Artykuł sponsorowany

Czy kaszel u dziecka może trwać 2 tygodnie?

Przewlekły kaszel u dziecka występuje w sytuacji, kiedy trwa powyżej 8 tygodni. Kaszel nie zawsze jednak musi świadczyć o chorobie, gdyż nawet zdrowe dzieci wykazują tendencję do kaszlu nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Zazwyczaj jednak przewlekły kaszel świadczy o występowaniu choroby, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się ponad 8 tygodni. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie diagnostyki, aby znaleźć przyczynę dolegliwości.

Przyczyny przewlekłego kaszlu dziecka

Kaszel u dzieci trwający ponad dwa tygodnie może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej są to choroby oskrzeli, płuc, infekcje górnych dróg oddechowych, narażenie na wdychanie dymu papierosowego oraz zanieczyszczeń, astma, alergia, a także ciało obce w drogach oddechowych. Trwający tygodniami kaszel u dziecka wynikać może również z podłoża psychicznego. Jest to wówczas tak zwany kaszel psychogenny. Pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy dziecko narażone jest na stres, którego nie potrafi opanować. W przypadku kaszlu psychogennego nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, dlatego jest to kaszel suchy. Nie pojawia się w nocy. Natomiast nasila się w sytuacji lęku, stresu i bezradności.

Czy kaszel u dziecka może trwać 2 tygodnie

Kaszel u dziecka – mokry czy suchy?

Aby szybko ustalić przyczynę przebiegłego kaszlu dziecka najpierw należy obserwować czy kaszel ma charakter suchy czy mokry, a także o jakiej porze występuje. Kaszel suchy, czyli bez odkrztuszania wydzieliny często jest wynikiem przebytej infekcji. Nazywa się go zatem kaszlem poinfekcyjnym. Pomimo ustąpienia infekcji tego typu kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Jednak przewlekły kaszel u dziecka może mieć związek także z alergią. Wówczas pojawiają się także inne objawy, na przykład swędzenie nosa, katar, łzawienie oczu czy kichanie. Ponadto kaszel alergiczny nasila się podczas kontaktu z alergenem. Może występować w okresie wiosenno-letnim, gdy pylenie roślin jest najbardziej intensywna. Natomiast dzieci chorujące przewlekle na astmę często mają suchy kaszel, jednak nie jest on jedynym objawem choroby. To chodzi między innymi do uczucie siedzisku w klatce piersiowej, duszności oraz świszczącego oddechu.

REKLAMA

Przewlekły kaszel a infekcja

Jeżeli kaszel u dziecka jest przewlekły oraz mokry, czyli odkrztusza się zalewająca wydzielina, wówczas może wynikać z infekcji dróg oddechowych. Jest to częste schorzenie u najmłodszych dzieci, które uczęszczają do przedszkola, żłobka czy szkoły. Zakażenia mogą występować wielokrotnie oraz utrzymywać się nawet przez kilka tygodni dlatego tak ważne jest profilaktyka, a także dbanie o zwiększenie odporności u dziecka. Jeżeli przewlekły kaszel pojawi się u niemowląt, wówczas zawsze należy korzystać z porady lekarza. Natomiast w przypadku starszych dzieci do lekarza należy zgłosić się jeżeli kaszel nie ustąpi po podjętym leczeniu lub nasili się, kiedy pojawią się dodatkowe objawy. Istotny jest także, aby w przypadku kaszlu trwającego ponad 8 tygodni przeprowadzić szczegółową diagnostykę i stosowne badania. Dzięki czemu można poznać przyczynę dolegliwości. Istotne są także preparaty podawane dzieciom na kaszel. Należy uwzględnić zarówno rodzaj kaszlu jak też wiek dziecka. Ważne jest również, aby w przypadku kaszlu wynikającego z alergii ograniczyć kontakty dziecka z alergenami.