Temozolomid

Temozolomid– lek przeciwnowotworowy. Mechanizm działania temozolomidu polega na hamowaniu podziałów komórkowych, szczególnie szybko dzielących się komórek jakimi są komórki nowotworowe, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci. Wskazaniem do stosowania temozolomidu jest leczenie pacjentów z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym w połączeniu z radioterapią oraz glejakiem złośliwym (glejak wielopostaciowy lub gwiaździak anaplastyczny), który wykazuje wznowę lub progresję, czyli pogorszenie stanu pacjenta po standardowym leczeniu.

Temozolomid dostępny jest w postaci kapsułek i proszku do sporządzania roztworu do infuzji. Schemat leczenia i dawkowanie dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza, który posiada doświadczenie onkologiczne. W trakcie leczenia zaleca się regularne wykonywanie morfologii wraz z rozmazem.

Możliwe działania niepożądane: – ból głowy, zawroty głowy, senność, zaburzenia równowagi, zaburzenia pamięci i koncentracji, zamglone widzenie, zaburzenia słuchu, krwotok, obrzęk nóg, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia smaku, ból stawów, zmęczenie, duszność, kaszel, wysypka, zapalenie skóry, łysienie, nietrzymanie moczu, różnego rodzaju zakażenia i zarażenia pasożytnicze.