Chlorek cetylopirydyniowy
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Chlorek cetylopirydyniowy – lek o działaniu miejscowo odkażającym. Wykazuje również działanie bakteriobójcze, zarówno na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, a także działa na niektóre wirusy i grzyby. Mechanizm działania chlorku cetylopirydyniowego polega na hamowaniu metabolizmu komórek bakteryjnych, co w konsekwencji prowadzi do ich zniszczenia. Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie i leczenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. W złożonych produktach leczniczych chlorek cetylopirydyniowy stosuje się również u niemowląt w stanach zapalnych dziąseł podczas ząbkowania, a także w leczeniu grzybicy skóry stóp, dłoni, pachwin, pach i głowy oraz towarzyszącym im nadkażeniom bakteryjnym.
Chlorek cetylopirydyniowy dostępny jest głównie w postaci tabletek do ssania, aerozolu oraz żelu do stosowania w jamie ustnej.
Możliwe działania niepożądane: występują niezwykle rzadko i mają charakter przemijający. Może pojawić się pokrzywka, wysypka, zaczerwienienie, uczucie pieczenia w jamie ustnej, nudności oraz zaburzenia smaku.