Meropenem - opis substancji i lista leków

Meropenem – antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego należący do grupy karbapenemów. Mechanizm działania meropenemu polega na zatrzymywaniu syntezy ściany komórki bakteryjnej co prowadzi do ich śmierci. Lek działa zarówno na bakterie Gram-dodatnie jaki i Gram-ujemne. Wskazaniem do stosowania meropenemu jest leczenie zapalenia płuc, zapalenia płuc i oskrzeli u pacjentów chorych na mukowiscydoze, zakażeń okołoporodowych i poporodowych, powikłanych zakażeń układu moczowego i jamy brzusznej, zakażeń skóry i tkanek miękkich oraz ostrego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Meropenem dostępny jest w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji. Dawkowanie i czas trwania terapii zależą od rodzaju zakażenia, jego ciężkości oraz indywidualnej odpowiedzi pacjenta na lek. Dożylne podanie meropenemu trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. 

Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): trombocytopenia (małopłytkowość), ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, wysypka, świąd, odczyn zapalny i ból w miejscu podania, zwiększenie aktywności aminotransferaz.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik