Tabletka dzień po – Czyli jak działa antykoncepcja awaryjna?

Tabletka dzień po to jedna z form antykoncepcji awaryjnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia może być ona stosowana jedynie w przypadku odbycia stosunku niebezpiecznego lub w przypadku niemożności obronienia się w sytuacji przemocy seksualnej. Jak działają takie tabletki i kiedy można je stosować?

  1. Antykoncepcja – czy to nowy wynalazek
  2. Działanie tabletek dzień po i ich rodzaje
  3. Kiedy można stosować antykoncepcję awaryjną
  4. Różnica między tabletką dzień po a wczesnoporonną
  5. Przychodnie online i e-recepty na antykoncepcję awaryjną
Tabletka dzień po

Antykoncepcja – czy to nowy wynalazek

Antykoncepcja była znana już w starożytności. Nie jest to wymysł XX wieku. Kiedyś kobiety, które nie chciały mieć dzieci, uciekały się nawet do magii. Powszechnie stosowane były amulety chroniące przed zajściem w ciąże. Kobiety używały różnych ziół, na przykład do płukania pochwy. Dokumenty sprzed setek lat pokazują, że niektóre metody były dość zadziwiające i niezbyt bezpieczne. Kobiety często zatykały sobie pochwę, na przykład wydrążonymi połówkami cytryn. Powszechne były: regularne picie trującej rtęci, okłady z pająków, połykanie kijanek oraz innych robaków. Niektórzy zalecali także odprawianie rytuałów, zwłaszcza w czasie pełni księżyca. Wszystko to miało pomóc kobietom bardziej panować nad własnym układem rozrodczym.

Przez wieki sposoby zapobiegania ciąży zmieniały się. Rozwój medycyny sprawił, że dziś kobiety nie muszą uciekać się do czasem niebezpiecznych i mało skutecznych środków. Pierwsza profesjonalna wkładka domaciczna pojawiła się na początku XX wieku, w 1909 roku. Obecnie na rynku mamy cały szereg różnych środków antykoncepcyjnych: plastry, tabletki, wkładki, spirale, zastrzyki, gąbki, implanty. Oprócz tego w skrajnych przypadkach panie mogą również sięgać po tak zwane tabletki dzień po zaliczane do antykoncepcji awaryjnej.

Działanie tabletek dzień po i ich rodzaje

Tabletki dzień po są traktowane jak typ antykoncepcji awaryjnej. Obecnie na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po. Wyróżniamy więc:

  • Escapelle – tabletki te zawierają specjalną substancję o nazwie lewownorgestrel. Aby preparat zadział, należy go przyjąć przed upływem 72 godzin po odbyciu stosunku. Ich działanie polega na wprowadzeniu zmian w endometrium (błona śluzowa macicy), co ma zapobiegać zagnieżdżeniu się zarodka. Liczne badania wykazały, że tabletki te osiągają największą skuteczność,, gdy zostały zaaplikowane w przeciągu doby od zbliżenia.
  • EllaOne – ten drugi rodzaj antykoncepcji awaryjnej został opracowany na podstawie aktywnej substancji octan uliprystalu. Jej główne zadanie to zahamowanie owulacji i zatrzymaniu uwalniania komórki jajowej.

Preparaty te różnią się od siebie nie tylko substancjami aktywnymi, ale również ceną. Koszt Escapelle waha się od 35 zł do 55 zł. Drugi preparat jest znacznie droższy: cena waha się od 90 zł do 120 zł. Tabletka dzień po sprzedawana jest wyłącznie za wcześniejszym okazaniem recepty.

tabletka dzień po - zdalna przychodnia

Kiedy można stosować antykoncepcję awaryjną

Tabletka po, czyli antykoncepcja awaryjna, nie może być stosowana jak standardowe tabletki antykoncepcyjne regularnie przed współżyciem. Dodatkowo warto podkreślić, że należy się na nią decydować wyłącznie w w nagłych sytuacjach. Jak już było wyżej wspomniane, ta metoda stosowana jest przede wszystkim u kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej. Oprócz tego powodem zażycia tabletki dzień po może być niewłaściwe zastosowanie innych środków zapobiegających zajście w ciążę. Warto przy tym pamiętać, że wielokrotne przyjmowanie preparatów dzień po może mieć negatywny wpływ na organizm kobiety. Przyczynia się bowiem do znacznych zaburzeń hormonalnych, rozregulowania cyklu miesiączkowego oraz występowania krwawień międzymiesiączkowych. Czasami pojawiają się także wymioty, biegunki, ból brzucha, zawroty głowy, nudności oraz mdłości.

Różnica między tabletką dzień po a wczesnoporonną

Warto zaznaczyć, że tabletek dzień po nie można mylić ze środkami wczesnoporonnymi. Według Światowej Organizacji Zdrowia tabletki wczesnoporonne powodują obumarcie już zagnieżdżonego w macicy zarodka. Inaczej mówiąc, środki te doprowadzają do przerwania ciąży w początkowym stadium. I to właśnie jest podstawowa różnica między tabletkami wczesnoporonnymi, a antykoncepcją awaryjną. Główne zadanie tabletek dzień po to nie dopuścić do zapłodnienia po stosunku.

Przychodnie online i e-recepty na antykoncepcję awaryjną

Obecnie coraz częściej można kupić tabletki dzień po za pomocą e-recept wystawianych przez przychodnie online. Aby skorzystać z poradni, należy wykupić odpowiednią konsultację i wypełnić formularz z wywiadem zdrowotnym, jaki zostanie nam przesłany na adres e-mailowy. Większość podobnych placówek działa bardzo szybko, dlatego najczęściej już po 3 godzinach można liczyć na odesłanie e-recepty właśnie na antykoncepcję awaryjną. W aptece wystarczy podać swój numer PESEL oraz czterocyfrowy kod, jaki widnieje na recepcie. Konsultacje telemedyczne są bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli komuś bardzo zależy na czasie.

Zobacz także:

Może Cię zainteresować:
Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.