Produodopa

Produodopa to lek stosowany w leczeniu zaawansowanej choroby Parkinsona, która odpowiada na lewodopę. Jest zalecany dla pacjentów, u których występują ciężkie fluktuacje ruchowe oraz hiperkinezy i (lub) dyskinezy, w przypadku gdy dostępne kombinacje leków przeciwparkinsonowskich nie dają wystarczającej kontroli objawów. Produodopa jest lekiem na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje o leku Produodopa z ulotki dla pacjenta. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania (kompletna ulotka leku i charakterystyka produktu w pliku PDF) oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Produodopa i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Produodopa zawiera dwie substancje czynne, foslewodopę i foskarbidopę, i jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona.

Jak działa lek Produodopa
– W organizmie foslewodopa jest przekształcana w substancję zwaną dopaminą, uzupełniając dopaminę obecną w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Dopamina ułatwia przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi.
– Zbyt mała ilość dopaminy powoduje wystąpienie objawów choroby Parkinsona, takich jak drżenie, uczucie sztywności, spowolnienie ruchowe i problemy z utrzymaniem równowagi.
– Leczenie foslewodopą zwiększa ilość dopaminy w organizmie i dlatego zmniejsza nasilenie objawów choroby.
– Foskarbidopa zwiększa działanie lecznicze foslewodopy i zmniejsza też jej działania niepożądane.

Jaki jest skład Produodopa, jakie substancje zawiera?

– 1 ml zawiera 240 mg foslewodopy i 12 mg foskarbidopy.
– 1 fiolka 10 ml zawiera 2400 mg foslewodopy i 120 mg foskarbidopy.

– Pozostałe składniki to: sodu wodorotlenek 10N (do ustalenia pH), kwas solny stężony (do ustalenia pH) i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Produodopa – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

Jak stosować lek Produodopa
– Przed rozpoczęciem leczenia pacjent lub jego opiekun zostanie przeszkolony w zakresie użytkowania produktu i pompy infuzyjnej.
– Lekarz lub pielęgniarka dostosuje ustawienia pompy w taki sposób, aby dawka odpowiadała indywidualnym potrzebom pacjenta.
– Pompa podaje lek w sposób ciągły przez 24 godziny. Może być konieczne ponowne załadowanie pompy nową strzykawką w ciągu 24 godzin, aby upewnić się, że we krwi znajduje się wystarczająca ilość leku do kontrolowania objawów.
– Lek Produodopa jest roztworem, który jest podawany pod skórę (w sposób zwany infuzją podskórną), najczęściej w brzuch, ale z pominięciem pięciocentymetrowego obszaru wokół pępka, za pomocą pompy infuzyjnej.

Ile leku stosować
– Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Lekarz decyduje jaką ilość leku Produodopa należy podać i jak długo. Zwykle podawana jest ciągła dawka podtrzymująca.
– W razie potrzeby pacjent może otrzymać dodatkowe dawki (opcja dostępna w pompie) w celu opanowania nagłych objawów OFF podczas ciągłej infuzji – zadecyduje o tym lekarz.
– W przypadku przerw dłuższych niż 3 godziny może być konieczne samodzielne podanie sobie dawki nasycającej (opcja dostępna w pompie) przed wznowieniem ciągłej infuzji w celu szybkiego przywrócenia kontroli objawów.

Przed zastosowaniem leku Produodopa należy zapoznać się z punktem 7 „Instrukcja użycia leku Produodopa do infuzji przy użyciu pompy Vyafuser”.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku użycia większej niż zalecana dawki leku Produodopa należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub natychmiast zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Mogą wystąpić następujące objawy:
– nienaturalnie szybkie, wolne lub nierównomierne bicie serca (arytmia),
– niskie ciśnienie tętnicze krwi (niedociśnienie tętnicze).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Produodopa – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Produodopa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Lek Produodopa nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży lub u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji, chyba że korzyści dla matki przeważają nad możliwym ryzykiem dla nienarodzonego dziecka.

Nie wiadomo, czy lek Produodopa przenika do mleka ludzkiego. Podczas leczenia lekiem Produodopa należy przerwać karmienie piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Produodopa

AbbVie Sp. z o.o.

Ulotka Produodopa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Produodopa przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Produodopa, 240 mg/ml + 12 mg/ml, roztwór do infuzji (Foslevodopum + Foscarbidopum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Produodopa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produodopa, 240 mg/ml + 12 mg/ml, roztwór do infuzji (Foslevodopum + Foscarbidopum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Produodopa w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Produodopa

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Produodopa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Produodopa. Podziel się doświadczeniami na forum.