Konsultacja merytoryczna:

PoltechMDP

Zestaw PoltechMDP jest przeznaczony wyłącznie do badań diagnostycznych. Jest wykorzystywany do obrazowania układu kostnego. Jest stosowany w diagnostyce zmian przerzutowych do układu kostnego, zmian zapalnych, guzów pierwotnych kości, złamań. Preparat 99mTc-MDP jest radioaktywny, dlatego jego kumulacja w narządach może być rejestrowana przez specjalne urządzenia detekcyjne za pomocą których możliwe jest wykonanie zdjęć. Zdjęcia te dokładnie pokazują miejsca gromadzenia się zawartej w preparacie radioaktywności. Dostarcza to prowadzącemu lekarzowi istotnych informacji np. o lokalizacji guzów w organizmie. Dystrybucja radiofarmaceutyku jest proporcjonalna do wielkości przepływu krwi, a także nasilenia procesów osteoblastycznych. Układ kostny gromadzi około 60-80% podanej dawki, a pozostała jej część jest szybko usuwana z moczem.

Jaki jest skład PoltechMDP, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest kwas metylenodifosfonowy.

– Pozostałe składniki to: cyny(II) chlorek, kwas askorbowy, azot.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu PoltechMDP – jak stosować ten lek?

PoltechMDP jest preparatem do podawania dożylnego wyłącznie w dawkach diagnostycznych.

Dawkowanie
Radiofarmaceutyk, 99mTc-MDP, podaje się dożylnie po wyznakowaniu zestawu, zgodnie z instrukcją znakowania, jałowym i wolnym od utleniaczy roztworem eluatu z generatora radionuklidowego 99Mo/99mTc.

Do znakowania jednej fiolki zestawu można użyć roztworu nadtechnecjanu-99mTc sodu (eluatu z generatora radionuklidowego 99Mo/99mTc) o aktywności technetu-99m 1100-18500 MBq. Zalecana aktywność do przeprowadzenia jednego badania u osoby dorosłej mieści się w granicach 370-740 MBq. Dobrej jakości obrazy scyntygraficzne (np. w scyntygrafii trójfazowej) uzyskuje się stosując tzw. scyntygrafię statyczną późnej fazy tj. wykonując badanie nie wcześniej niż po 2 godzinach po dożylnym podaniu preparatu. Wcześniejsze wykonanie badania da obraz, który tylko w części odzwierciedli aktywność metaboliczną kości.

Dawka aktywności podawana dziecku powinna zostać obliczona według wzoru Webstera: A dla dziecka (MBq) = (N+1) × A dla dorosłego (MBq) / (N+7), gdzie A- oznacza radioaktywność radiofarmaceutyku, N oznacza wiek dziecka w latach.

Sposób podania
Radioaktywny preparat 99mTc-MDP jest przeznaczony do podawania dożylnego pod ścisłą kontrolą wyspecjalizowanego personelu.

Podczas podawania leku, należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Znakowany roztwór 99mTc-MDP należy do preparatów podawanych w warunkach ścisłej kontroli lekarskiej wyłącznie w Zakładach Medycyny Nuklearnej, przez wykwalifikowany personel, dlatego ryzyko ewentualnego pomyłkowego podania jest niezwykle niskie.

W przypadku dawek diagnostycznych można pominąć ryzyko wynikające z przedawkowania. Jeżeli jednak nastąpi przedawkowanie radioaktywności należy spowodować przyśpieszoną eliminację produktu z ustroju poprzez forsowanie diurezy i częste opróżnianie pęcherza moczowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania PoltechMDP – czy mogę spożywać alkohol?

Nie są zalecane żadne szczególne środki ostrożności.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować PoltechMDP w okresie ciąży i karmienia piersią?

Preparatu nie zaleca się podawać kobietom w ciąży i karmiącym. Należy zawsze uwzględnić zastosowanie innych metod diagnostycznych, nie wykorzystujących promieniowania jonizującego.

Jeżeli zachodzi konieczność podania produktów radiofarmaceutycznych kobietom w wieku rozrodczym, należy upewnić się, że kobieta nie jest w ciąży. U kobiet, u których nastąpiło zaburzenie cyklu należy wykluczyć ciążę. Jeśli u kobiety nie wystąpiła miesiączka w przewidywanym terminie, należy uznać, że jest ona w ciąży do chwili, gdy ciąża nie zostanie wykluczona. Badania u kobiet w wieku rozrodczym powinny być przeprowadzane w pierwszych dziesięciu dniach po wystąpieniu menstruacji.

Karmienie dziecka piersią po podaniu produktu radiofarmaceutycznego matce powinno być wstrzymane (co najmniej na 3 doby) i może zostać wznowione, gdy dawka promieniowania, jaką dziecko mogłoby otrzymywać podczas karmienia i podczas kontaktu z matką, będzie mieścić się w wyznaczonych prawnie normach.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego PoltechMDP

Ulotka PoltechMDP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PoltechMDP, 5 mg, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Kwas metylenodifosfonowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 127.12 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat PoltechMDP m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PoltechMDP, 5 mg, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Kwas metylenodifosfonowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 168.04 KB

Cena - ile kosztuje PoltechMDP?

Cena PoltechMDP i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę PoltechMDP.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz PoltechMDP? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz