Ivisemid SR


Jak działa i kiedy stosujemy Ivisemid SR?

Lek Ivisemid SR jest lekiem moczopędnym (zwiększa wydalanie moczu) należącym do grupy leków nazywanych diuretykami pętlowymi.

Lek Ivisemid SR jest wskazany w leczeniu:

  • samoistnego nadciśnienia tętniczego (wysokiego ciśnienia krwi bez znanej przyczyny),
  • obrzęków (zatrzymania płynów) spowodowanych zastoinową niewydolnością serca, chorobą nerek lub wątroby.

REKLAMA

Jaki jest skład Ivisemid SR, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest torasemid.

Każda tabletka leku Ivisemid SR, 5 mg zawiera 5 mg torasemidu.
Każda tabletka leku Ivisemid SR, 10 mg zawiera 10 mg torasemidu.

Pozostałe składniki to: guaru galaktomannan, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian i laktoza jednowodna.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Ivisemid SR – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to:


Dorośli:

Nadciśnienie tętnicze
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 2,5 mg raz na dobę, ale lekarz może zwiększyć dawkę do 5 mg lub 10 mg raz na dobę lub zalecić dodatkowe leki przeciwnadciśnieniowe. Ponieważ lek Ivisemid SR o mocy 2,5 mg nie jest dostępny, lekarz może zalecić inny lek zawierający torasemid w dawce 2,5 mg, w celu rozpoczęcia leczenia.

Leczenie obrzęku związanego z zastoinową niewydolnością serca, chorobą nerek lub wątroby.
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi od 5 do 20 mg na dobę, ale lekarz może zwiększyć dawkę około dwukrotnie, jeśli to konieczne.

Pacjenci w podeszłym wieku
Dawkowanie jest takie samo, jak u dorosłych pacjentów.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Ivisemid SR u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ze względu na brak doświadczenia w stosowaniu torasemidu w tej grupie wiekowej.

Jeśli działanie leku Ivisemid SR wydaje się zbyt mocne lub za słabe, należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Czas trwania leczenia
Lekarz poinformuje pacjenta o czasie trwania leczenia. Lek Ivisemid SR może być stosowany nieprzerwanie przez kilka lat lub do usunięcia nadmiaru płynu w tkankach.


Sposób podawania
Tabletki leku Ivisemid SR są przeznaczone do podawania doustnego. Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu, nie należy rozgryzać ani żuć tabletek. 

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy zawsze wziąć ze sobą tabletki, które pozostały oraz opakowanie leku, aby ułatwić identyfikację zażytego leku.

W przypadku przedawkowania może wystąpić zwiększenie ilości wytwarzanego moczu, senność, splątanie, osłabienie i zawroty głowy

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ivisemid SR – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ivisemid SR w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Ivisemid SR można stosować w czasie ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to bezwzględnie konieczne. W takim przypadku należy stosować możliwie najmniejszą dawkę.

Karmienie piersią
Stosowanie leku Ivisemid SR jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią, ponieważ może on działać szkodliwie na dziecko.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Ivisemid SR i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Ivisemid SR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Ivisemid SR. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ivisemid SR m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Ivisemid SR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.