Depilacja laserowa – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Profesjonalnie wykonana depilacja laserowa to sposób na długotrwałe pozbycie się zbędnego owłosienia. Zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania (m.in. rezygnacji z opalania na czas trwania kuracji), ale też właściwej pielęgnacji, aby efekty utrzymały się jak najdłużej. Jak dbać o skórę po depilacji laserowej? Wyjaśniamy.

Na czym polega laserowe usuwanie owłosienia?

Depilacja laserowa to zabieg, który powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego kosmetologa. Jeśli zależy Ci na trwałych efektach i bezpiecznym przebiegu epilacji, udaj się do miejsca, gdzie wykonują ją profesjonaliści. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, laserowa depilacja polega na usuwaniu owłosienia za pomocą wiązki światła o precyzyjnej długości fali, która trafia wprost do mieszka włosowego. Melanina znajdująca się we włosie pochłania światło lasera i w ten sposób powstaje energia, która niszczy mieszek włosa wraz z całą cebulką i macierzą. W ten sposób zostaje skutecznie zahamowany wzrost włosa.

Depilacja laserowa jest skuteczna tylko wtedy, gdy włosy znajdują się w fazie aktywnego wzrostu (anagenu). Jednak nie wszystkie włosy są na tym samym etapie w jednym czasie, dlatego konieczne jest powtarzanie zabiegów. Liczba oraz częstotliwość sesji ustalane są indywidualnie. Po każdym zabiegu część włosów wypada, a depilowany obszar staje się wyraźnie przerzedzony. Depilację laserową można powtórzyć po kilku tygodniach, kiedy kolejne włosy wejdą w fazę anagenu. Z zabiegu na zabieg włosów jest coraz mniej, a po wykonaniu pełnej serii problem z owłosieniem znika praktycznie całkowicie. Po kilku miesiącach, a czasem nawet latach mogą pojawić się pojedyncze włoski, które można usunąć podczas tzw. zabiegu przypominającego.

depilacja-laserowa-krakow

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o lekach stosowanych w dermatologii: trądzik (Izotek, Chlorocyclinum 3%, Efracea, Skyrizi, Acnelec, Epiduo Forte, Aklief, Duac, Klindacin T, Benzacne),  wszawica (Sora Forte), łuszczyca (Enstilar, Skilarence, Tremfya, Ovixan, Skyrizi, Taltz, Clarelux, Psotriol, Cosentyx, Acitren), rogowacenie słoneczne (Solacutan), atopowe zapalenie skóry (Protopic, Afloderm, Maxicortan, Dupixent), łysienie androgenowe (Minovivax, Propecia) grzybica/łupież (Travogen, Afloderm, Myconafine, Pirolam lakier).

Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jest zabiegiem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Aby zwiększyć skuteczność terapii, skóra powinna być jak najjaśniejsza, dlatego przez kilka tygodni przed zabiegiem nie należy jej opalać. Na kilka tygodni przed pierwszą sesją, należy zrezygnować z metod usuwania owłosienia, polegających na wyrywaniu, czyli z woskowania, używania pęsety czy depilatora. Dzień przed zabiegiem trzeba dokładnie ogolić obszar docelowy, uważając, aby nie uszkodzić naskórka. W dniu wizyty nie używaj żadnych balsamów ani olejków do ciała, skóra powinna być dokładnie oczyszczona, pozbawiona tłustej warstwy.

Reklama

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej

Bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej wskazane mogą być chłodne okłady, np. z kostek lodu lub kompresów chłodzących, a także stosowanie łagodzących produktów aptecznych, np. alantan czy bepanthen. Jednocześnie należy unikać kosmetyków do pielęgnacji skóry, zawierających alkohol i inne substancje drażniące. W przypadku depilacji pach należy na kilka dni zrezygnować ze stosowania dezodorantów i antyperspirantów. Przez kilka dni niewskazane jest również używanie peelingów i stosowanie zabiegów złuszczających. Przez około tydzień należy zrezygnować z korzystania z basenu i sauny.

Podstawą pielęgnacji po depilacji laserowej, zwłaszcza w początkowym okresie (przez co najmniej 2 pierwsze tygodnie po zabiegu) jest jej ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Światło lasera narusza bowiem delikatną warstwę ochronną naskórna i uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne, dlatego w czasie trwania kuracji i kilka tygodni po jej zakończeniu należy bezwzględnie zrezygnować z opalania. Jednocześnie trzeba stosować krem z wysokim filtrem UVA i UVB – wskazana jest ochrona SPF 50+ lub więcej.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/

Artykuł sponsorowany