Przeziębienie a grypa – czym się różnią? Co stosować w przypadku przeziębienia i grypy?

0
42
przeziebienie-a-grypa

Przeziębienie i grypa to choroby, w przypadku których część objawów jest niemal identyczna. Skąd masz zatem wiedzieć, czy masz do czynienia z przeziębieniem, czy z grypą? Owszem, pomiędzy infekcjami można wskazać wiele podobieństw, ale istnieją również istotne różnice. Jakie? Jak należy reagować na przeziębienie, a jak na grypę?

Grypa czy przeziębienie?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie to zakażenia wirusami. W przypadku przeziębienia głównie koronawirusami lub rinowirusami, a za grypę odpowiada wirus grypy. O zarażenie się jest bardzo łatwo. Może do niego dojść drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotem, który dotykała osoba zmagająca się z infekcją. W przypadku drogi kropelkowej wystarczy, że osoba chora kichnie lub zacznie kaszleć, a ty znajdujesz się w tym samym pomieszczeniu. Wirusy są również w stanie długo przetrwać na przedmiotach. Bardzo łatwo zarazić się możesz, dotykając np. klamki od drzwi w miejscach publicznych. W przypadku obu infekcji do zakażeń najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym, ale również wczesną wiosną.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego tylko w okresie od 8 do 15 grudnia 2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 124 181 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W przypadku przeziębień nie są znane tak dokładne dane, ponieważ około 50 proc. zapadających na taką infekcję w ogóle nie zgłasza się do lekarza. Przeciętnie jednak każdego roku przeziębienie dotyka minimum jeden raz niemal wszystkie dzieci w wieku od 3 do 13 lat oraz 90 proc. dorosłych.

Przeziębienie wywołane jest przez rinowirusy i koronawirusy, a grypa przez wirusy grypy. W przypadku przeziębienia raczej nie dochodzi do powikłań, ale też nie istnieje sposób na zabezpieczenie się przed chorobą poprzez szczepienia. Natomiast grypa jest poważnym problemem zdrowotnym na skalę światową. Jej konsekwencją może być nawet śmierć. Żeby zabezpieczyć się przed grypą, możesz się zaszczepić. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia grypa doprowadza rocznie do 250-500 tys. zgonów. Np. w USA jest przyczyną mniej więcej takiej samej liczby zgonów, co rak piesi, a 4 razy większej niż AIDS.

Stwierdzenie, czy dana osoba zapadła na grypę jest trudne, gdyż teoretycznie mogą jej towarzyszyć podobne objawy, co przeziębieniu. Mowa o złym samopoczuciu, braku apetytu, bólu gardła, głowy, ogólnym osłabieniu, suchym kaszlu i gorączce, przy czym w przypadku przeziębienia częściej mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, a dopiero, kiedy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, pojawia się gorączka.

Grypa a przeziębienie – różnice

Kluczową różnicą pomiędzy grypą i przeziębieniem jest szybkość rozwoju infekcji. Przeziębienie postępuje powoli, a najbardziej uciążliwe dolegliwości pojawiają się dopiero po kilku dniach od pierwszych objawów. Natomiast grypa rozwija się bardzo gwałtownie. Szybko pojawia się wysoka gorączka i silne bóle mięśniowo-stawowe. Występuje również intensywny ból głowy, a katar może w ogóle się nie pojawić. Grypa trwa zdecydowanie dłużej niż przeziębienie – najczęściej około 2 tygodni.

Jak leczyć grypę i przeziębienie?

W obu przypadkach zalecany jest przede wszystkim odpoczynek i pozostanie w domu. W ten sposób nie zarazisz innych osób i łatwiej poradzisz sobie z infekcją. Stosuj leki dopasowane do objawów choroby, np. przeciwzapalne, przeciwbólowe, na kaszel czy katar. Na ograniczenie uciążliwości objawów wpłynąć może picie herbaty z miodem, jedzenie czosnku, picie naparów z kwiatów lipy, robienie inhalacji czy picie syropu z cebuli. Jeśli wdrożone leczenie nie przynosi efektów albo wręcz przeciwnie, dolegliwości nasilają się, to koniecznie skorzystaj z konsultacji z lekarzem, który cię zbada i dopasuje odpowiednią kurację. Grypy nie można bagatelizować. Jak już wiesz, to poważna choroba, która w skali światowej doprowadza do ogromnej liczby zgonów.

Więcej na Pelafenlek.pl

Źródła:

http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm

Szczegółowe informacje o wszystkich lekach w Polsce, z łatwością sprawdzisz na portalu Baza Leków - baza-lekow.com.pl.
Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).