Artykuł sponsorowany

Domowe sposoby na przeziębienie

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej podatności organizmu na przeziębienie. Kaszel, katar, zatkany nos, bóle głowy i gardła oraz inne dolegliwości związane z przeziębieniem mogą dopaść każdego. Jak sobie z nimi radzić? Poznaj polecane domowe sposoby na przeziębienie.

  1. Odpowiednie nawodnienie organizmu
  2. Właściwa dieta
  3. Specjalne płukanki
  4. Inne sposoby na przeziębienie
  5. Leki bez recepty

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Jedną z naturalnych, a przy tym skutecznych metod walki z przeziębieniem jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Zaleca się wypijanie ok. 2 litrów (8 szklanek) czystej wody dziennie. Właściwe nawodnienie wspomaga nawilżenie nabłonka gardła i nosa, czego efektem jest łatwiejsze pozbywanie się wydzieliny z nosa. Należy przy tym pamiętać, aby unikać napojów alkoholowych oraz kofeinowych, ponieważ mogą one powodować odwodnienie.

Warto również zaopatrzyć się w dobrej klasy nawilżacz powietrza. Urządzenie tego rodzaju również pomoże w zapewnieniu organizmowi, a zwłaszcza drogom oddechowym, odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy powietrze w domu bywa bardzo suche.

przeziębienie leki

Właściwa dieta

Poza piciem sporych ilości wody, warto również spożywać określone pokarmy. Sprawdzoną i stosowaną od dawien dawna potrawą pomocą w walce z przeziębieniem, jest rosół. Działa on wspomagająco na rozcieńczanie śluzu w nosie, łagodząc tym samym objawy przeziębienia. Zupa ta również mocno rozgrzewa, co także jest bardzo wskazane w tym przypadku.

W okresie przeziębienia zalecane jest również spożywanie jedzenia zawierającego spore dawki witaminy C. Można ją przyjmować w kapsułkach, jednakże o wiele zdrowszym i bardziej polecanym sposobem jest przyjmowanie jej z jedzeniem. Szczególnie bogate w tę witaminę są owoce cytrusowe, takie jak mandarynki, pomarańcze, cytryny, grapefruity, pomelo, a także czarna porzeczka oraz dzika róża. Ponadto warto również spożywać soki z malin oraz czarnego bzu o działaniu silnie rozgrzewającym.

Reklama

Specjalne płukanki

Aby zapobiegać wysuszaniu nozdrzy, należy płukać nos osoloną wodą. Można w tym celu stosować specjalne płukanki z apteki, jak również przygotowane samodzielnie w domu. Do zabiegu można wykorzystać specjalistyczne pompki albo butelki do płukania, które można z powodzeniem zakupić w aptekach.

Ponadto dobrze jest również wykonywać płukanie gardła zwykłą, czystą wodą. Płukanie gardła 3 razy dziennie pomaga zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych.

Inne sposoby na przeziębienie

Poza wspomnianymi wyżej, istnieją jeszcze inne domowe sposoby na walkę z przeziębieniem. Polecaną metodą może być… masowanie nosa. Masowanie znanego w akupunkturze punktu znajdującego się poniżej obu dziurek nosa (tzw. punkt yingxiang) pomaga w łagodzeniu zatoru nosa.

Bardzo ważny jest też odpowiedni odpoczynek. Długi, spokojny sen pomaga wzmacniać układ odpornościowy. W czasie snu organizm regeneruje się i skuteczniej walczy z przeziębieniem. Dlatego też nocny odpoczynek, a także (jeśli to możliwe) w ciągu dnia, jest jak najbardziej wskazany.

Leki bez recepty

Walcząc z przeziębieniem, warto się również wspomóc zdobyczami medycyny. Odpowiednio dobrane leki na przeziębienie bez recepty są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy tradycyjne, domowe sposoby okażą się być niewystarczające. Decydując się na stosowanie leków bez recepty na przeziębienie, najlepiej jest wcześniej skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, aby mieć pewność, że stosowane medykamenty są potrzebne oraz wskazane. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób przyjmujących już regularnie inne lekarstwa, np. leki na nadciśnienie.

Zobacz także listę leków:

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.