Leki przeterminowane lub wycofane z obrotu

0
411
leki wycofane z obrotu

Leki wycofane z obrotu, podobnie jak te przeterminowane, to substancje niebezpieczne, które mogą zagrażać zdrowiu ludzi oraz środowisku. Dowiedz się, jak postępować z takimi lekami. Co robić jeśli jestem w posiadaniu leków wycofanych z obrotu?

W wielu apteczkach znajduje się mniejsza lub większa liczba przeterminowanych leków, bądź takich, które zostały wycofane z obrotu. Większość osób postępuje dość intuicyjnie i po prostu wyrzuca je do zwykłego kosza na śmieci. To duży błąd! Są to bowiem odpady toksyczne, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu oraz otoczeniu – zwłaszcza, jeśli na przykład wskutek przedarcia worka ze śmieciami, przedostaną się na zewnątrz.

REKLAMA

Co robić z lekami wycofanymi z obrotu oraz przeterminowanymi?

W przypadku leków, które zostały wycofane z obrotu powinniśmy niezwłocznie zgłosić w najbliższej aptece, że jesteśmy w ich posiadaniu. Farmaceuta dokładnie wyjaśni nam, jak z nimi postępować.

Jeżeli chodzi o leki przeterminowane bądź takie, których już nie używamy wystarczy wrzucić je do specjalnego pojemnika na leki, który powinien znajdować się w każdej aptece. Jeżeli takowego nie ma, wystarczy zgłosić ten fakt farmaceucie – wówczas przyjmie je od nas osobiście.

Wszystkie punkty medyczne muszą właściwie utylizować odpady w postaci leków, które – zwłaszcza po terminie przydatności – mogą stać się toksyczne. Naszemu zdrowiu, a niekiedy życiu zagrażają również te, które zostały z jakiegoś powodu wycofane z obrotu, dlatego nie należy bagatelizować informacji wydawanych przed Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Co ważne, wszystkie osoby pracujące w branży medycznej są odpowiednio przeszkolone oraz znają procedury postępowania z tego rodzaju śmieciami. Jeśli w naszej okolicy nie ma więc żadnej apteki, leki można zostawić w innego rodzaju placówce medycznej z prośbą o ich utylizację.

Czego nie należy robić z lekami, którym kończy się termin przydatności?

W żadnym wypadku nie należy ich spożywać. Rzadko, ale również spotykaną praktyką jest podawanie tego rodzaju leków zwierzętom. Taki proceder jest także całkowicie zabroniony, ponieważ podobnie jak człowiekowi mogą im one zwyczajnie zaszkodzić.

Reasumując, niezależnie od tego czy mowa o lekach przeterminowanych, wycofanych z obrotu czy po prostu zbędnych, nie powinniśmy ich wyrzucać do zwykłego kosza.

Portal baza-lekow.com.pl działa od 2013 roku i jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii na temat stosowania produktów dostępnych w polskich aptekach, w szczególności leków, ale także wyrobów medycznych, suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego oraz kosmetyków. Treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o następujące źródła: 1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych2. Europejska Agencja Leków (EMA)

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.