Ornispar

Lek Ornispar stosowany jest w leczeniu utajonej i jawnej encefalopatii wątrobowej występującej w przebiegu przewlekłych schorzeń wątroby, takich jak np. przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby.

Jaki jest skład Ornispar, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest L-ornityny L-asparaginian.
1 saszetka (10 g granulatu) zawiera 6 g L-ornityny L-asparaginianu lub 1 saszetka (5 g granulatu) zawiera 3 g L-ornityny L-asparaginianu.

Substancje pomocnicze:
kwas cytrynowy, sorbitol, aromat ananasowy (substancje poprawiające smak, maltodekstryna z kukurydzy woskowej, modyfikowana skrobia z kukurydzy woskowej), sukraloza (E 955), krzemionka koloidalna bezwodna, aromat miętowy (mentol pochodzenia naturalnego, olejek z mięty pieprzowej Mentha piperita L., olejek z mięty kędzierzawej Mentha spicata L., maltodekstryna, guma arabska, glikol propylenowy), ryboflawiny sodu fosforan (E 101), izomalt.

Dowiedz się więcej o:

Dawkowanie preparatu Ornispar – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka leku to 1 saszetka do 3 razy na dobę (Ornispar, 6 g/10 g) lub lub 2 saszetki (Ornispar, 3 g/5 g) 1 do 3 razy na dobę.
Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody. Przyjmować podczas lub po posiłku.

Jeżeli pacjent ma wrażenie, że działanie leku jest za silne lub za słabe, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Droga podania
Podanie doustne.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas nie obserwowano objawów zatrucia po przedawkowaniu leku Ornispar.
W przypadku przedawkowania stosuje się leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:
Brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Ornispar w czasie ciąży, dlatego należy unikać stosowania leku podczas ciąży. Lek Ornispar może być przyjmowany przez kobiety w ciąży jedynie w przypadku zalecenia przez lekarza.

Karmienie piersią:
Nie wiadomo czy L-ornityny L-asparaginian (substancja czynna leku Ornispar) przenika do mleka kobiecego. Należy unikać stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Lek Ornispar może być przyjmowany przez kobiety karmiące piersią jedynie w przypadku zalecenia przez lekarza.

Ulotka Ornispar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Opinie pacjentów - forum

Stosujesz Ornispar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ornispar. Podziel się doświadczeniami na forum.