Poduszki sensomotoryczne to jedne z najpopularniejszych produktów w ostatnim czasie, które odnajdują swoje zastosowanie zarówno w salach rehabilitacyjnych, jak i w domowym zaciszu. Czym dokładnie są? Kiedy się je stosuje? Jakie korzyści płyną z ich posiadania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej – zajrzyj koniecznie!
Czym są poduszki do ćwiczeń sensomotoryczne?
Poduszka do ćwiczenia równowagi to rodzaj poduszki sensomotorycznej, która została zaprojektowana z myślą o poprawie stabilności ciała. Poduszki te są często stosowane w fizjoterapii i rehabilitacji, ale również w treningach fitness, jogi i pilatesu do ćwiczenia czucia głębokiego.
Jak wyglądają poduszki do ćwiczeń mięśni głębokich? Mają one okrągły kształt, a ich wnętrze zazwyczaj wypełnione jest powietrzem lub rzadziej materiałem o niskiej gęstości. Ze względu na swój wygląd często nazywane są też dyskami sensorycznymi. W sprzedaży można spotkać się z całkowicie gładkimi modelami, ale i takimi, które po jednej stronie posiadają specjalne wypustki. Poszczególne poduszki mogą też być płaskie lub lekko wypukłe.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu kostno-stawowego: Simponi, Trexan Neo, Hyrimoz, Devikap, Ostenil 70, Ibandronic Acid Mylan, Digavar, Roticox, Chronada, Majamil prolongatum, Solderol, Methocarbamol Espefa, Olfen 75, Prolia, Ostenil, Trosicam, Naklofen, Arcoxia, Roactemra, Olumiant, Cartexan, Depo-medrol z lidokainą, Xeljanz, Leflunomide medac, Tiocolis.
Gdzie i po co stosowana jest poduszka sensomotoryczna?
Sensomotoryczne poduszki do ćwiczeń mają wiele zastosowań, co pozwala na wykorzystanie ich w tak wielu miejscach. Ich wielozadaniowość umożliwia uzyskanie różnych efektów, zależnie od potrzeb osoby z niej korzystającej. W każdym jednak przypadku są to produkty, które mają świetny wpływ na zdrowie, a także na poprawę samopoczucia. Gdzie i w jakim celu dokładnie warto je stosować?
Poduszka do ćwiczenia równowagi w rehabilitacji
Poduszka sensomotoryczna pojawia się w każdej sali terapeutycznej w poradniach rehabilitacyjnych, a to wszystko przez jej charakter. Wypełnienie powietrzem sprawia, że poduszka ta jest niestabilna i wymaga od użytkownika stałego utrzymania równowagi poprzez napięcie mięśni. To zaś prowadzi do ich wzmocnienia, a tym samym do poprawy koordynacji ruchowej oraz zwiększenia zakresu ruchów stawów.
Jest to szczególnie istotne w leczeniu pourazowym czy pooperacyjnym, gdy zależy nam na szybkim powrocie do pełnej funkcjonalności. Często zalecana jest również osobom starszym oraz chorym borykającym się z zaburzeniami równowagi spowodowanymi np. stwardnieniem rozsianym czy chorobą Parkinsona.
W zależności od poziomu zaawansowania, poduszki sensomotoryczne mogą być wykorzystywane do ćwiczeń równowagi takich jak stanie na jednej nodze, przeskoki, wchodzenie na poduszkę i schodzenie z niej, co pomaga w odzyskaniu właściwego czucia głębokiego.
Poduszka sensomotoryczna a trening na siłowni
W treningach sportowych i fitness poduszka do ćwiczenia równowagi jest wykorzystywana do wzmocnienia mięśni i zwiększenia stabilizacji ciała. Ćwiczenia na poduszce sensomotorycznej pozwalają na rozwijanie zdolności motorycznych oraz poprawę postawy ciała, a także zapobiegają urazom i kontuzjom. Większa elastyczność ciała i wzmocnione mięśnie głębokie to sposób na zachowanie świetnego samopoczucia, wolnego od bólu spowodowanego nadmiernymi napięciami w obrębie mięśni.
Dyski równoważne do siedzenia – zadbaj o swoją postawę!
Poduszka sensomotoryczna sprawdzi się nie tylko do wykonywania różnorodnych ćwiczeń na poprawę koordynacji w czasie rehabilitacji czy na siłowni, ale także jako podkładka do siedzenia. Jej charakterystyczny kształt wymusza utrzymanie poprawnej pozycji ciała w trakcie siedzenia. Dzięki temu możesz odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz zapobiec garbieniu się, co pozwoli Ci uniknąć wielu problemów bólowych w obrębie pleców.
Ćwiczenia na poduszce sensomotorycznej pomagają przywrócić pełną funkcjonalność mięśni i stawów, a także zapobiegają kolejnym urazom. Stabilizacja ciała podczas wykonywania ćwiczeń na poduszce sensomotorycznej wymaga skupienia i koordynacji ruchowej, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawia koordynację mięśniową. Masz problemy z koordynacją? Sięgnij po poduszkę do ćwiczeń równowagi i zwalcz ten problem!
Artykuł sponsorowany
Zobacz także wykaz leków na kości i stawy. Znajdziesz tu między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki na osteoporozę, leki na reumatoidalne zapalenie stawów, leki na zwyrodnienia stawów lub leki na dnę moczanową.