Artykuł sponsorowany

Jak sobie poradzić z bólem stawów? Sprawdź!

Dokucza Ci nasilony i męczący ból stawów, a co ważniejsze, nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Koniecznie sięgnij do wszystkich informacji na ten temat, które zamieściliśmy poniżej. Już za chwilę dowiesz się, dlaczego stawy bolą, co może być tego przyczyną i co wziąć na stawy, by poczuć ulgę.

Ból stawów to przypadłość dość częsta i mająca wiele przyczyn. Jej występowanie może być związane ze zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi, jak również z bólem, który występuje nagle i niezapowiedzianie. Może go wreszcie wysyłać także nasilony stan zapalny, który nieleczony wywoła w naszym dalszym zdrowiu i stanie organizmu spore spustoszenie. Jak rozpoznać, czy stawy bolą, i od czego rozpocząć leczenie?

Ból stawów – to musisz wiedzieć, by poczuć ulgę!

Ból stawów to intensywna dokuczliwość występująca w obrębie stawów, która związana jest z patologią występującą w obrębie więzadła, ścięgien, czy kaletki maziowej. Ból stawów może być również związany z takimi chorobami, jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy.

O ile jednak w obrębie stawu występuje sam ból, który po zaaplikowaniu leków mija, to nie mamy czym się martwić, przynajmniej nie tak, jak w momencie, gdy bólowi zacznie towarzyszyć również sztywność, gorączka czy intensywny lub wzmożony obrzęk.

Ból stawów, i to w nasilonym trybie, może także wystąpić wówczas, gdy nastąpi jego przeciążenie, np. po wysiłku fizycznym. Często na ból stawów narzekają także osoby starsze, u których przyczyną jego występowania będą przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe.

Czy ból stawów powinien nas zaniepokoić? Oczywiście, że tak, szczególnie jednak w momencie, gdy bólowi towarzyszy zaczerwienienie, występują trudności przy poruszaniu się, gdy ból nasila się w nocy lub jeśli narzekamy przy nim na zdecydowane zmniejszenie apetytu.

Co zrobić, gdy stawy bolą? Sprawdź skuteczne metody łagodzenia bólu

Jest wiele skutecznych sposobów na ból stawów, ale nie wszystkie działają tak samo szybko i skutecznie. Jednym z częściej polecanych jest np. odciążenie stawu, czyli ograniczenie nadmiernej aktywności. Można także wypróbować okładów z lodu, które zmniejszają stany zapalne, czy zabrać leki przeciwbólowe to samodzielnego stosowania przez maksymalnie kilka dni. Gdy ból nie ustąpi, należy jednak udać się do lekarza w celu określenia przyczyny jego występowania.

Reklama

Diagnoza bólu stawów – leczenie i wizyta u lekarza

Aby powstrzymać długofalowy i nieprzemijający ból stawów należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia konsultacji i diagnozy bólu stawów. Być może wskaże on na skuteczne leki na ból, typu maści na ból stawów lub żele.

Najczęściej jednak kieruje on pacjenta na badania. Najczęściej w diagnostyce badania bólu stawów wymienia się takie badania laboratoryjne, jak OB, CRP i morfologię. Niezbędne będzie jednak wykonanie również badania obrazowego, najczęściej na początku zleca się RTG lub USG chorego stawu.

Co na ból stawów? Maści na stawy, tabletki i zimne okłady

Leczenie bólu stawów może mieć charakter długofalowy, a podstawowe tabletki nie zawsze pomagają zminimalizować ból od razu. W zależności od przyczyny bólu stawów ulgę przynoszą:

  • Tabletki lub preparaty przeciwbólowe, jak paracetamol, niesteroidowe leki;
  • Maść na stawy;
  • Zimne okłady z żelem;
  • Krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne;
  • Hydroterapia.

Już wiesz, jak poradzić sobie z bólem stawów? Zweryfikuj posiadaną wiedzę i naucz się łagodzić ten uporczywy i nawracający ból. Spraw, by Twoje ciało poczuło ulgę, a samopoczucie dzięki temu znacząco się poprawiło.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.