Clotidal MAX | decyzja GIF | 12/2023/W

Szanowni Państwo, w dniu 2024-01-15 Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję nr 12/2023/W dotyczącą produktu leczniczego o nazwie Clotidal MAX (podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia sp. z o.o. z siedzibą we Wrocław).

Clotidal MAX – jaka decyzja została podjęta?

  • Decyzja: PONOWNE_DOPUSZCZENIE_DO_OBROTU
  • Moc i postać farmaceutyczna: tabletka dopochwowa
  • Moc: 500 mg
  • Nr serii:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego leku – zobacz pełen opis leku Clotidal MAX.

apteka leki

Uzasadnienie decyzji GIF

Aby zapoznać się ze szczegółowym informacjami na temat decyzji GIF podjętej w sprawie produktu Clotidal MAX istnieje możliwość pobrania pełnej decyzji na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego . Plik pdf zawiera szczegółowe uzasadnienie decyzji GIF – numer sprawy: NNJ.5452.11.2023.MRO.2. Poniżej przedstawiamy fragment decyzji.

Podmiot odpowiedzialny dla produktu leczniczego Clotidal MAX (Clotrimazolum), tabletka dopochwowa, 500 mg, US Pharmacia sp.z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, poinformował Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wprowadzeniu tego produktu leczniczego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsze wprowadzenie miało miejsce 14 października 2022 r., po uzyskaniu pozwolenia nr 26549 na dopuszczenie do obrotu zgodnie z decyzją nr UR/RD/0365/21 z dnia 28 lipca 2021 r.

Główny Inspektor Farmaceutyczny, działając na podstawie art. 119a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej również jako: „u.p.f.”), wydał decyzję z dnia 12 grudnia 2022 r. oznaczoną znakiem: IWJP.5451.550.2022.MST.2. Decyzja ta nakazuje podmiotowi odpowiedzialnemu przekazanie produktu leczniczego do badań jakościowych do Narodowego Instytutu Leków.

Dnia 15 lutego 2023 r., za pośrednictwem skrzynki elektronicznej [email protected], protokół z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków został przekazany do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Badanie dotyczyło próbki produktu leczniczego przekazanej przez podmiot odpowiedzialny. Próbka pochodziła z serii o numerze 01102382, a jej termin ważności to 08.2024. W protokole wskazano, że produkt nie spełnia wymagań jakościowych ze względu na negatywny wynik badania parametru „wygląd”.

W ramach działań nadzorczych, Główny Inspektor Farmaceutyczny przeprowadził dochodzenie, które doprowadziło do następujących ustaleń:

  • Od momentu pierwszego wprowadzenia produktu do obrotu aż do dnia 21 lutego 2023 r., nie zarejestrowano żadnych reklamacji z rynku.
  • Przegląd prób archiwalnych z serii: 01102382, 01092382, 01122382 nie wykazał żadnych uszkodzeń powierzchni tabletek.
  • Przegląd procesu wytwarzania produktu gotowego luzem, z którego wytworzono serię 01102382, oraz procesu pakowania tego produktu, nie wykazał żadnych niezgodności.
  • Dokumentacja dotycząca materiałów wyjściowych, warunków transportu, magazynowania i warunków środowiskowych jest zgodna z zatwierdzonymi wymaganiami.
  • W trakcie kontroli IPC nie stwierdzono żadnych odchyleń.
  • Zakres IPC dla twardości tabletek, ustalony na poziomie 120 – 160 N, jest optymalny dla tego produktu.
  • Nie udało się ustalić przyczyny powstania niezgodności, którą stwierdził Narodowy Instytut Leków

Z powodu braku jednoznacznych dowodów potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego, negatywny wynik w parametrze „wygląd” uzyskany przez OMCL został uznany za podstawę do podejrzenia przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, że produkt nie spełnia ustalonych dla niego wymagań jakościowych. W rezultacie, decyzją z dnia 12 października 2023 r. Nr 12/2023, Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał obrót produktem leczniczym Clotidal MAX (Clotrimazolum), tabletka dopochwowa, 500 mg, opakowanie 1 tabletka, GTIN 05909991460907.

Główny Inspektor Farmaceutyczny, po wstrzymaniu obrotu danym produktem leczniczym, przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Celem tego postępowania było potwierdzenie lub wykluczenie wystąpienia wady jakościowej, ustalenie jej rzeczywistego charakteru, przyczyny powstania oraz zakresu występowania.

W ramach tego postępowania, Główny Inspektor Farmaceutyczny zwrócił się do podmiotu odpowiedzialnego pismem z dnia 13 października 2023 r., oznaczonym znakiem NNJ.540.30.2023.MRO.1. W piśmie tym zażądał przedstawienia dowodów potwierdzających, że omawiany produkt leczniczy spełnia wymagania jakościowe.

W piśmie datowanym na 2 listopada 2023 r., podmiot odpowiedzialny przedstawił dodatkowe wyjaśnienia. Wyjaśnienia te zostały przedstawione w formie protokołu z postępowania wyjaśniającego, które zostało przeprowadzone przez wytwórcę Mako Pharma sp. z o.o. i zakończone 20 października 2023 r. Dodatkowo, podmiot odpowiedzialny złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy oznaczonej symbolem NNJ.5452.7.2023, która została zakończona Decyzją GIF Nr 12/2023. Decyzja ta wstrzymała obrót produktem leczniczym Clotidal Max we wszystkich seriach.

Na podstawie dostarczonych dowodów, Główny Inspektor Farmaceutyczny ustalił następujące fakty:

  • W ponownym badaniu próby archiwalnej o numerze serii 01102382, stwierdzono uszkodzenia dwóch tabletek. Wielkość uszkodzeń nie przekraczała jednak 1mm.
  • Przegląd dokumentacji wytwarzania reklamowanej serii nie wykazał żadnych odchyleń, zarówno na etapie sporządzania granulatu, jak i tabletkowania oraz pakowania. Wydajności procesu wytwarzania tabletek oraz pakowania wszystkich wprowadzonych do obrotu serii były zgodne z założonymi.
  • W trakcie kontroli IPC nie stwierdzono żadnych odchyleń.
  • Badana przez NIL seria 01102382 została wytworzona z granulatu o najniższej, w porównaniu z pozostałymi wprowadzonymi do obrotu seriami, zawartości wody, tj. 0,8%, oraz najniższą średnią twardością tabletek.
  • Zawartość wody w granulacie ma kluczowe znaczenie dla jakości uzyskiwanych tabletek.
  • Ustalono, że prawdopodobną przyczyną niezgodności stwierdzonej przez NIL mogła być zwiększona podatność tabletek na uszkodzenia mechaniczne, wynikająca z niższej zawartości wody w granulacie w połączeniu z parametrami twardości tabletek na dolnym poziomie limitu.
  • Jako działanie zapobiegawcze, zaplanowano wprowadzenie dolnego limitu zawartości wody w granulacie na poziomie nie mniejszym niż 0,9%. W kontroli IPC zawartości wody w granulacie ograniczona jest jedynie górnym limitem, który wynosi obecnie max. 2%.
  • W okresie od pierwszego wprowadzenia produktu do obrotu do dnia 20 października 2023 r., nie zarejestrowano żadnych reklamacji z rynku.

W piśmie datowanym na 17 listopada 2023 r., strona przedstawiła podsumowanie dodatkowego postępowania wyjaśniającego. Postępowanie to, przeprowadzone z udziałem wytwórcy produktu, Mako Pharma sp. z o.o., miało na celu ustalenie przyczyn powstania wad jakościowych. Wady te objawiały się defektami tabletek, takimi jak ukruszone brzegi lub odpadnięcie fragmentu tabletki.

Na podstawie dostarczonych dowodów, Główny Inspektor Farmaceutyczny ustalił następujące fakty:

  • Walidacja procesu oraz kwalifikacja tabletkarki przebiegały prawidłowo.
  • Zapisy dotyczące wytworzenia serii były prawidłowe.
  • Kontrola wyglądu tabletek, przeprowadzona na wszystkich etapach wytwarzania, nie wykazała żadnych odchyleń.
  • W okresie od pierwszego wprowadzenia produktu do obrotu do dnia 13 listopada 2023 r., nie zarejestrowano żadnych reklamacji ani zgłoszeń działań niepożądanych.
  • Na podstawie badań długoterminowego przechowywania, wykluczono wystąpienie ukrytej wady produktu, objawiającej się wieczkowaniem tabletek.
  • Teoretyczna masa tabletki wynosi około 1700 mg.
  • W dniu 11 maja 2023 r. przeprowadzono audyt Wytwórcy Kontraktowego, który potwierdził spełnienie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania.
  • Wprowadzone do obrotu serie produktu leczniczego Clotidal Max zostały wytworzone z wykorzystaniem granulatu o zawartości wody zgodnej z zatwierdzoną dokumentacją rejestracyjną.

W ramach przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, organ ustalił, że serie omawianego produktu leczniczego są dostępne na rynku w Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo, w latach 2022-2023, do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nie wpłynęły żadne reklamacje ani zgłoszenia podejrzenia wady jakościowej dla tego produktu leczniczego.

W dniu 23 listopada 2023 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny, opierając się na dotychczas zebranym materiale dowodowym, wszczął postępowanie w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji GIF z dnia 12 października 2023 r., oznaczonej symbolem NNJ.5452.7.2023.MRO.2. Decyzja ta wstrzymywała obrót na terenie całego kraju produktem leczniczym o nazwie Clotidal MAX (Clotrimazolum), tabletka dopochwowa, 500 mg, opakowanie 1 tabletka, GTIN 05909991460907. Postępowanie miało na celu stwierdzenie, czy decyzja ta jest bezprzedmiotowa w całości.