Produkcja i sprzedaż podrabianych leków – szeroko zakrojona akcja policji

Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) podało do wiadomości, że doszło do likwidacji fabryk i magazynów, w których przechowywano sfałszowane leki, farmaceutyki i prekursory. Zabezpieczono znaczne ilości produktów i składników do ich produkcji, a także maszyny. W działaniach przeciwko przestępczości farmaceutycznej uczestniczyła między innymi Polska Agencja Antydopingowa (POLADA). Śledczy ustalili, że grupa przestępcza mogła prowadzić swoją działalność przez ponad rok. W trakcie operacji udało się zlikwidować trzy nielegalne fabryki i sześć magazynów, a także przejąć kilka ton składników do produkcji fałszywych farmaceutyków. Zatrzymano dziewięć osób. Kwoty pieniędzy, które są wymieniane przez śledczych w kontekście tego procederu, są zdumiewające!

Likwidacja fabryk nielegalnych leków

Policjanci z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu, działając pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, rozpracowali i rozbili kolejną zorganizowaną grupę przestępczą. Członkowie tej grupy zajmowali się produkcją i sprzedażą sfałszowanych produktów leczniczych, w tym głównie sterydów anabolicznych. W ich „asortymencie” były również dostępne środki na potencję.

policja leki

Ogromna skala działalności przestępców i operacji służb

Wartość skonfiskowanego sprzętu i produktów wynosi 50 mln zł. Nielegalna działalność produkcyjna miała miejsce w województwach wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim. Sfałszowane produkty były następnie wprowadzane do obrotu za pośrednictwem stron internetowych. Z informacji uzyskanych przez śledczych wynika, że grupa przestępcza mogła prowadzić swoje działania przez ponad rok.

Była to naprawdę imponująca operacja. W jej przeprowadzenie zaangażowane były instytucje międzynarodowe, w tym Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który koordynował działania organów ścigania z wielu krajów członkowskich. Policjantów z poznańskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji wspomagali funkcjonariusze z Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia, a także funkcjonariusze z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Żandarmeria Wojskowa oraz eksperci z Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). W sumie, w operacji przeprowadzonej na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego i dolnośląskiego, brało udział ponad 130 funkcjonariuszy!

Reklama

Nielegalne leki w internecie – ostrzeżenie

Nasza redakcja niezmiennie uczula na problem związany z podrobionymi lekami i próbami sprzedaży w internecie. Na bieżąco usuwamy komentarze pod opisami leków świadczące o próbie sprzedaży leku.

Po raz kolejny przestrzegamy naszych czytelników przed niebezpieczeństwem kupowania leków przez Internet. W ostatnim czasie zauważono wzrost liczby podrobionych leków sprzedawanych online. Te podróbki mogą być nie tylko nieskuteczne, ale również szkodliwe dla zdrowia.

Podrobione leki często są produkowane w niehigienicznych warunkach, z nieznanych składników, a ich skład może znacznie różnić się od oryginalnego produktu. Mogą one zawierać substancje, które są szkodliwe dla zdrowia, a nawet zagrażające życiu.

Zawsze kupuj leki z zaufanych źródeł i upewnij się, że apteka online, z której korzystasz, jest legalna i posiada odpowiednie certyfikaty.