Substancja: Dekspantenol
(opis substancji oraz lista leków)Dekspantenol – potocznie zwany pantenolem, to substancja należąca do witamin z grupy B. Po aplikacji na skórę przekształca się w kwas pantotenowy, składnik koenzymu A, który odgrywa rolę w budowie skóry i odpowiada za regenerację nabłonków podczas gojenia się ran. Dekspantenol odpowiada również za piękną skórę, włosy i paznokcie. Wskazaniem do stosowania dekspantenolu jest leczenie oparzeń termicznych i słonecznych, stanów zapalnych skóry, powierzchownych otarć naskórka, wspomagająco w procesie gojenia rogówki i spojówki oka, w zwyrodnieniach i degeneracji rogówki oraz w uszkodzeniach związanych z noszeniem soczewek kontaktowych.

Dekspantenol dostępny jest w postaci aerozolu na skórę, pianki, kremu, maści oraz żelu do oczu. Jako składnik dodatkowy występuje również w syropach na kaszel, kroplach doustnych i aerozolach do nosa. Dekspantenol znalazł również zastosowanie w produktach kosmetycznych jako składnik m.in. kremów, balsamów i szamponów do codziennej pielęgnacji.

Możliwe działania niepożądane: występują niezwykle rzadko i mają charakter łagodny. Po podaniu na skórę może wystąpić świąd, rumień, wysypka, pokrzywka, pęcherzyki w miejscu podania. Dekspantenol podany do oka może powodować reakcje nadwrażliwości oraz przemijające zaburzenia widzenia.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market