Czy wiesz z jakiego produktu korzystasz?

0
180
jaki to produkt

Pomiędzy lekami a suplementami diety występuje kilka istotnych różnic. Poniżej wyjaśniamy na czym one polegają i jak łatwo odróżnić leki od suplementów. Czym jest lek, a czym suplement?

Różnice pomiędzy wspomnianymi rodzajami produktów można zaobserwować  choćby przyglądając się ich opakowaniom. Na wyrobie leczniczym znajdziemy przede wszystkim numer zezwolenia na wprowadzenie go do obrotu. W przypadku suplementów, obok nazwy handlowej danego produktu zawsze dodaje się określenie „suplement diety”. Oto pozostałe obszary, w których z łatwością można dostrzec występujące między nimi różnice.

Przeznaczenie i wskazania

Leki są przedstawiane jako substancje, które posiadają właściwości pozwalające na leczenie bądź zapobieganie chorobom. Natomiast suplementy to po prostu środki spożywcze, których zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety o konkretne minerały czy witaminy. Co ważne, w przeciwieństwie do leków, nie są one zatwierdzane przez URPL, czyli Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Oznacza to między innymi, że producenci suplementów mają dużą swobodę w zakresie komponowania ich składu.

 

Suplement nie ma właściwości leczniczych

W praktyce, dane produkty mogą być zaliczone do grona suplementów diety pod warunkiem, że nie posiadają właściwości leczniczych. Dlatego też producenci stosują w ich składach odpowiednio niskie ilości pierwiastków czy minerałów, a także zalecają odpowiednio niską liczbę dawkowań.

Bezpieczeństwo zażywania

Jak wiadomo, w przypadku większości lekarstw jest tak, że przed ich zażyciem musimy skonsultować się z lekarzem, a nierzadko również posiadać wypisaną przez niego receptą. Z suplementami diety jest inaczej – ich przyjmowanie zależy wyłącznie od nas i nie wymagają żadnych konsultacji ze specjalistą. Wystarczy, że będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta, podanymi na opakowaniu bądź dołączonej ulotce.

Suplementy diety – łatwiej dostępne

Kolejna różnica polega na tym, że suplementy diety kupimy nie tylko w aptekach, ale i w sklepach ekologicznych, zielarsko-medycznych czy internetowych. Poza nielicznymi wyjątkami, produkty lecznicze znajdziemy natomiast tylko i wyłącznie w aptekach.

Szczegółowe informacje o wszystkich lekach w Polsce, z łatwością sprawdzisz na portalu Baza Leków - baza-lekow.com.pl.
Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).