Opis substancji opracowany przez:

Spis leków zawierających substancję: Tretynoina

Acnatac

Acnatac to żel przeciwbakteryjny i złuszczający naskórek stosowany w dermatologii do wspomagania leczenia trądziku pospolitego. Preparat zawiera dwie substancje czynne: klindamycynę oraz tretynoinę. Klindamycyna jest antybiotykiem, który hamuje namnażanie się bakterii, odpowiadających za powstawanie trądziku. Tretynoina to pochodna witaminy A, która działa złuszczająco na naskórek, hamuje jego rogowacenie oraz zapobiega powstawaniu zaskórników.

Aknemycin Plus

Aknemycin Plus to lek przeciwtrądzikowy w formie płynu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera w swoim składzie antybiotyk – erytromycynę i substancję złuszczającą – tretynoinę. Erytromycyna działa na bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku, a tretynoina wspomaga złuszczanie skóry, hamuje rogowacenie naskórka i powoduje usunięcie zaskórników1. Jest zalecany w szczególności pacjentom z dużym łojotokiem.

Atrederm

Atrederm to lek na receptę, który zawiera tretynoinę i witaminę E. Tretynoina hamuje rogowacenie naskórka, działa silnie złuszczająco na zrogowaciały naskórek i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Lek jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego, zwłaszcza postaci zaskórnikowej, grudkowej i krostkowej oraz innych odmian trądziku.

Locacid

Locacid to lek na receptę, który jest stosowany w różnych postaciach trądziku, z wyjątkiem trądziku różowatego. Działa dzięki zawartości pochodnej witaminy A – tretynoiny, która wywołuje głębokie metaboliczne zmiany w nabłonku rogowaciejącym. Zwiększa aktywność proliferacyjną komórek nabłonka oraz różnicowanie komórkowe (keratynizację i rogowacenie). Lek jest dostępny w postaci kremu do stosowania miejscowego.

Vesanoid

Vesanoid to lek zawierający substancję czynną tretynoinę, która jest pochodną witaminy A. Jest stosowany w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej, zarówno u pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą, jak i u tych, u których wystąpił nawrót choroby lub są oporni na chemioterapię. Lek jest dostępny na receptę.