Konsultacja merytoryczna:

Temodal

Temodal zawiera substancję zwaną temozolomidem. Ten lek jest lekiem przeciwnowotworowym.

Lek Temodal jest wskazany w leczeniu specyficznych postaci guzów mózgu:
– u dorosłych z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym. Temodal jest najpierw stosowany razem z radioterapią (okres skojarzonego leczenia), a następnie jako jedyny lek (okres monoterapii).
– u dzieci w wieku 3 lat i starszych oraz dorosłych pacjentów z glejakiem złośliwym, takim jak glejak wielopostaciowy lub gwiaździak anaplastyczny. Temodal jest stosowany w leczeniu tego typu guzów, jeśli występuje ponowny wzrost guza lub nasilenie procesu chorobowego po standardowym leczeniu.

Jaki jest skład Temodal, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest temozolomid.
Temodal 5 mg kapsułki twarde. Każda kapsułka zawiera 5 mg temozolomidu.
Temodal 20 mg kapsułki twarde. Każda kapsułka zawiera 20 mg temozolomidu.
Temodal 100 mg kapsułki twarde. Każda kapsułka zawiera 100 mg temozolomidu.
Temodal 140 mg kapsułki twarde. Każda kapsułka zawiera 140 mg temozolomidu.
Temodal 180 mg kapsułki twarde. Każda kapsułka zawiera 180 mg temozolomidu.
Temodal 250 mg kapsułki twarde. Każda kapsułka zawiera 250 mg temozolomidu.

Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułki:
laktoza bezwodna, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, kwas winowy, kwas stearynowy.

otoczka kapsułki:
Temodal 5 mg kapsułki twarde: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelaza tlenek żółty (E 172), indygotyna (E 132),
Temodal 20 mg kapsułki twarde: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelaza tlenek żółty (E 172),
Temodal 100 mg kapsułki twarde: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelaza tlenek czerwony (E 172),
Temodal 140 mg kapsułki twarde: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, indygotyna (E 132),
Temodal 180 mg kapsułki twarde: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelaza tlenek żółty (E 172) i żelaza tlenek czerwony (E 172),
Temodal 250 mg kapsułki twarde: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan.

nadruk:
szelak, glikol propylenowy, woda oczyszczona, amonu wodorotlenek, potasu wodorotlenek i żelaza tlenek czarny (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Temodal – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie i czas trwania terapii
Lekarz prowadzący określa odpowiednią dla danego pacjenta dawkę leku Temodal. Dawkę określa się na podstawie wymiarów ciała (wzrost i masa ciała), w zależności od tego czy guz pojawił się ponownie i czy pacjent był wcześniej poddany chemioterapii. Aby zapobiec nudnościom i wymiotom lub je ograniczyć mogą być zalecone inne leki do stosowania przed i (lub) po przyjęciu leku Temodal.

Pacjenci z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym:
U pacjentów nowo zdiagnozowanych, leczenie będzie przebiegać w dwóch fazach:
– Temodal jest najpierw stosowany razem z radioterapią (okres skojarzonego leczenia)
– następnie pacjent jest leczony tylko lekiem Temodal (okres monoterapii).

W okresie skojarzonego leczenia lekarz prowadzący rozpocznie podawanie leku Temodal w dawce 75 mg/m2 pc (zwykle stosowana dawka). Lek w zaleconej dawce pacjent przyjmuje codziennie przez 42 dni (do 49 dni) razem z radioterapią. Biorąc pod uwagę wyniki badań krwi i (lub) tolerancję pacjenta na lek w każdym z cykli leczenia, lekarz może podjąć decyzję o zmianie dawki leku Temodal, opóźnieniu jego podawania lub przerwaniu leczenia.

Po zakończeniu radioterapii nastąpi 4-tygodniowa przerwa w leczeniu, aby pacjent mógł się zregenerować.

Następnie, rozpocznie się okres monoterapii.

W okresie monoterapii, dawka i sposób podawania leku Temodal różni się od sposobu podawania w okresie leczenia skojarzonego. Lekarz prowadzący określi odpowiednią dla danego pacjenta dawkę leku. Pacjent może otrzymać do 6 cykli leczenia. Każdy z nich trwa 28 dni. Pacjent będzie przyjmował tylko Temodal w nowej dawce przez pierwsze 5 dni każdego cyklu („dni stosowania leku”). Pierwsza dawka to 150 mg/m2 pc. Następnie wystąpi 23-dniowa przerwa w stosowaniu leku Temodal. To w sumie daje 28-dniowy cykl leczenia.

Po dniu 28. rozpoczyna się kolejny cykl. Pacjent ponownie będzie przyjmował lek raz na dobę przez pięć dni po których nastąpi 23-dniowa przerwa w stosowaniu leku Temodal. Biorąc pod uwagę wyniki badań krwi i (lub) tolerancję pacjenta na lek w każdym z cykli leczenia, dawka leku Temodal może być zmieniona lub stosowanie leku może zostać opóźnione, lub przerwane.

Pacjenci, u których występuje ponowny wzrost guza lub nasilenie procesu chorobowego (glejak złośliwy taki jak glejak wielopostaciowy lub gwiaździak anaplastyczny) przyjmujący jedynie lek Temodal:
Cykl leczenia lekiem Temodal obejmuje 28 dni.
Lek stosuje się raz na dobę przez pierwsze 5 dni. Dawka dobowa zależy od tego czy uprzednio stosowano chemioterapię.
Jeśli pacjent nie otrzymywał wcześniej chemioterapii pierwsza dawka leku Temodal będzie wynosiła 200 mg/m2 pc. raz na dobę przez pierwsze 5 dni. Jeśli pacjent otrzymywał wcześniej chemoterapię pierwsza dawka leku Temodal będzie wynosiła 150 mg/m2 pc. raz na dobę przez pierwsze 5 dni.

Następnie będzie 23-dniowa przerwa w podawaniu leku Temodal. To daje razem 28-dniowy cykl.

Po 28. dniu, rozpoczyna się następny cykl. Pacjent ponownie otrzymuje Temodal raz na dobę przez 5 dni, po których następuje 23-dniowa przerwa w stosowaniu leku Temodal.

Przed rozpoczęciem każdego nowego cyklu będzie wykonane badanie krwi, w celu oceny czy dawka leku Temodal nie wymaga dostosowania. W zależności od wyników badań krwi, lekarz prowadzący może dostosowywać dawkę w następnych cyklach.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przypadkowo pacjent przyjmie więcej kapsułek leku Temodal niż to zostało zalecone, powinien natychmiast zasięgnąć porady lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Temodal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Temodal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie stosować leku Temodal w okresie ciąży, chyba że lekarz prowadzący wyraźnie zalecił takie leczenie.

Podczas leczenia lekiem Temodal zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni stosować skuteczne środki antykoncepcyjne.

Należy zakończyć karmienie piersią podczas leczenia lekiem Temodal.

Ulotka Temodal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TEMODAL, 5 mg; 20 mg; 100 mg; 140 mg; 180 mg; 250 mg, kapsułki twarde (temozolomid (temozolomidum))

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 59.18 KB


TEMODAL, 2,5 mg/ml, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (temozolomid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 59.18 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Temodal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TEMODAL, 5 mg; 20 mg; 100 mg; 140 mg; 180 mg; 250 mg, kapsułki twarde; 2,5 mg/ml, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (temozolomid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 59.18 KB

Cena - ile kosztuje Temodal?

Cena Temodal i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Temodal.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Temodal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Specjalnie stworzony dla osób starszych zestaw elektrolitów. Suplement diety Plusssz Elektrolity Senior 100% Complex nie zawiera cukru, a także cechuje się niską zawartością sodu. Preparat w postaci tabletek musujących o smaku malinowo-cytrynowym.

Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Lactorrin zawiera laktoferynę. Ponadto jego formuła wzbogacona została o witaminę C. Preparat jest przeznaczony dla niemowląt, dzieci oraz kobiet w okresie okołociążowym.

Suplement dla osób dorosłych rekomendowany jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę D. Olimp Gold-Vit D3 4000 Fast to preparat, który ma postać tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, dzięki czemu nie ma konieczności popijania…

Wygodny, sprytny i smaczny sposób na wzmocnienie układu odpornościowego i poprawę pracy krtani i gardła to Pneumolan gardło w postaci lizaków o owocowym smaku. Naturalne wyciągi roślinne wspomogą układ immunologiczny. Żadne…

Suplement diety Skrzyp z bambusem to tabletki dla każdej kobiety, która chce uzupełnić swoją dietę w składniki o działaniu wspomagającym utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. W zestawie doskonał…

Suplement diety ProCreative WOMAN jest rekomendowany dla kobiet, które chcą zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Preparat uzupełnia codzienną dietę w składniki wspierające utrzymanie prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji…

Idealna alternatywa dla czarnej lub zielonej herbaty pitej o poranku! Herbatka fix Śniadaniowa zawiera mieszankę owocowo-ziołową, znajdują się w niej – ziele pokrzywy, liść mięty, owoce głogu, anyżu oraz kopru włoskiego.

Wyjątkowy produkt – Kolagen hydrolizat polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w dodatkowe źródło białka oraz aminokwasów. Preparat polecany jest osobom, które dbają o kondycję fizyczną oraz pragną utrzymać piękny wygląd.

7 składników aktywnych zawartych w suplemencie diety Satorin Junior Fast przyczynia się do usprawnienia układu odpornościowego oraz do poprawy stanu górnych dróg oddechowych. Preparat dla dzieci od 3. roku życia.

DEXAK to jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki zawartości trometamolu deksketoprofenu zwalcza ból oraz łagodzi stany zapalne. Przyczynia się do obniżenia podwyższonej temperatury ciała.

Bazę wyrobu medycznego Fitonasal 2ACT stanowi kompleks roślinny złożony z polisacharydów, tanin, flawonoidów i żywic. Preparat w postaci sprayu pomaga udrożnić nos, a także działa ochronnie na jego błonę śluzową.

ALPHABETIC to złożony suplement diety stworzony specjalnie dla diabetyków w celu wspierania narządu wzroku i przemian energetycznych. Reguluje poziom glukozy we krwi i wzmacnia organizm.

Suplement diety w płynie Prince Omega Tran z wątroby rekina o smaku mango to preparat polecany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w witaminy: A i D, a także cynk, selen oraz alkiloglicerole. Preparat dla dzieci…

UNIMIL Skyn Extra nawilżane to produkt, który dzięki nielateksowej, cienkiej strukturze oraz obecności środka nawilżającego, potęguje doznania seksualne. Ponadto działa antykoncepcyjnie i ochronnie.

Opakowanie 24 zapasowych, sterylnych lancetów do nakłuwacza Accu-Chek FastClix. Dzięki innowacyjnemu mechanizmowi działania nakłuwacza, lancety bezboleśnie i bardzo szybko wkłuwają się w skórę, dostarczając próbkę krwi.

SZELAZO+ SR to suplement diety, który wspomaga tworzenie się czerwonych krwinek i hemoglobiny. Wspomaga transport tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu oraz wzmacnia odporność.

Jeśli Twoje dziecko nie chce łykać kapsułek z witaminą D, podawaj mu tę cenną substancję w postaci żelków o smaku cytrynowo-pomarańczowym Cerutin Junior D. Preparat polecany jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

MULTIVITAMOL 7+to preparat, który wspomaga rozwój i wzrost organizmu dziecka powyżej 7 roku życia. Uzupełnia poziom witamin i składników mineralnych.

PROSZEK ZASADOWY TABS to suplement diety, który sprzyja odkwaszaniu organizmu i przywraca równowagę kwasowo-zasadową. Korzystnie oddziałuje na pracę układu nerwowego i eliminuje objawy zmęczenia.

MEMO SPEED KOFEINA to preparat odpowiadający za zwiększenie wydolności psychofizycznej organizmu oraz poprawę pamięci i zdolności koncentracji. Dodaje energii, pobudza i łagodzi objawy zmęczenia.