Nawilżenie powietrza

Suche powietrze to problem klimatyzowanych biur czy mieszkań w okresie grzewczym. Wdychanie zbyt suchego powietrza może prowadzić do przesuszenia śluzówki gardła i tym samym powodować jej podrażnienia. Dlatego warto dodatkowo je nawilżać – wystarczą niewielkie, kompaktowe nawilżacze ustawione w pobliżu, a w domu sprawdzą się mokre ręczniki powieszone na kaloryferze[3].

Odpowiednie nawadnianie

Częste picie wody nie tylko nawilży śluzówkę gardła podczas jej przełykania, ale poprawi jej wewnętrzne nawilżenie i odżywienie. Tym, co jest bardzo istotne dla osób pracujących głosem lub mających skłonności do problemów z gardłem, jest odpowiednia temperatura płynu. Picie zbyt zimnych napojów może zaostrzyć już odczuwane dolegliwości, dlatego warto spożywać wodę w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłą[2].

Zioła

Ziołowe napary i płukanki mają wielką moc[1]! Liście szałwii działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, kora dębu lub rumianek mają właściwości łagodzące i ściągające, a mięta, dzięki zawartości mentolu działa obkurczająco na obrzękniętą śluzówkę i ułatwia zarówno oddychanie, jak i mówienie. Aby wykonać płukankę, wystarczy łyżkę wybranego ziela zalać wrzątkiem i po wystygnięciu płukać gardło 2 lub 3 razy dziennie.

Tabletki na gardło

Gdy problem pojawia się nagle, warto sięgnąć po wyrób medyczny szybkiego reagowania, taki jak tabletki do ssania Cevitt Gardło https://cevitt.pl/. Zawarte w nich składniki aktywne, w połączeniu ze śliną, tworzą na powierzchni błon śluzowych gardła ochronny hydrożel, który zabezpiecza je przed dalszymi podrażnieniami.

Chociaż takie objawy, jak pieczenie gardła czy chrypka są często bagatelizowane, w przypadku gdy domowe sposoby nie zmniejszą dolegliwości lub w trakcie ich stosowania pojawią się dodatkowe objawy, warto udać się po poradę lekarską, by uniknąć rozwoju infekcji i związanych z tym problemów.

Bibliografia:

  1. J. Wysocki, K. Nowicka-Falkowska, Przegląd preparatów pochodzenia roślinnego stosowanych w stanach dysfunkcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny Elsevier”,  nr 2 2013.
  2. E. Jeżewska, W. Kukwa, A. Ścińska, A. Kukwa, Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia, „Przew. lek.”, nr 2 2006.
  3. MANIECKA–ALEKSANDROWICZ, B. et DOMERACKA–KOŁODZIEJ, A. Dysfonia i chrypka. Magazyn Otolaryngologiczny, 2004, vol. 1, no 9, p. 17-25.